AnalitykaRynek

QlikView zapowiada nową generację oprogramowania analitycznego

Zapowiadana na początek przyszłego roku, kolejna generacja systemu QlikView przyniesie zasadnicze zmiany w architekturze i warstwie prezentacji danych. Oprogramowanie QlikView.Next ma być nastawione na ergonomię pracy z informacjami oraz swobodę w zakresie drążenia i współdzielenia danych. Natywnie wspierane będą też platformy mobilne.

QlikView zapowiada nową generację oprogramowania analitycznego

Cechą charakterystyczną QlikView.Next ma być wykorzystanie koncepcji przetwarzania danych w sposób zbliżony do działania ludzkiego mózgu. Oprogramowanie ma pozwalać na swobodne, wielokierunkowe drążenie danych. Koncepcja Natural Analytics ma dotyczyć zarówno – opartej na parowaniu i porównywaniu danych – analizy dużych ilości informacji, odkrywania zależności między nimi, jak i wymiany tak pozyskanej wiedzy. Częścią tej koncepcji jest też warstwa wizualizacji, zaprojektowana tak, aby nie tworzyć dodatkowej bariery między użytkownikiem, a informacjami. QlikView.Next nie zamyka informacji w opracowanych wcześniej, predefiniowanych raportach, czy ścieżkach rozumowania. Nie chodzi tylko o to, aby lepiej analizować dane, ale o to, jak łatwiej zgłębiać dostępne informacje”– mówi James Richardson, Senior Director działu Global Product Marketing w firmie QlikTech. Oprogramowanie QlikView.Next ma również odpowiadać na oczekiwania młodego pokolenia pracowników przyzwyczajonych do swobody i szybkości działania.

Duże znaczenie dla użyteczności oprogramowania ma mieć także warstwa wizualizacji danych. Przedstawiciele firmy QlikTech podkreślają, że interfejs kolejnej wersji systemu został zaprojektowany tak, aby użytkownicy mogli w naturalny sposób dostrzegać zależności między informacjami. Warstwa prezentacji ma pozwalać m.in. na tworzenie interaktywnych i dynamicznych prezentacji opartych na aktualnych danych. Zbudowany przy użyciu technologii HTML5 interfejs ma także ułatwiać wykorzystanie oprogramowania z poziomu urządzeń mobilnych. Wedle zapowiedzi warstwa wizualizacji będzie automatycznie dostosowywać się do możliwości urządzenia, z którego w danej chwili korzysta użytkownik. Uzupełnieniem technologii HTML5 będą nowe, bazujące na rozwiązaniach przejętej przez QlikTech firmy NcomVA, funkcje wizualizacji danych.

QlikView.Next to także zaszyte na poziomie architektury mechanizmy pracy zespołowej, które mają ułatwiać współdzielenie danych i wyników analiz z zachowaniem możliwości drążenia danych oraz analizy ich powiązań. Zmiany obejmą również m.in. mechanizmy integracji i zarządzania danymi. Rozszerzone zostaną też możliwości integracyjne oprogramowania. Rozbudowany zostanie też model aktualizacji oprogramowania.

Premiera systemu QlikView.Next jest planowana na początek przyszłego roku. Pierwsze projekty pilotażowe mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Uzupełnieniem dla nowej wersji oprogramowania firmy QlikTech będzie m.in. rozszerzona oferta usług biznesowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *