InfrastrukturaPolecane tematy

Przyszłość data center to Flash i infrastruktura hybrydowa

Executive ViewPoint

Z Thomasem Kaiserem, dyrektorem NetApp w regionie EMEA, rozmawiamy o pozycji firmy na rynku rozwiązań All Flash Array; zmieniającej się ofercie systemów pamięci masowych opartych w całości na dyskach Flash, w tym nowej, dedykowanej rynkowi MŚP, macierzy NetApp C190; wsparciu klientów w migracji infrastruktury do chmury, m.in. dzięki takim usługom jak Azure NetApp Files i budowie rozwiązań hybrydowych; a także centrach danych nowej generacji i o tym, w jaki sposób ich budowę wspierają rozwiązania NetApp AFA i HCI.

Przyszłość data center to Flash i infrastruktura hybrydowa

Macierze All Flash Array są istotne z punktu widzenia modernizacji centrum danych, ale także naszych partnerów i klientów korzystających obecnie z tradycyjnych systemów pamięci masowych, opartych na dyskach talerzowych. Wielu klientów zamierza migrować do AFA, zwłaszcza w ramach projektów związanych z budową centrów danych nowej generacji. W idei tej mieści się kilka trendów, w tym trend posiadania chmury prywatnej czy łatwości podłączenia infrastruktury własnego centrum danych do chmury publicznej takich dostawców, jak Amazon, Google czy Microsoft. Pomoc naszym klientom w realizacji tego typu projektów to drugi element naszej strategii. Trzecim są usługi NetApp Cloud Data Services.

IDC przedstawiło ostatnio analizę europejskiego rynku rozwiązań typu All Flash Array, obejmującego również Polskę. Na jakiej pozycji jest NetApp?

Analitycy IDC bardzo dużo uwagi poświęcają ostatnio macierzom AFA, traktując ten rynek jako jeden z najbardziej interesujących i przyszłościowych. To także istotny segment rynku pamięci masowych dla NetAppa. Nasza strategia od kilku lat koncentruje się na sprzedaży rozwiązań All Flash Array, czego efektem jest pozycja na tym rynku. Jak wynika z ostatniego, wspomnianego przez Pana raportu IDC za I kwartał 2019 roku, mamy dominujący udział All Flash Array na wielu rynkach EMEA. Uważam to za ogromny sukces. Myślę, że to również efekt naszej strategii jasno pokazującej, że w każdym kraju chcemy zdobyć pozycję co najmniej w pierwszej trójce dostawców rozwiązań AFA. I to nam się udaje. Jesteśmy czołowym graczem na tym rynku nie tylko w Polsce. Pozycję numer 1 mamy także w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji.

Czy rozwiązania typu All Flash Array mają obecnie największy udział w sprzedaży NetApp?

Nie jest to jeszcze największa część naszego biznesu, ale warto podkreślić, że to stosunkowo nowa technologia. Dużo większy udział w sprzedaży mają oczywiście tradycyjne systemy pamięci masowych NAS. Ale już w przeciwieństwie do macierzy opartych na dyskach Flash – nie są strategicznym dla nas segmentem produktów. Za takie zaś uważamy z jednej strony rozwiązania AFA, a z drugiej – portfolio produktów dedykowanych rozwiązaniom klasy HCI (Hybrid Cloud Infrastructure – przyp. red.) oraz usługom związanym z zarządzaniem danymi w chmurze – NetApp Cloud Data Services. To obszary, na których koncentruje się obecnie nasza uwaga.

Dlaczego rozwiązania AFA są dziś tak istotne?

Macierze All Flash Array są ważne z punktu widzenia modernizacji centrum danych, ale także naszych partnerów i klientów korzystających obecnie z tradycyjnych systemów pamięci masowych, opartych na dyskach talerzowych. Wielu klientów zamierza migrować do AFA, zwłaszcza w ramach projektów związanych z budową centrów danych nowej generacji. W idei tej mieści się kilka trendów, w tym trend posiadania chmury prywatnej czy łatwości podłączenia infrastruktury własnego centrum danych do chmury publicznej takich dostawców, jak Amazon, Google czy Microsoft. Pomoc naszym klientom w realizacji tego typu projektów to drugi element naszej strategii. Trzecim są usługi NetApp Cloud Data Services. Dzięki nim na każdym kroku wspieramy klientów w procesie łączenia się z usługami chmurowymi zewnętrznych dostawców.

W jaki sposób NetApp wspiera klientów w migracji do chmury?

Na kilka różnych sposobów. Z jednej strony – jeśli mówimy o pamięciach masowych opartych na technologii Flash – to dzięki naszemu systemowi operacyjnemu ONTAP Data Management Software mogą oni zarządzać systemami pamięci masowych, działającymi zarówno w środowisku on-premise, jak i w chmurze publicznej. Jest on jednym z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszym tego typu rozwiązaniem. Ściśle współpracujemy
w tym zakresie z największymi dostawcami usług cloud computing – Amazon, Google i Microsoft. Ponadto nasze rozwiązanie ONTAP jest dostępne w ich środowiskach chmurowych. To ważny przekaz dla naszych klientów. Pokazujemy im bowiem, że mogą dowolnie zarządzać danymi i przenosić je z chmury prywatnej do publicznej, a także pomiędzy usługami cloud computing różnych dostawców. To istotna funkcjonalność, dzięki której klienci unikają tzw. vendor lock-in.

Azure NetApp Files to de facto środowisko NetApp w chmurze Microsoft Azure. Naszym klientom łatwiej jest uruchomić i zarządzać systemem pamięci działającym w chmurze publicznej. Dzięki Azure NetApp Files mogą zrobić to w zaledwie kilka minut. Tego typu usługi to przyszłość zarządzania danymi w chmurze obliczeniowej. Co warto podkreślić, nie jest to nasze rozwiązanie, lecz w 100% produkt Microsoftu, choć oparty na systemie ONTAP. To pokazuje, że jest on niezależny od konkretnego rozwiązania sprzętowego, również naszego.

Nie tak dawno Microsoft ogłosił dostępność nowej funkcjonalności Azure NetApp Files, usługi bardzo ważnej w kontekście łączenia przez Państwa klientów własnych zasobów z chmurą publiczną…

To bardzo interesująca, z punktu widzenia naszego i naszych klientów, forma współpracy. Ta usługa to de facto środowisko NetApp w chmurze Microsoft Azure. Naszym klientom łatwiej jest uruchomić i zarządzać systemem pamięci uruchamianym w chmurze publicznej. Dzięki Azure NetApp Files mogą zrobić to w zaledwie kilka minut. Tego typu usługi to przyszłość zarządzania danymi w chmurze obliczeniowej. Co warto podkreślić, nie jest to nasze rozwiązanie, lecz w 100% produkt Microsoftu, choć oparty na systemie ONTAP. To pokazuje, że jest on niezależny od konkretnego rozwiązania sprzętowego, również naszego.

Od kiedy NetApp wspiera klientów w budowie środowisk hybrydowych?

Około 4 lat temu zaprezentowaliśmy NetApp DataFabric. Jej idea opiera się na założeniu, że skoro świat biznesu jest dziś uzależniony od danych, to wszystkie warstwy IT powinny wspierać ich obsługę, ułatwiać i uczynić ją naturalną, efektywną ekonomicznie codziennością. Wokół tej koncepcji budujemy rozwiązania pozwalające tworzyć i modernizować centra danych ze wszystkimi, właściwymi dla nich profesjonalnymi elementami składowania, ochrony, przetwarzania i udostępniania danych. Obecnie na DataFabric składają się: rozwiązania do analizy, kontroli i ochrony usług cloud computing; integracji z chmurą publiczną oraz budowy chmury prywatnej; a także kontroli działania aplikacji, raportowania i zarządzania danymi w środowisku hybrydowym.

Można powiedzieć, że NetApp przekształcił się dziś w firmę oferującą narzędzia do zarządzania danymi, a nie wyłącznie rozwiązania sprzętowe. Nasze produkty pozwalają nie tylko tworzyć zasoby pamięci masowych w chmurze, lecz także zarządzać ich bezpieczeństwem, kontrolować je i łatwo łączyć z własną infrastrukturą do przechowywania danych. Umożliwiają również przenoszenie ich do chmury, a następnie zagwarantowanie możliwości migracji danych z powrotem do własnego środowiska, np. właśnie z Azure NetApp Files. Wszystko zaś dzieje się w sposób łatwy i bezproblemowy. Coraz więcej naszych klientów decyduje się na tego typu projekty, bo odpowiadają one na nowe wyzwania stawiane przez biznes i dokonujące się procesy transformacyjne.

Infrastruktura hiperkonwergentna to jeden z naszych strategicznych kierunków rozwoju, zwłaszcza w kontekście budowy data center nowej generacji. Dedykowane temu jest nasze rozwiązanie NetApp HCI. Weszliśmy jednak na rynek rozwiązań typu Hybrid-Converged Infrastructure stosunkowo niedawno, bo 2 lata temu, wraz z przejęciem firmy SolidFire. Naszym celem nie było jedynie dołączenie do innych producentów rozwiązań HCI. Chcieliśmy zaproponować rozwiązanie hiperkonwergentne nowej generacji. Naszą strategię doceniło w tym roku IDC, tworząc i umieszczając NetApp HCI w nowej kategorii rozwiązań HCI – Disaggregated HCI. Oferowane przez nas rozwiązanie pozwala bowiem niezależnie rozbudowywać system pamięci masowej i moc obliczeniową.

Jakie są najbardziej popularne scenariusze wykorzystania rozwiązań chmury hybrydowej realizowane przez klientów NetApp?

Jeśli chodzi o przykłady wdrożeń NetApp Cloud Data Services, to dotyczą one np. dużych instalacji systemów, takich jak SAP. Oczywiście tzw. “gorących danych” nikt nie będzie przechowywał poza własnymi centrami danych, ale już „zimne” można migrować do zewnętrznych centrów danych w ramach usług cloud computing. Rozwiązania chmurowe odgrywają też bardzo ważną rolę w budowaniu środowisk deweloperskich i testowych. Firmy często korzystają nie tylko z przestrzeni udostępnianej w cloud computing, ale także środowisk Kubernetes oferowanych w tym modelu. To jedna z priorytetowych usług w chmurze. DevOps również staje się usługą chmurową. Tego typu projekty nie ograniczają się tylko do jednego sektora. Obejmują wszystkie branże, w tym instytucje finansowe.

Oczywiście budowa rozwiązań cloud computing nie ogranicza się wyłącznie do dużych firm i rozwiązań klasy Enterprise. Projekty tego typu realizują także firmy z sektora MŚP. Dla nich wprowadziliśmy niedawno nową wersję naszego systemu pamięci masowej opartą w całości na dyskach Flash – NetApp C190. Rozwiązanie to mogą wykorzystać nawet firmy 10-osobowe, tym bardziej że również cena została dostosowana do ich możliwości. Jednocześnie, co warto podkreślić, macierz NetApp C190 jest łatwa w instalacji, wdrożeniu i utrzymaniu. Ten system pamięci masowej ułatwia też realizowanie projektów związanych z budową infrastruktury hybrydowej. Macierz tę można bowiem bardzo łatwo zintegrować z zewnętrznymi usługami chmurowymi.

NetApp C190 oferowane jest przez naszych partnerów, którzy wspierają klientów przy wdrożeniach. Jest to zdecydowanie produkt dla tzw. kanału. Tym bardziej że nasi partnerzy mogą także przejąć zarządzanie taką macierzą, w ramach dodatkowych usług dla klienta. Co ważne, jest to na tyle łatwe, że partnerzy mogą tego dokonać bez zewnętrznego wsparcia, np. naszego zespołu wsparcia technicznego. Prostota to jedna z podstawowych idei, jakie stały za opracowaniem macierzy NetApp C190. Rozwiązanie to jest już dostępne na wszystkich rynkach, na których działamy, również w Polsce.

NetApp C190 jest najmniejszą macierzą w Państwa ofercie. Jaka jest minimalna konfiguracja, w jakiej sprzedajecie ten system pamięci masowej?

Macierz NetApp C190 sprzedawana jest jako appliance o wysokości 2U, które bardzo łatwo można zamontować w szafie rack. Dostarczamy je z 8, 12, 18 i 24 dyskami SSD o pojemności 960 GB. Daje to efektywnie 13 TB, 24 TB, 40 TB i 55 TB pojemności z gwarancją na poziomie 3:1. Rozwiązanie to ma także wbudowany od razu system NetApp Volume Encryption. Do zarządzania ta macierz potrzebuje naszego narzędzia w wersji ONTAP 9.6GA lub wyższej, ale za to wszystkie funkcjonalności niezbędne do NetApp C190 klient otrzymuje w tym samym „pudełku”. Rozwiązanie to dedykujemy trzem głównym zastosowaniom na potrzeby aplikacji biznesowych SAP, Oracle, baz danych oraz platform opartych na VMware.

Macierz NetApp C190 to również rozwiązanie typu All Flash Array…

Jak wspomniałem, budowanie i dostarczanie klientom rozwiązań AFA jest strategicznym dla nas kierunkiem rozwoju. Uważamy, że to środowisko przyszłości w zakresie systemów pamięci masowych. Jednocześnie jest to też ogromna dla NetApp szansa na wejście na nowe rynki. Przykładowo oparcie naszych rozwiązań na dyskach Flash powoduje, że jesteśmy firmą, której sprzedaż rozwiązań SAN rośnie najszybciej na rynku. Do naszych rozwiązań AFA migrują bowiem nie tylko dotychczasowi klienci NetApp, lecz także firmy korzystające z rozwiązań innych producentów systemów SAN. Wspomniana wcześniej macierz C190 może być pierwszym krokiem do migracji do rozwiązań All Flash Array.

Wracając do udziałów NetApp na rynku All Flash Array. W jaki sposób osiągnęli Państwo tak silną pozycję?

Przy każdej okazji edukowaliśmy i przekonywaliśmy klientów i partnerów do rozwiązań All Flash Array. Można powiedzieć, że zastosowaliśmy w projektach strategię Flash First, nawet jeśli przez ostatnie 27 lat koncentrowaliśmy się na ofercie rozwiązań klasy SAN i NAS. Mimo że na rynek ten weszliśmy dość późno, to dziś w wielu krajach oraz w regionie EMEA jesteśmy numerem 1. W Polsce nasz udział w rynku rozwiązań AFA to ponad 16%. Choć tego typu macierze nie mają jeszcze znaczącego udziału w naszych przychodach, to wzrost ich sprzedaży jest ogromny, dwucyfrowy.

Kilka lat temu, gdy dyski Flash były dużo droższe, działanie zgodnie ze strategią Flash First nie było łatwe. Obecnie cenowo rozwiązania te są porównywalne z opartymi na dyskach talerzowych, zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę również gęstość zapisu. Warto tu podkreślić, że zwiększa się ona dwukrotnie rok do roku. Nie do przecenienia jest także to, że systemy pamięci masowej AFA zużywają znacznie mniej energii do zasilania i chłodzenia. Dlatego firmy dziś nie mają już wątpliwości, co wybrać. Jeśli klienci dokonują modernizacji własnego centrum danych, pytają właściwie wyłącznie o rozwiązania AFA. W przyszłości rozwiązania oparte na dyskach talerzowych – zastępowane przez Flash – staną się wyjątkiem. Niewykluczone, że NetApp, w niedalekiej przyszłości, zrezygnuje z tradycyjnych dysków w swoich produktach.

W kontekście rozwiązań zmieniających dzisiejsze centra danych dużo mówi się o rozwiązaniach hiperkonwergentnych. NetApp również inwestuje we własne rozwiązania Hybrid-Converged Infrastructure…

To prawda, to jest także jeden z naszych strategicznych kierunków rozwoju, zwłaszcza w kontekście budowy data center nowej generacji. Dedykowane temu jest nasze rozwiązanie NetApp HCI. Weszliśmy jednak na rynek rozwiązań typu Hybrid-Converged Infrastructure stosunkowo niedawno, bo 2 lata temu, wraz z przejęciem firmy SolidFire. Naszym celem nie było jedynie dołączenie do innych producentów rozwiązań HCI. Chcieliśmy zaproponować rozwiązanie hiperkonwergentne nowej generacji. Naszą strategię doceniło w tym roku IDC, tworząc i umieszczając NetApp HCI w nowej kategorii rozwiązań HCI – Disaggregated HCI. Oferowane przez nas rozwiązanie pozwala bowiem niezależnie rozbudowywać system pamięci masowej i moc obliczeniową. Podejście to doceniają klienci.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *