Cyberbezpieczeństwo

CAPTCHA ostatecznie złamana?

Przedstawiciele niewielkiej amerykańskiej spółki twierdzą, że opracowali algorytm, który jest w stanie poprawnie rozpoznawać ciąg znaków przedstawiony na obrazku wygenerowanym w ramach zabezpieczeń CAPTCHA. Nowy algorytm ma wykorzystywać – wzorowane na sposobie działania ludzkiego mózgu – kompleksowe sieci neuronowe.

CAPTCHA ostatecznie złamana?Rozwiązanie firmy Vicarious opiera się na wykorzystaniu rekurencyjnych sieci neuronowych zamodelowanych w sposób oparty na analizie działania ludzkiego mózgu. Nowy algorytm ma charakteryzować się skutecznością na poziomie nawet 97% oraz stosunkowo niskim użyciem mocy obliczeniowej.

Przedstawiciele amerykańskiej spółki podkreślają, że oprogramowanie nie zostało opracowanie po to, aby zneutralizować jedno z najbardziej skutecznych zabezpieczeń przed automatami spamującymi i zaśmiecającymi witryny, formularze, czy fora internetowe. Zależało nam na pokazaniu, że jesteśmy zdolni wykonać pierwszy krok do stworzenia algorytmu działającego w sposób zbliżony do działania ludzkiego mózgu” – podkreśla D. Scott Phoenix,cytowany przez agencję Reuters współzałożyciel Vicarious.

Choć próby stworzenia niezawodnego algorytmu prawidłowo rozpoznającego zniekształcone, bądź zamazane litery wykorzystywane w technikach CAPTCHA są prowadzone od lat, to według ekspertów obecnie większość tego typu zabezpieczeń jest obchodzona ręcznie – zajmują się tym wyspecjalizowane grupy działające m.in. z Azji. Algorytm amerykańskiej spółki może obecnie być wykorzystywany tylko do łamania tekstowych odmian techniki CAPTCHA. Powszechnie spotykane są jednak zabezpieczenia wykorzystujące zniekształcone lub skompilowane w sposób losowy pliki graficzne. Nowy algorytm może być jednak potencjalnie wykorzystywany również do digitalizacji nieczytelnych dla typowych systemów OCR publikacji drukowanych.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *