Cyberbezpieczeństwo

CAPTCHA ostatecznie złamana?

Przedstawiciele niewielkiej amerykańskiej spółki twierdzą, że opracowali algorytm, który jest w stanie poprawnie rozpoznawać ciąg znaków przedstawiony na obrazku wygenerowanym w ramach zabezpieczeń CAPTCHA. Nowy algorytm ma wykorzystywać – wzorowane na sposobie działania ludzkiego mózgu – kompleksowe sieci neuronowe.

CAPTCHA ostatecznie złamana?Rozwiązanie firmy Vicarious opiera się na wykorzystaniu rekurencyjnych sieci neuronowych zamodelowanych w sposób oparty na analizie działania ludzkiego mózgu. Nowy algorytm ma charakteryzować się skutecznością na poziomie nawet 97% oraz stosunkowo niskim użyciem mocy obliczeniowej.

Przedstawiciele amerykańskiej spółki podkreślają, że oprogramowanie nie zostało opracowanie po to, aby zneutralizować jedno z najbardziej skutecznych zabezpieczeń przed automatami spamującymi i zaśmiecającymi witryny, formularze, czy fora internetowe. Zależało nam na pokazaniu, że jesteśmy zdolni wykonać pierwszy krok do stworzenia algorytmu działającego w sposób zbliżony do działania ludzkiego mózgu” – podkreśla D. Scott Phoenix,cytowany przez agencję Reuters współzałożyciel Vicarious.

Choć próby stworzenia niezawodnego algorytmu prawidłowo rozpoznającego zniekształcone, bądź zamazane litery wykorzystywane w technikach CAPTCHA są prowadzone od lat, to według ekspertów obecnie większość tego typu zabezpieczeń jest obchodzona ręcznie – zajmują się tym wyspecjalizowane grupy działające m.in. z Azji. Algorytm amerykańskiej spółki może obecnie być wykorzystywany tylko do łamania tekstowych odmian techniki CAPTCHA. Powszechnie spotykane są jednak zabezpieczenia wykorzystujące zniekształcone lub skompilowane w sposób losowy pliki graficzne. Nowy algorytm może być jednak potencjalnie wykorzystywany również do digitalizacji nieczytelnych dla typowych systemów OCR publikacji drukowanych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *