BiznesInfrastruktura

Dla kogo chmura, czyli o rozwiązaniu dla rozwijającego się biznesu

Komentarz eksperta

Chmura coraz częściej staje się standardem optymalizacji procesów biznesowych w organizacjach. Z badań przeprowadzonych przez Gartnera wynika, że do końca 2022 roku z usług dostarczanych w tym modelu będzie korzystało około 60% firm i organizacji. Dziś CIO dużo rzadziej zastanawiają się, czy warto przenosić systemy do chmury, lecz raczej myślą o tym, jak z rozwiązań cloudowych korzystać efektywnie.

Dla kogo chmura, czyli o rozwiązaniu dla rozwijającego się biznesu

Chmura coraz popularniejsza

Rynek cloud computing rośnie w szybkim tempie. Prognozy Grand View Research mówią, że w 2019 roku jego wartość przekroczyła 266 mld USD, a w ciągu kolejnych 7 lat notowania te mogą ulec podwojeniu. Inwestycje w tym obszarze w ujęciu globalnym powiązane są z wdrażaniem w przedsiębiorstwach takich technologii jak IoT, AI czy Machine Learning. Z naszych obserwacji wynika, że polscy przedsiębiorcy również coraz bardziej interesują się chmurą.

Dlaczego CIO decydują się na chmurę?

Priorytety CIO w kontekście kluczowych systemów organizacji często pokrywają się z atutami rozwiązania chmurowego. Idąc dalej, chmura przyczynia się do zwiększenia efektywności funkcjonowania wewnętrznych działów IT. W tym miejscu w rozmowach z naszymi klientami zwracamy szczególną uwagę na cztery najważniejsze aspekty.

1. Niższe nakłady na rozwój i utrzymanie infrastruktury
Dzięki chmurze organizacja nie musi inwestować w zakup, rozbudowę czy modernizację infrastruktury. Koszty takie są przenoszone w pełni na dostawcę, do którego zadań należy utrzymanie i rozwój środowiska IT. Środki zaoszczędzone w ten sposób można z kolei przeznaczyć na prace rozwojowe.

2. Bezpieczeństwo i dostępność
Rozwiązania chmurowe zapewniają dostęp do kluczowych systemów w firmie również w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych czynników zewnętrznych. W naszym podejściu, staramy się minimalizować wpływ takich czynników i szczególną uwagę zwracamy na usługi dodatkowe, takie jak: procesy administracyjne, proaktywny monitoring w modelu 24/7 czy właściwy backup systemu. W celu zapewnienia najwyższej dostępności systemów służą zarówno stosowane przez nas rozwiązania High Availability, jak i usługi w modelu Dual Data Center.

3. Wydajność i stabilność wymagających systemów
Nawet najszybszy samochód na świecie nie rozwinie maksymalnej prędkości, jeśli droga, po której jedzie, nie będzie do tego przygotowana. Tak samo jest w przypadku systemów IT – by osiągnęły one najwyższą wydajność, stabilność czy dostępność, potrzebują odpowiedniego środowiska. Producenci oprogramowania mają w tym zakresie bardzo restrykcyjne wymagania i nie każda firma może pozwolić sobie na kosztowną rozbudowę własnej infrastruktury IT. W odpowiedzi na taką potrzebę w itelligence powstało rozwiązanie SAP Private Cloud, chmura prywatna w tym wypadku zoptymalizowana pod kątem systemów SAP, a w szczególności S/4HANA.

4. Skalowalność i większa elastyczność
Ważnym aspektem jest możliwość wymiarowania rozwiązania chmurowego. Elastyczne zarządzanie zasobami pozwala na efektywne wykorzystanie istniejącej infrastruktury i jej optymalne dostosowanie do potrzeb firmy. Korzyścią dla CIO wynikającą z chmury jest na przykład możliwość obsługi nieregularnych szczytów obciążeń. Wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową można pokryć poprzez dokupienie dodatkowych zasobów chmurowych i ich utrzymanie tylko, gdy są potrzebne.

Dla kogo chmura, czyli o rozwiązaniu dla rozwijającego się biznesu

Niezależnie czy mówimy o chmurze prywatnej, publicznej czy hybrydowej, firmy zwracają uwagę na ciągłą optymalizację kosztów. Warto wspomnieć o najnowszych prognozach Gartnera, według których do 2024 roku 80% organizacji nieświadomych popełnianych błędów będzie przepłacało za rozwiązania chmurowe o 20-50%. Uważam, że współpraca z właściwym partnerem w zakresie migracji do chmury pozwoli na zminimalizowanie tych kosztów.

Którą chmurę wybrać?

Niezależnie czy mówimy o chmurze prywatnej, publicznej czy hybrydowej, firmy zwracają uwagę na ciągłą optymalizację kosztów. Warto wspomnieć o najnowszych prognozach Gartnera, według których do 2024 roku 80% organizacji nieświadomych popełnianych błędów będzie przepłacało za rozwiązania chmurowe o 20–50%. Uważam, że współpraca z właściwym partnerem w zakresie migracji do chmury pozwoli na zminimalizowanie tych kosztów.
Popularność technologii chmurowych wpływa na rozwój oferty jej dostawców. Na podstawie naszych doświadczeń wiemy, że coraz większym zainteresowaniem klientów cieszą się usługi hybrid cloud, czyli integracji obecnie posiadanych systemów z platformami public cloud. Klienci itelligence Data Center, którzy wybrali chmurę prywatną, mogą z kolei korzystać z wielu usług oferowanych w modelu Managed Cloud.

Innowacje dzięki chmurze

Rozwiązania chmurowe pozwalają pracownikom działów IT skupić się na bieżących zadaniach i szybciej wprowadzać nowe rozwiązania, zwiększając zwinność i innowacyjność organizacji. Wybierając model utrzymywania systemu, należy wziąć pod uwagę charakter realizowanych w firmie procesów i posiadaną infrastrukturę. Pewne jest jednak to, że rozwiązanie chmurowe sprawdzi się w firmach, w których ciągłość działania i rozwój zależy m.in. od stabilnego działania kluczowych systemów biznesowych.

Tomasz Piętak, Principal Solution Architect, Data Center Services itelligence Sp. z o.o.

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2020. Zamów poniżej:

Raport ITwiz BEST100 edycja 2020

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *