Cloud computingRynek

Sieć supermarketów Stokrotka zmigrowała do chmury AWS

Stokrotka przeniosła do chmury Amazon Web Services swoją 15-terabajtową hurtownię danych, aby poprawić wydajność i wesprzeć plany rozwoju. Migrację wspierała firma Tameshi, która wykorzystała Amazon Redshift i Amazon S3. Projekt zrealizowano w ciągu trzech miesięcy.

Sieć supermarketów Stokrotka zmigrowała do chmury AWS

Stokrotka, która posiada blisko 1000 sklepów i zatrudnia ponad 12 000 pracowników, generuje duże ilości danych biznesowych. Trafiają one do hurtowni danych, a następnie przetwarzane są za pomocą narzędzia Business Intelligence (BI). Kolejnym etapem cyfrowej transformacji była poprawa wydajności i dostępności hurtowni danych przy jednoczesnym zachowaniu istniejącego interfejsu BI typu front-end. Firma zdecydowała się na migrację 15 terabajtów danych z istniejących systemów pamięci masowej i przetworzenie ich przy pomocy AWS, a następnie przekazanie tych danych do tego samego front-endu BI, z którego korzystała wcześniej.

“Dzięki migracji do chmury AWS osiągnęliśmy 100% wzrost wydajności przy 20% redukcji kosztów. Bezserwerowe rozwiązanie zapewniło nam elastyczność i korzyści finansowe oraz skalowalność” – skomentował Paweł Kowalczyk, dyrektor ds. technologii w firmie Stokrotka.

Dla Stokrotki kluczowe było, aby projekt został ukończony szybko, opłacalnie i bez powodowania przestojów. “Płynne przejście do chmury było niezbędne, aby zapewnić ciągłość biznesowym użytkownikom narzędzia BI. Usługa musiała pozostać dostępna przez cały okres transformacji, aby nie zmieniać podstawowej technologii, co spowodowałoby zakłócenia oraz potencjalnie potrzebę ponownego przeszkolenia pracowników” – powiedział Maciej Cetler, CEO Tameshi.

I tak też się stało. Obecnie nadal używane jest to samo narzędzie BI, ale jego źródłem jest teraz Amazon Redshift. Udało się więc ominąć różnice technologiczne między poprzednią hurtownią danych a RedShift oraz zwiększyć wydajność.

“Rozwiązania AWS są nie tylko skalowalne i wydajne, ale pozwalają też na redukcję kosztów. Od hurtowni danych po narzędzia do wdrażania, dostępnych jest ponad 200 usług AWS. Ułatwia to firmom dostęp do elementów składowych, których potrzebują, aby szybko reagować na zmieniające się wymagania biznesowe i w efekcie szybciej się rozwijać” – podsumował Andrzej Horawa, Enterprise Leader CEE w AWS.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *