AplikacjeBranża ITRynek

WWDC 2022: iOS 16 – nowe funkcje i istotne zmiany interfejsu

W trakcie dorocznej konferencji WWDC przedstawiciele Apple zaprezentowali nowości związane ze sprzętem i oprogramowaniem, w tym nową wersję systemu operacyjnego — iOS 16, która wprowadza największą jak dotąd aktualizację ekranu blokady oraz nowe funkcje udostępniania, komunikacji i inteligencji.

WWDC 2022: iOS 16 – nowe funkcje i istotne zmiany interfejsu
Źródło: Apple

Za sprawą nowej wersji systemu iOS, użytkownicy urządzeń Apple mogą spersonalizować swój ekran blokady, przechowywać zdjęcia rodzinne w udostępnionej bibliotece zdjęć iCloud, przypominać sobie wysłane wiadomości, planować wysyłanie poczty oraz odkrywać więcej dzięki funkcjom Live Text i Visual Look Up.

„iOS 16 to duże wydanie z aktualizacjami, które zmienią sposób, w jaki użytkownicy korzystają z iPhone’a. Zmieniliśmy wygląd i sposób działania ekranu blokady, wprowadzając nowe, ekscytujące funkcje, które sprawiają, że jest on bardziej osobisty i pomocny. Wprowadziliśmy też wspólną bibliotekę zdjęć iCloud dla całych rodzin, usprawniliśmy komunikację dzięki nowym funkcjom w aplikacjach Messages i Mail, a także zwiększyliśmy inteligencję dzięki aktualizacjom funkcji Tekst na żywo i Wizualne wyszukiwanie” — zapewnia Craig Federighi, wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania.

Spersonalizowany ekran blokady

System iOS 16 wprowadza nowy efekt sprawiający, że obiekty na zdjęciach są artystycznie zestawione z godziną na ekranie blokady, co z kolei daje wrażenie głębi. Użytkownicy mogą też zmieniać wygląd daty i godziny, korzystając z wyrazistych stylów pisma i kolorów. Co więcej, nowy ekran blokady jest wyposażony w widżety inspirowane komplikacjami Apple Watch, które ułatwiają szybkie uzyskanie informacji, takich jak: nadchodzące wydarzenia z kalendarza, pogoda, poziom naładowania baterii, alarmy, strefy czasowe, czy aktywności.

Przedstawiciele producenta zapewniają, że wiele standardowo dostępnych ekranów blokady umożliwia użytkownikom łatwe przełączanie się między swoimi ulubionymi ekranami za pomocą jednego przeciągnięcia, a także śledzenie wydarzeń – takich jak mecz sportowy, trening, przejazd lub zamówienie dostawy posiłku – w czasie rzeczywistym i bezpośrednio z ekranu blokady. Za tego typu możliwości odpowiadać ma funkcje Aktualności na żywo. Z nowym interfejsem ekranu blokady łączy się również funkcja Focus, którą można aktywować przesuwając palcem do odpowiedniego ekranu blokady. Dzięki filtrom Focus aplikacje takie jak Kalendarz, Mail, Wiadomości i Safari mogą wyświetlać tylko te treści, które są ważne dla użytkownika.

Jedno miejsce na rodzinne zdjęcia dzięki usłudze iCloud Shared Photo Library

Biblioteka zdjęć iCloud pozwala rodzinom na bezproblemowe udostępnianie zdjęć — nad galerią może współpracować i współtworzyć nawet sześciu użytkowników. Konsumenci mogą udostępniać zdjęcia ze swoich osobistych bibliotek, przykładowo, na podstawie daty rozpoczęcia lub osób znajdujących się na zdjęciach. Mogą także otrzymywać kontekstowe sugestie w zakresie dzielenia się fotografiami z innymi użytkownikami.

Nowość w aplikacji Wiadomości

Z oficjalnych informacji wynika, że iOS 16 wprowadza też szereg nowych funkcji związanych z obsługą korespondencji tekstowej. I tak, nowa aplikacja obsługująca wiadomości tekstowe umożliwia edytowanie lub przywoływanie ostatnio wysłanych wiadomości, odzyskiwanie usuniętych oraz oznaczanie wątków jako nieprzeczytanych z funkcją powrotu do nich później. Ponadto w Wiadomościach pojawiła się funkcja zwana SharePlay, która umożliwia korzystanie z synchronizowanych treści, takich jak filmy lub utwory, oraz współdzielenie elementów sterujących odtwarzaniem.

Nowe narzędzia dla poczty

Najnowszy system pozwala także użytkownikom planować wysyłanie wiadomości e-mail z wyprzedzeniem, a nawet anulować dostarczenie wiadomości, zanim trafi ona do skrzynki odbiorczej. Aplikacja automatycznie wykrywa też czy użytkownik nie zapomniał dołączyć ważnej części wiadomości, np. załącznika. Pojawiły się także funkcje: przypomnij później oraz kontynuuj automatycznie, które informują adresata o tym, że nie dostał odpowiedzi na maila i powinien ponowić działanie.

Wprowadzono również zmiany w wyszukiwaniu. Obecnie funkcjonalność wyszukiwania treści w ramach poczty elektronicznej wykorzystuje najnowocześniejsze techniki, aby dostarczać bardziej trafne, dokładne i kompletne wyniki.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *