Rynek

Zaledwie 1 mln wydanych w Polsce e-podpisów

To znaczy, że po 12 latach funkcjonowania ustawy o e-podpisie nawet nie każda firma w Polsce (wg GUS prawie 1,8 mln) posiada certyfikat kwalifikowany dla podpisu elektronicznego i to mimo „wymuszenia” tego przez ZUS na firmach już kilkuosobowych. O porażce wprowadzenia e-podpisu w Polsce mówi się od lat…

Wygląda, że nie znaleziono jeszcze żadnego istotnego – z punktu widzenia Polaków – zastosowania e-podpisu i wydatku rzędu 200 zł (90 zł przy odnowieniu certyfikatu). W między czasie zaś pojawiło się kilka sposobów jego obejścia, jak np. podawanie wielkości dochodu z roku ubiegłego przy wysyłaniu deklaracji PIT. 

Niemniej jest coraz więcej możliwości wykorzystania e-podpisu w biznesie, w tym np. zastąpienie tradycyjnej, papierowej dokumentacji elektroniczną, w tym wystawianiu faktur elektronicznych, czy zabezpieczania maili podpisem elektronicznym. Na przestrzeni ostatnich lat wzrosły też możliwości komunikacji firm z jednostkami administracji publicznej.

Dotyczy to m.in. przesyłania korespondencji drogą elektroniczną do ZUS poprzez aplikację Płatnik wymagającą e-podpisu, składanie deklaracji do Urzędu Skarbowego poprzez system e-Deklaracje i do Urzędu Celnego, np. deklaracji podatku akcyzowego poprzez system e-Zefir. Wśród innych ciekawych zastosowań e-podpisu warto wymienić możliwość kontaktów online z GIODO czy PARP, gdzie można składać drogą elektroniczną wnioski o dotacje unijne.

Pod koniec 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał zaś orzeczenie decydujące, że można używać podpisu elektronicznego w kontaktach z sądami administracyjnymi, co znacznie usprawnia realizację formalności ze strony przedsiębiorców” – mówią przedstawiciele Unizeto Technologies.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *