BiznesRozwiązania

Technologie wizyjne wspierają bezpieczeństwo placówek bankowych

Wzrost znaczenia cyfrowych usług bankowych wymusza obecnie dynamiczną ewolucję stacjonarnych placówek banków, które coraz częściej służą przede wszystkim jako centra doradztwa. Za tymi przemianami idzie także zmiana definicji bezpieczeństwa w oddziałach bankowych, która istotna jest zwłaszcza teraz, w czasach pandemii. Według ekspertów, wsparciem mogą okazać się m.in. technologie wizyjne.

Technologie wizyjne wspierają bezpieczeństwo placówek bankowych

Bankowość detaliczna nieustannie się zmienia, a wraz z nią rola oddziałów banku. Jeszcze 10 lat temu nikt nie przypuszczał, że placówki te staną się nieformalnymi miejscami spotkań, czy wręcz kawiarniami, a jednocześnie centrami usług cyfrowych.

“Innowacje pozytywnie wpływają na jakość obsługi klientów, jednak wraz z nimi konieczne jest wprowadzenie nowych metod zapewnienia bezpieczeństwa. Stworzenie przyjaznego, a jednocześnie bezpiecznego środowiska w oddziałach bankowych staje się wyjątkowym wyzwaniem w dobie pandemii, na które mogą odpowiedzieć nowoczesne technologie cyfrowe, takie jak systemy wizyjne, aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję, czy systemy audio” – uważa Bogumił Szymanek z Axis Communications.`

Optymalizacja przestrzeni dzięki kamerom z systemami analitycznymi

Jednym z pierwszych elementów, jakie przychodzą nam do głowy na myśl o oddziałach bankowych są niestety kolejki. Nikt za nimi nie przepada, a dodatkowo trudno zachować w nich odpowiedni dystans społeczny. Rozwiązaniem są sieciowe kamery z analityką monitorowania kolejek, zapewniające dostęp do danych na ich temat w czasie rzeczywistym. I tak, w chwili, gdy liczba osób przekroczy określony limit, system sam informuje personel o konieczności otwarcia dodatkowego stanowiska. Ponadto, statystyki dotyczące kolejek i ich tworzenia się w ciągu dnia mogą pomóc dopasować odpowiednie zasoby kadrowe.

Narzędzia analityczne mogą również zliczać liczbę osób obecnych w danej chwili w oddziale, a nawet w jego określonych obszarach. Z jednej strony, jest to pomocne dla kierowników placówek, którzy mogą w lepszy sposób zarządzać przestrzenią i personelem. Z drugiej, pozwala zachować odpowiedni dystans społeczny. Przykładem mogą być systemy, które samodzielnie liczą osoby wchodzące do oddziału. Po osiągnięciu określonego limitu, na ekranie zainstalowanym przed wejściem, automatycznie pojawi się informacja z prośbą o zaczekanie aż ktoś opuści bank.

Ważna rola sieciowych systemów audio

Innym rozwiązaniem, które dopiero zyskuje na popularności w bankowości, są sieciowe systemy audio. Ich podstawową rolą jest zarządzanie dźwiękiem na terenie placówki, w tym również muzyką. Ta ostatnia może nie tylko umilać klientom czas oczekiwania, ale także wspierać bezpieczeństwo. Przykładowo, w niektórych obszarach banku, gdzie wymagana jest większa poufność, podkład muzyczny może być odpowiednio zmieniony, podobnie jak jego głośność, wskazują specjaliści.

Oprócz muzyki, systemy audio połączone z sieciowymi kamerami monitoringu, mogą pomóc w zapobieganiu niebezpieczeństwom za pomocą wcześniej przygotowanych nagrań. Tego typu rozwiązania, po wykryciu przekroczenia limitu osób na metr kwadratowy, bądź też braku maseczki na twarzy odwiedzającego, nadadzą automatyczny komunikat głosowy, np. z prośbą o zachowanie dystansu społecznego. Według ekspertów takie systemy są przydatne nie tylko w czasach pandemii. W przyszłości mogą np. nadawać komunikat powitalny, wzbogacając tym samym doświadczenie klienta, czy też dbać o bezpieczeństwo, wypraszając podejrzanie zachowującego się gościa z przedsionku bankomatu.

Bezpieczeństwo nie tylko dla klientów

Oczywiście kwestie bezpieczeństwa dotyczą nie tylko klientów, ale także pracowników placówek bankowych. Obecnie, w toku wielu obowiązków związanych z obsługą klienta, mogą oni zwyczajnie zapomnieć o koniecznej, regularnej dezynfekcji. Systemy audio funkcjonujące poza miejscami dostępnymi dla klientów, mogą regularnie przypominać o potrzebie mycia rąk czy zachowywaniu odpowiedniego dystansu. Dodatkowo, wejścia do stref pracowniczych mogą zostać wyposażone w bezdotykowe systemy dostępu, bazujące np. na aplikacji mobilnej lub kodach QR. Dzięki temu pracownicy nie będą musieli być narażeni na dotykanie ryzykownych elementów, np. klamek czy klawiatur dostępowych.

“Warto podkreślić, że każde z wymienionych rozwiązań ma potencjał długookresowy, związany nie tylko z pandemią. Systemy wykorzystywane dzisiaj do zachowania dystansu, jutro pomogą optymalizować oddziały. W dobie coraz bardziej rozproszonej obsługi klienta, już nie tylko z poziomu biurka czy okienka, staje się to szczególnie ważne, by w parze z jego pozytywnym doświadczeniem, szedł także wysoki poziom bezpieczeństwa” – podsumowuje Bogumił Szymanek.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *