StartupyBiznesRynek

Zagraniczni inwestorzy venture capital zainwestują w polskie startupy

PFR Ventures podpisało umowy z trzema międzynarodowymi funduszami venture capital – DN Capital, Finch Capital i White Star Capital – będą one inwestować w polskie, innowacyjne spółki. Publiczny inwestor alokował we wspomniane trzy zespoły łącznie 115 mln zł. Mają one zainwestować w Polsce dwukrotność tej kwoty.

Zagraniczni inwestorzy venture capital zainwestują w polskie startupy

PFR Ventures, spółka zarządzająca środkami finansowymi funduszy, posiada blisko 3 mld zł na inwestycje w fundusze venture capital i private equity. Środki te dystrybuowane są do lokalnych i międzynarodowych zespołów. Tym samym, z jednej strony budowany jest krajowy rynek, a z drugiej przyciągane jest doświadczenie z bardziej rozwiniętych ekosystemów, wskazują przedstawiciele PFR Ventures.

“Kontynuujemy strategię sprowadzania do polski najlepszych zagranicznych inwestorów venture capital. Chcemy wprowadzać na rynek najlepsze praktyki inwestycyjne, które są już obecne w rozwiniętych ekosystemach. To taka zdrowa konkurencja, która pozwala lokalnym zespołom się uczyć i doskonalić, a z czasem wchodzić w partnerstwa i inwestować „ramię w ramię” – komentuje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku polskie innowacyjne spółki pozyskały w sumie ponad 2,1 mld zł. To więcej niż w pięciu poprzedzających latach razem wziętych. “Lokalne zespoły zapewniają głównie finansowanie zalążkowe. Duże, międzynarodowe fundusze pomagają finansować etap ekspansji. Dlatego też zapewniamy kapitał po obu stronach, aby zagwarantować stabilność finansowania polskich projektów” – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Trzy nowe fundusze VC

DN Capital to założony w roku 2000 fundusz, który inwestuje w spółki na wczesnym etapie rozwoju w Europie
i Stanach Zjednoczonych. Zespół posiada biura w Londynie, Berlinie i San Francisco Fundusz skupia się na inwestycjach w Serii A w oprogramowanie i spółki z obszarów fintech, marketplace oraz usług dla konsumentów. Jest znany z inwestycji m.in. w Shazam, Auto1, Hometogo, OLX i Quandoo.

Finch Capital to z kolei fundusz koncentrujący się na inwestycjach w Seriach A i B, z biurami w Amsterdamie, Londynie oraz Dżakarcie. Zainwestował m.in. w azjatycki Grab (konkurent Ubera), a w Europie w czeskie Twisto. PFR Ventures już drugi raz zainwestowało w ten zespół zarządzający.

Natomiast White Star Capital to globalny fundusz inwestujący w start-upy prowadzące międzynarodową ekspansję, z biurami m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Azji Południowo-Wschodniej i Japonii. Zainwestował w Dollar Shave Club, Freshly, TIER Mobility i spółki rozwijające się na międzynarodowych rynkach.

Wszystkie trzy fundusze mają już na swoim koncie pojedyncze inwestycje w polskie spółki. Przykładowo: DN Capital finansuje Nomagic (2018), Finch Capital jest obecny w Symmetrical (2019, 2020), a White Star Capital dostrzegł potencjał w Packhelp (2019) i Uncapped (2019, 2021).

Dodajmy jeszcze, że PFR Ventures już wcześniej inwestował w międzynarodowe zespoły inwestujące w Polsce. Były to m.in. polsko-amerykański Atmos Ventures (inwestor m.in. w Molecule.one i Nethone), holenderski Oxx (Codility) oraz polsko-niemiecki Sunfish Partners (Aether Biomedical Molecule.one). Łącznie, 13 funduszy o takim profilu pozyskało od PFR Ventures ponad 700 mln zł i zainwestowało dotychczas w 108 spółek, z czego 61 z nich działa w Polsce. Pełna kapitalizacja wszystkich tych zespołów przekracza 4 mld zł.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *