ProgramowanieRynekPolecane tematy

Wizja Microsoft dotycząca inteligentnych usług i innowacje w Windows 10

Podczas konferencji Build 2016, Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoft oraz Terry Myerson, wiceprezes Microsoft i dyrektor pionu Windows and Devices przedstawili kierunki rozwoju systemu operacyjnego Microsoft. Ma on być lepiej przystosowany do “nowej ery inteligencji konwersacyjnej oraz tworzyć bardziej osobiste doświadczenie komputerowe, dostępne dla każdego klienta, branży i firmy”.

Wizja Microsoft dotycząca inteligentnych usług i innowacje w Windows 10

Terry Myerson ogłosił nową aktualizację do Windows 10, która pojawi się rok po publicznym udostępnieniu tego systemu operacyjnego. Zapowiedziano także znaczące usprawnienia dla konsumentów i programistów pracujących na Uniwersalnej Platformie Windows. “Ta znacząca aktualizacja pomoże wchodzić w bardziej naturalną interakcje z urządzeniami pracującymi na Windows 10, podczas interakcji z otaczającym nas światem: przy pomocy naszego długopisu, tożsamości oraz głosu. Jesteśmy w pełni oddani idei, aby system Windows stał się  najbardziej produktywnym środowiskiem dla wszystkich programistów, dającym dostęp do nowych  możliwości w ramach Uniwersalnej Platformy Windows oraz zupełnie nowych narzędzi, które umożliwią stworzenie aplikacji na Windows 10 za pośrednictwem każdej platformy” – stwierdza Terry Myerson.

Z kolei Satya Nadella przedstawił ulepszenia w Cortanie i zapowiedział przedpremierowe wersje nowych usług dostępnych w chmurze oraz zestawów narzędzi zaprojektowanych po to, aby “pomóc lepiej zrozumieć otaczający nas świat oraz tworzyć inteligentne roboty” “Jako branża jesteśmy na granicy nowej rzeczywistości, która łączy moc naturalnego ludzkiego języka z zawansowaną technologią komputerową. W Microsoft określamy to zjawisko jako „Konwersacja jako Platforma”. Zwiększa ono potencjał Microsoft Azure, Office 365 i platform Windows, co daje większe możliwości programistom na całym świecie” – zapowiada CEO Microsoft.

Inteligentne usługi w chmurze, interaktywne roboty i Cortana Intelligence Suite

Pakiet Cortana Inteligence (dawniej Cortana Analytics) jest rozwijany dzięki nowatorskim badaniom w dziedzinach Big Data, machine learning, percepcji, analizy i inteligencji robotów. Pakiet stworzony na platformie Microsoft Azure programiści oraz firmy mogą wykorzystać do tworzenia całościowych rozwiązań, w tym aplikacji, które będą w stanie uczyć się naszego świata oraz robotów i agentów, potrafiących wchodzić w interakcje z ludźmi w spersonalizowany i inteligentny sposób.

Planowana przez nas aktualizacja pomoże wchodzić w bardziej naturalną interakcje z urządzeniami pracującymi na Windows 10, podczas interakcji z otaczającym nas światem: przy pomocy naszego długopisu, tożsamości oraz głosu. Jesteśmy w pełni oddani idei, aby system Windows stał się najbardziej produktywnym środowiskiem dla wszystkich programistów, dającym dostęp do nowych możliwości w ramach Uniwersalnej Platformy Windows oraz zupełnie nowych narzędzi, które umożliwią stworzenie aplikacji na Windows 10 za pośrednictwem każdej platformy – stwierdza Terry Myerson.

Microsoft ogłosił wprowadzenie dodatkowych funkcji do pakietu Cortana Intelligence Suite, w wersji przedpremierowej. Pierwsza to Microsoft Cognitive Services, stanowiąca zbiór inteligentnych interfejsów programistycznych aplikacji, które pozwalają  systemom widzieć, słyszeć, mówić, rozumieć oraz interpretować nasze potrzeby za pośrednictwem naturalnych metod komunikacji. Drugą jest Microsoft Bot Framework, która może być użyta przez programistów wykorzystujących dowolny język programowania do konstruowania inteligentnych robotów, zdolnych do rozmowy z klientami w naturalnym języku, za pośrednictwem szeregu platform, m.in.: SMS, Slack, Twitter, Telegram, przeglądarek internetowych oraz innych.

Wizja Microsoft dotycząca inteligentnych usług i innowacje w Windows 10

Microsoft zademonstrował też, w jaki sposób programiści mogą wykorzystać powyższe usługi w celu zmiany nie tylko rzeczywistości biznesowej, lecz także codziennego życia ludzi. „Seeing AI” – to aplikacja, która obecnie znajduje się w fazie testów. Jej celem jest pokazanie, w jaki sposób te nowe możliwości w dziedzinie IT pomogą ludziom mającym problemy ze wzrokiem oraz osobom niewidomym lepiej zrozumieć otaczający ich świat.

Microsoft ogłosił wprowadzenie dodatkowych funkcji do pakietu Cortana Intelligence Suite, w wersji przedpremierowej. Pierwsza to Microsoft Cognitive Services, stanowiąca zbiór inteligentnych interfejsów programistycznych aplikacji, które pozwalają systemom widzieć, słyszeć, mówić, rozumieć oraz interpretować nasze potrzeby za pośrednictwem naturalnych metod komunikacji. Drugą jest Microsoft Bot Framework, która może być użyta przez programistów wykorzystujących dowolny język programowania do konstruowania inteligentnych robotów, zdolnych do rozmowy z klientami w naturalnym języku, za pośrednictwem szeregu platform, m.in.: SMS, Slack, Twitter, Telegram, przeglądarek internetowych oraz innych.

Microsoft wprowadził dziś również Skype Bot Platform, zawierający pakiet rozwoju oprogramowania (SKD), inteligentne interfejsy programistyczne aplikacji (API), oraz systemy usprawniające przepływ pracy (Workflow). Wszystko w ramach zupełnie nowego Skype Bot Portal. Dzięki tej platformie programiści mogą konstruować roboty, które wykorzystują  wszystkie formy komunikacji dostępne w ramach Skype, w tym: wiadomości tekstowe, głosowe, wideo oraz wiadomości zawierające interaktywne znaki 3D. Klienci mogą rozpocząć korzystanie z platformy Skype Bots pobierając najnowszą wersję aplikacji Skype dla Windows, Android lub iOS. Za pośrednictwem Skype Bot Platform programiści mogą rozpocząć budowę Skype Botów już dziś, dzięki czemu dotrą do milionów użytkowników programu Skype. Więcej o Cortana Intelligence Suite na stronie Microsoft.

Korzystanie z komputera w bardziej spersonalizowany sposób

Dzięki takim funkcjom jak Cortana czy Windows Hello, Windows 10 zaczął dostarczać doświadczenia  zgodne z tą wizją. Już dziś ponad 270 mln aktywnych urządzeń korzysta z Windows 10. To najlepszy „początek” w historii Windows. Wyniki, osiągnięto 145% szybciej  niż w przypadku Windows 7. Dodatkowo, konsumenci spędzają więcej czasu korzystając z Windows 10 niż kiedykolwiek wcześniej: to już ponad 75 mld godzin od dnia publicznego udostępnienia tego sytemu. Ta szybko rozwijająca się baza powoduje duże zainteresowanie programistów, którzy dostarczają całkowicie nowych, uniwersalnych aplikacji, takich jak Facebook, Twitter, Instagram, Uber, King, Disney, Starbucks oraz wielu innych. Sklep Windows doczekał się już ponad 5 mld odwiedzin, gdzie użytkownicy Windows odkrywają nowe aplikacje na Windows 10, w tym ponad 1000 obsługujących Cortanę.

Podczas środowej konferencji Build Microsoft podzielił się następnym rozdziałem swojej wizji dotyczącej komputerów osobistych. W ramach całkowicie nowej, „rocznicowej” aktualizacji Windows 10, dostępne będą nowe funkcje dla: Windows Ink, Cortany, Windows Hello oraz dedykowane branży gamingowej. Windows Ink to umożliwia pisanie na urządzeniu w dokładnie ten sam sposób, w jaki piszemy na papierze, tworząc  karteczki samoprzylepne, rysując na tablicy i swobodnie dzieląc się swoim analogowymi myślami w cyfrowym świecie. Całkowicie nowe funkcje dostępne w ramach platformy Cortana dostarczają zaś proaktywnych porad od Cortany w trakcie dnia oraz umożliwiają rozmowę z Cortaną nawet bez potrzeby logowania, gdy urządzenie pozostaje zablokowane. Z kolei nowe funkcje Windows Hello pozwalają korzystać z bezpieczeństwa oferowanego przez Windows 10 na wielu urządzeniach oraz w ramach Microsoft Edge, dzięki czemu użytkownik może logować się do swoich urządzeń tylko przy pomocy swojej tożsamości. To tylko kilka spośród wielu funkcji, które pojawią się latem tego roku.

W ramach całkowicie nowej, „rocznicowej” aktualizacji Windows 10, dostępne będą nowe funkcje dla: Windows Ink, Cortany, Windows Hello oraz dedykowane branży gamingowej. Windows Ink to umożliwia pisanie na urządzeniu w dokładnie ten sam sposób, w jaki piszemy na papierze, tworząc karteczki samoprzylepne, rysując na tablicy i swobodnie dzieląc się swoim analogowymi myślami w cyfrowym świecie. Całkowicie nowe funkcje dostępne w ramach platformy Cortana dostarczają zaś proaktywnych porad od Cortany w trakcie dnia oraz umożliwiają rozmowę z Cortaną nawet bez potrzeby logowania, gdy urządzenie pozostaje zablokowane. Z kolei nowe funkcje Windows Hello pozwalają korzystać z bezpieczeństwa oferowanego przez Windows 10 na wielu urządzeniach oraz w ramach Microsoft Edge.

Microsoft udostępnił również Microsoft HoloLens Development Edition, po raz pierwszy przenosząc doświadczenie Windows na płaszczyznę hologramów i dając programistom szansę, aby pomogli w tworzeniu przyszłości holograficznych komputerów. Microsoft przywołał klientów z licznych branż, którzy już dzisiaj korzystają z HoloLens, a wśród nich m.in. Case Western Reserve University oraz NASA. Za pośrednictwem Uniwersalnej Platformy Windows (UWP) programiści mogą tworzyć nową, rozszerzoną rzeczywistość, w której występują hologramy.

Nowe szanse dla programistów

Od ponad trzydziestu lat, Windows jest otwartym środowiskiem, które z chęcią przyjmuje wkład od partnerów zajmujących się tworzeniem sprzętu i oprogramowania oraz programistów z całego świata. Uniwersalna Platforma Windows (UWP) jest przedłużeniem tej filozofii – łączy historycznie otwarte podejście Windows z najlepszą nowoczesną platformą aplikacyjną. W środę przedstawiono także zupełnie nowe możliwości Uniwersalnej Platformy Windows (UWP) m.in.: pełen dostęp do proaktywnej inteligencji Cortany oraz nowy SDK dla Windows 10, który zawiera zupełnie nowe Interfejsy Programowania Aplikacji (API) oraz narzędzia takie jak Windows Ink i Windows Hello, które umożliwią integrację najnowszych innowacji dostępnych w Windows 10 z aplikacjami. Dzięki zestawowi programistycznemu Xbox, każda konsola Xbox One może pełnić funkcję zestawu programistycznego. Dzięki temu każdy użytkownik siedzący w salonie może stać się programistą.

Microsoft również przedstawił zupełnie nowe narzędzia, które pozwolą tworzyć aplikacje na Windows 10:

  • ·       Windows 10 będzie teraz w stanie obsługiwać natywnie Bash, dając użytkownikom dostęp do systemu plików Windows oraz narzędzi ze świata interfejsów z wierszem poleceń.
  • ·       W ramach projektu Centanial programiści mogą łatwo przenieść 16 milionów aplikacji Win32 oraz .Net na Uniwersalną Platformę Windows (UWP). Dzięki Uniwersalnej Platformie Windows programiści mogą zwiększyć możliwości swoich aplikacji oraz dystrybuować je za pośrednictwem Windows Store.
  • ·       Xamarin ułatwia programistom – w ramach platformy .NET – dzielenie  się wspólnym kodem  z aplikacjami na Windows, iOS, czy Android i dostarczyć doświadczenia w pełni dedykowane każdej z tych platform.

Od dzisiaj, programiści, którzy biorą udział w Windows Insider, mają dostęp do przedpremierowej wersji pakiet rozwoju oprogramowania (SDK) Windows Anniversary  gdzie mogą poznać nowe funkcje.

Więcej na stronie Windows Insider.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *