Rynek

Sprzedał dział mobilny Nokii – dostanie 25,5 mln dolarów premii

New York Times donosi, że odchodzący z firmy, były już dyrektor generalny Nokii, otrzyma premię łącznej wysokości 25,5 mln USD. Jedna trzecia tej kwoty ma pochodzić ze środków własnych fińskiej spółki. Pozostałą część sfinansuje Microsoft.

Sprzedał dział mobilny Nokii – dostanie 25,5 mln dolarów premii
Stephen Elop i Steve Ballmer.

Stephen Elop kierował fińskim koncernem przez trzy, bardzo ważne dla dalszych losów firmy, lata. To z jego inicjatywy podjęto decyzję o ograniczeniu rozwoju własnych systemów operacyjnych Nokii i nawiązaniu strategicznej współpracy z koncernem Microsoft. Wielokrotnie krytykowana strategia miała pozwolić na odwrócenie trendów spadkowych i wzmocnienie pozycji Nokii na światowym rynku urządzeń mobilnych. Nieoceniona okazało się też wsparcie finansowe ze strony producenta systemów Windows. Microsoft wspierał Nokię m.in. w zakresie realizacji prac badawczo-rozwojowych. W 2011 roku mówiło się, że z tego tytułu Microsoft płaci Nokii nawet 250 mln USD kwartalnie, czyli ok. 250 USD za każdy sprzedany telefon oparty na platformie Windows Phone. Władze koncernu z Redmond liczyły wówczas na to, że bliska współpraca z największym niegdyś producentem telefonów komórkowych przyczyni się do zwiększenia udziału rynkowego środowiska Windows Phone. Mimo dłuższej niż pierwotnie zakładano perspektywy czasowej te plany udało się przynajmniej w części zrealizować. Według analiz firmy Kantar w lipcu br. telefony działające w oparciu o środowisko Windows Phone stanowiły już niemal 8,5% wszystkich takich urządzeń wykorzystywanych na świecie. Windows Phone, stając się trzecim najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym, wyprzedził m.in. oprogramowanie BlackBerry.

Choć do tej pory nie ujawniono jaką rolę Elop odegrał w procesie negocjacji warunków transakcji z firmę Microsoft – wiadomo, że pomysłodawcą przejęcia działalności firmy Nokia w segmencie rozwiązań mobilnych był Steven Ballmer- to właśnie dotychczasowy dyrektor generalny jest przez wiele osób nazywany “koniem trojańskim” Microsoftu. Według krytyków Elop miał postawić sobie za cel połączenie Nokii z Microsoftem. W przeszłości Kanadyjczyk zajmował wysokie stanowiska w firmach Macromedia, Adobe i Juniper Networks. W 2008 roku został wiceprezesem firmy Microsoft i przez dwa lata odpowiadał za rozwój oferty w segmencie rozwiązań biznesowych. We wrześniu 2010 roku został mianowany dyrektorem generalnym Nokii.

Sprzedał dział mobilny Nokii – dostanie 25,5 mln dolarów premii
Stephen Elop i Steve Ballmer podczas ogłoszenia strategicznej współpracy Nokii i Microsoftu.

Teraz, zgodnie z zawartym porozumieniem Stephen Elop odejdzie z fińskiej spółki i wróci do Microsoftu, gdzie, jako wiceprezes, będzie odpowiedzialny za rozwój działalności w segmencie urządzeń mobilnych. Wraz z nim do Microsoftu przejdzie kilku innych, wysokich stopniem menedżerów fińskiej firmy. Dotychczas nie ujawniono jakie będą ich nowe obowiązki.

Stephen Elop ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego firmy Nokia jeszcze przed ogłoszeniem wartej prawie 7,2 mld USD transakcji. Jego obowiązki przejął Risto Siilasmaa, prezes rady nadzorczej spółki. Elop z kolei tymczasowo został wiceprezesem ds. urządzeń i usług. Po zamknięciu transakcji Nokia ma specjalizować się w rozwoju technologii infrastrukturalnych i usług z zakresu lokalizacji. Początkowo jednak największym źródłem przychodów fińskiej spółki będzie działalność w zakresie licencjonowania technologii mobilnych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *