CyberbezpieczeństwoRynek

ClickMeeting dołącza do inicjatywy „Open Trusted Cloud” promującej bezpieczeństwo i suwerenność danych

ClickMeeting, jako pierwsza firma z Polski, dołączyła do europejskiej platformy „Open Trusted Cloud”, łączącej podmioty dla których kluczowe jest bezpieczeństwo, suwerenność i poszanowanie integralności danych. Program ten adresowany jest do producentów sprzętu oraz dostawców rozwiązań SaaS i PaaS, a ma na celu tworzenie ekosystemu usług hostowanych w otwartej chmurze OVHcloud.

ClickMeeting dołącza do inicjatywy „Open Trusted Cloud” promującej bezpieczeństwo i suwerenność danych

Najważniejsze informacje

  • Według badań McKinsey, względy bezpieczeństwa oraz potrzeba oszczędności przekonują 80% decydentów z sektora B2B planujących kontynuować zdalną pracę, gdy pandemia szczęśliwie się zakończy.
  • Nawet 83% osób zwraca uwagę na bezpieczeństwo platformy podczas wyboru konkretnego narzędzia, a dla 20% ważna jest lokalizacja serwerów, na których przechowywane są dane organizatorów i uczestników wirtualnych konferencji - wynika z raportu ClickMeeting.
  • Program "Open Trusted Cloud" skierowany jest do producentów rozwiązań SaaS (ang. Software-as-a-Service) i PaaS (Platform-as-a-Service), wyróżniających się gwarancją w zakresie ochrony danych.

Według badań McKinsey, względy bezpieczeństwa oraz potrzeba oszczędności przekonują 80% decydentów z sektora B2B planujących kontynuować zdalną pracę, gdy pandemia szczęśliwie się zakończy. Wiedza na temat tego, gdzie są przechowywane dane i kto posiada do nich dostęp ma dla organizacji duże znaczenie. Jak wynika z raportu ClickMeeting, nawet 83% osób zwraca uwagę na bezpieczeństwo platformy podczas wyboru konkretnego narzędzia, a dla 20% ważna jest lokalizacja serwerów, na których przechowywane są dane organizatorów i uczestników wirtualnych konferencji.

Po co nam zaufany ekosystem?

Przypomnijmy, że już na początku locdownu organizacje chcące oferować bezpłatnie swoje rozwiązania służące pracy zdalnej, komunikacji, edukacji czy opiece zdrowotnej zjednoczyła inicjatywa “Open Solidarity”. Jej kontynuacją stał się program “Open Trusted Cloud”, bazujący na zebranych doświadczeniach i skierowany do producentów rozwiązań SaaS (ang. Software-as-a-Service) i PaaS (Platform-as-a-Service), wyróżniających się gwarancją w zakresie ochrony danych.

„Postanowiliśmy zmobilizować wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój cyfrowego świata, aby wspólnie z nami tworzyły program „Open Trusted Cloud”. W ramach inicjatywy gromadzimy zaufane, czyli oparte na wspólnych wartościach i infrastrukturze OVHcloud, rozwiązania, które zapewniają poszanowanie wolności i fundamentalnych praw firm, a w szczególności prawa do ochrony danych” – mówi Robert Paszkiewicz, odpowiedzialny w OVHcloud za region CEE. „Znak “Open Trusted Cloud” to wyróżnik gwarantujący zaangażowanie firmy w zapewnienie suwerenności danych użytkowników”.

Bezpieczeństwo nabrało krytycznego wręcz znaczenia wraz z orzeczeniem o nieważności tzw. “Privacy Shield” (jeden z mechanizmów prawnych legalnego transferu danych z UE do USA) przez Trybunał Sprawiedliwości UE w lipcu 2020 roku. Z chwilą, gdy Trybunał uznał, że Europejczycy nie są dostatecznie chronieni przed nadzorem amerykańskich służb, ochrona danych stała się głównym wyzwaniem m.in. dla dostawców rozwiązań SaaS i PaaS obsługujących klientów na całym świecie. Przykładem szybkiej reakcji na potrzeby użytkowników w skali globalnej, poprzez zaoferowanie bezpiecznego, intuicyjnego i kompleksowego narzędzia umożlwiającego pracę on-line, okazał się gdański ClickMeeting. Skalę wyzwania ilustruje fakt, że w pierwszym miesiącu pandemii za pomocą tej platformy kontaktowało się 2,5 mln osób, czyli 312% użytkowników więcej niż w całym 2019 roku!

„Kiedy Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał orzeczenie w sprawie potocznie nazywanej „Schrems II”, rozstrzygnięcie nie było dla nas zaskoczeniem. Stale obserwujemy komunikaty i decyzje wydawane przez organy Unii Europejskiej w zakresie transferu danych osobowych do USA, albowiem od wielu lat zagadnienie to budzi kontrowersje. Mając to na względzie, na długo przed wydaniem przedmiotowego orzeczenia przez Trybunał ClickMeeting podjęło decyzję o transferze serwerów, w którym przechowywane są dane osobowe powierzane nam przez klientów, do Unii Europejskiej” – tłumaczy Karolina Nazarewicz z ClickMeeting. „Nadto przed nawiązaniem współpracy z jakimkolwiek dostawcą z USA podlega on szczegółowej weryfikacji pod kątem spełniania odpowiednich standardów bezpieczeństwa danych, w tym czy uwzględnia w umowach powierzenia przetwarzania danych osobowych odpowiednie zapisy zapewniające właściwą ochronę prawną ClickMeeting” – dodaje.

Dlatego też wspólne wartości i priorytety względem ochrony danych zdecydowały o przystąpieniu ClickMeeting do programu Open Trusted Cloud. „Przystąpiliśmy do Open Trusted Cloud, ponieważ zapewnienie suwerenności danych i bezpieczeństwo użytkowników są niezmiennie naszym priorytetem, jak i odpowiedzią na ich potrzeby. W ramach naszych działań udostępniamy m.in. dodatkowe funkcje podnoszące bezpieczeństwo, jak na przykład: dostęp do pokoju konferencyjnego poprzez hasło lub personalny token, możliwość ukrycia listy uczestników czy manualne zatwierdzanie osób rejestrujących się na webinar. Dane użytkowników należą tylko do nich” – podsumowuje Bartłomiej Bałdyga z ClickMeeting.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *