InfrastrukturaBranża ITArchitektura IT

Jak zarządzać danymi rozproszonymi lokalnie i w chmurze? Pomoże tu nowe rozwiązanie DataCore Software

Firma DataCore Software zaprezentowała vFiIO, rozwiązanie nowej generacji służące do wirtualizacji rozproszonych plików i obiektowej pamięci masowej. Oprogramowanie konsoliduje istniejące serwery plików, serwery NAS i obiektową pamięć masową do globalnej, skalowalnej i centralnie zarządzanej bazy.

Jak zarządzać danymi rozproszonymi lokalnie i w chmurze? Pomoże tu nowe rozwiązanie DataCore Software

Technologia ta, jak informuje producent, ma ułatwić przedsiębiorstwom organizowanie, optymalizowanie i zarządzanie dużymi ilościami danych rozproszonych w środowiskach lokalnych oraz w chmurze. Rozwiązanie vFiIO uzupełnia także obsługę danych przez DataCore SANsymphony, oprogramowania do wirtualizacji blokowej pamięci masowej. Oba produkty mogą być stosowane łącznie lub niezależnie od siebie, w średnich i dużych środowiskach.

Przejście z modelu sprzętowego na model bazujący na oprogramowaniu

Według przedstawicieli DataCore, rozwiązanie vFiIO zapewnia zarówno skalowany system plików przeznaczony do danych nieustrukturyzowanych, jak i możliwość wirtualizacji istniejących systemów pamięci masowej. Konsoliduje także silosy danych w globalnej przestrzeni nazw dostępnej w ramach standardowych protokołów NFS, SMB i S3, nie dokonując w nich jednocześnie żadnych zmian. Jak zapewnia producent, podczas wirtualizacji istniejących systemów plików użytkownicy końcowi mogą skorzystać z platformy już w kilka minut po rozpoczęciu procesu integracji metadanych. W rezultacie dostęp do danych nie jest uzależniony od ich lokalizacji – kompletne zbiory dokumentów i treści multimedialnych zostają umieszczone w jednolitym, globalnym katalogu, typowym dla obiektowej pamięci masowej.

„Oprogramowanie vFilO umożliwi całej branży przestawienie się z modelu sprzętowego na model bazujący na oprogramowaniu – to wizja, którą nazywamy DataCore ONE” – tłumaczy Gerardo Dada, CMO w DataCore Software. „Premiera vFilO stanowi kamień milowy tej transformacji, ponieważ pozwoli organizacjom modernizować swoje systemy, zwiększać możliwości przechowywania nieustrukturyzowanych danych i wykorzystywać dane zoptymalizowane w oparciu o uczenie maszynowe, w tym wykorzystywać chmury hybrydowe bez konieczności przeprowadzania gruntownej przebudowy swoich systemów” – dodaje.

Szybkie reagowanie oraz separacja danych i metadanych

Spośród funkcjonalności oprogramowania producent zwraca szczególną uwagę na dynamicznie rozmieszczanie danych w zasobach co zapewnić ma kontrolę oraz zrównoważone obciążenie procesów. Dzięki wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego rozwiązanie pozwala określić miejsce przechowywania poszczególnych elementów danych. Następnie są one aktywnie archiwizowane w chmurach publicznych lub w lokalnej pamięci masowej i pozostają w pełni dostępne. Możliwe jest również przywracanie plików czy obiektów do jednego z dostępnych podsystemów – bez konieczności ingerencji administratora.

vFilO automatycznie rozdziela pojemność oraz obciążenie w klastrze scale-out odpowiedzialnym za wiele podsystemów pamięci masowej i, jak twierdzą przedstawiciele producenta, może być instalowane oraz szybko aktywowane na fizycznych serwerach lub maszynach wirtualnych. Podobnie jak w wypadku DataCore SANsymphony wirtualizacja rozproszonych systemów plików i obiektowych systemów pamięci masowej vFilO umożliwia optymalne wykorzystanie zasobów sprzętowych poprzez równoległe przetwarzanie jednoczesnych zapytań. Wedle zapewnień nowe rozwiązanie osiąga maksymalną wydajność dzięki wykorzystaniu technologii Parallel NFS. Kluczową zaletą architektury oprogramowania vFilO ma być natomiast prawdziwa separacja danych i metadanych, umożliwiająca odkrywanie relacji pomiędzy zawartością plików – niezależnie od tego, gdzie się znajdują i kto je wygenerował.

Uniwersalny dostęp

Jeżeli chodzi o kwestie dostępu do danych, to – zgodnie z informacją przedstawicieli producenta – aplikacje działające na maszynach wirtualnych (VM), serwerach bare metal i kontenerach mogą wybierać preferowaną metodę dostępu do pobierania i aktualizacji plików. Podobnie mogą robić to użytkownicy komputerów PC, laptopów i stacji roboczych z systemem Windows, Linux, UNIX i MacOS. Obsługiwany zakres protokołów obejmuje NFS v4.2, NFS v3, SMBv3 i SMBv2 oraz Kubernetes CSI dla woluminu trwałego. Koszt rozwiązania vFilO (składa się nań koszt aktywnych danych oraz nieaktywnych archiwów) wyliczany jest na podstawie skali obsługiwanych danych. Oprogramowanie jest już dostępne na rynku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *