CIOPolecane tematy

Wirtualizacja: wygoda dla użytkowników, efektywne zarządzanie i kontrola dla organizacji Promocja

Promocja
Wirtualizacja to filar technologiczny takich kierunków jak przetwarzanie w chmurze czy wykorzystanie mobilnych urządzeń końcowych do celów biznesowych. Jej zastosowanie pozwala coraz większej ilości polskich firm osiągnąć wyższą elastyczność pracy i bezpieczeństwo przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Wirtualizacja: wygoda dla użytkowników, efektywne zarządzanie i kontrola dla organizacji<span class=sponsorowany> Promocja</span>

Współczesny świat biznesu wymaga stosowania takich rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie odpowiedniej konkurencyjności firmy. By tak się stało należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które pozwolą to osiągnąć. Jednym z podstawowych jest możliwość wydajnej i bezpiecznej realizacji służbowych obowiązków przez pracowników, w coraz bardziej mobilnym i zdominowanym przez technologię świecie.

Współzależność między IT a biznesem jest coraz głębsza. Wielu decydentów zarządzających organizacjami staje w obliczu coraz to nowych wyzwań. Coraz krótszy czas reakcji na zmiany rynkowe, jaki jest wymagany od przedsiębiorstw, zróżnicowanie obowiązków a także poszczególnych grup użytkowników czy też popularyzacja mobilności może przysporzyć wielu stresów. Odpowiedzią na wiele tych problemów jest wirtualizacja, która niesie szereg korzyści dla organizacji, ale także stanowi fundament technologiczny do wprowadzenia w organizacjach nowoczesnych metod prowadzenia biznesu.

Wirtualizacja podstawą strategii informatycznych wielu CIO

Wirtualizacja pozwala na proste i bezpieczne dostarczanie firmowych zasobów (aplikacji, ale także całych pulpitów) do różnych grup użytkowników z firmowego centrum danych. Technologia ta poprzez centralizację danych w wyizolowanym i zabezpieczonym centrum obliczeniowym, w którym są one przechowywane i uruchamiane pozwala firmom kontrolować ich wykorzystywanie, zmniejsza koszty ich zarządzania a także zwiększa bezpieczeństwo np. poprzez niedopuszczenie do niekontrolowanego wycieku informacji poza przedsiębiorstwo. Praca w oparciu o zwirtualizowane zasoby uelastycznia infrastrukturę IT i zwiększa jej efektywność. Zarówno osoby działające w tradycyjny, stacjonarny sposób jak i pracownicy mobilni mogą z nich szybko i wydajnie korzystać przy zastosowaniu dowolnej sieci oraz urządzenia końcowego. „W ofercie Citrix kluczowym rozwiązaniem z zakresu wirtualizacji jest Citrix XenDesktop. Umożliwia ono integrację różnych form wirtualizacji stacji roboczych oraz technologii dostarczania aplikacji. Zastosowana w nim filozofia FlexCast, pozwala na dostarczanie kilku form wirtualnych desktopów oraz ich dowolną kombinację, w ramach jednego, centralnie zarządzanego środowiska. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować szereg scenariuszy dostarczania wirtualnych desktopów w oparciu o różne technologie, które są dostosowane do preferencji różnych grup użytkowników oraz potrzeb firmy” – mówi Dirk Pfefferle, wiceprezes firmy Citrix na Europę Centralną i Wschodnią.

Dla szefów IT wirtualizacja oznacza uproszczenie procesu zarządzania zasobami IT w firmie. Aplikacje nie są instalowane, uaktualniane i uruchamiane na poszczególnych komputerach użytkowników, ale bezpośrednio w data center i udostępniane pracownikom, którzy ich aktualnie potrzebują. To pozwala obniżyć koszty ich instalacji i zakupu. Nie ma również problemów z różnymi niekompatybilnymi wersjami, które krążą po firmie. Wirtualizacja oznacza również wyższy poziom bezpieczeństwa. Dział IT może dostosować odpowiedni zakres wykorzystania firmowych zasobów w zależności od miejsca oraz urządzenia z jakiego dany pracownik chce uzyskać dostęp. Właściwie zdefiniowane przez specjalistów IT reguły bezpieczeństwa nie pozwolą na wprowadzanie zmian, czy też kopiowanie danego dokumentu przez pracownika, w przypadku użycia niezweryfikowanej sieci czy urządzenia. Znika również ryzyko utracenia ważnych firmowych danych w przypadku zagubienia lub kradzieży sprzętu, gdyż pliki są przechowywane centralnie.

Jednak z perspektywy użytkowników to, czy zasoby są przechowywane lokalnie na sprzęcie czy też dostarczane wirtualnie schodzi na drugi plan. To co dla nich najistotniejsze, to wysoki komfort pracy. Tym samym dostęp i korzystanie z wirtualnych, firmowych zasobów musi być dla nich tak samo użyteczne jak środowisko tradycyjne. „Tworząc nasze rozwiązania do wirtualizacji myślimy przede wszystkim o ludziach, którzy będą z nich korzystali. Zależy nam na tym by każdy mógł w takim środowisku pracować efektywnie, niezależnie od rodzaju urządzenia, by to środowisko było tak samo responsywne i charakteryzowało się identyczną lub wyższą wydajnością w porównaniu do zwykłego komputera” – nadmienia Dirk Pfefferle.

System naczyń połączonych

Choć wirtualizacja jest technologią, która dzięki przynoszonym korzyściom jest już obecna w wielu firmach, nadal część z nich działa w oparciu o tradycyjne środowiska IT. Warto jednak rozważyć wirtualizację nawet w prostszej formie, gdyż stanowi ona fundament dla wielu innych, istotnych z punktu widzenia pracowników inicjatyw biznesowych, takich jak np. kompleksowe zastosowanie urządzeń mobilnych w pracy czy wprowadzenie elastycznych modeli pracy.

Powszechny dostęp do Internetu, wciąż zwiększająca się ilość wykorzystywanych urządzeń przenośnych a także rozwiązań opartych na przetwarzaniu w chmurze wśród konsumentów ma ogromny wpływ i na nowo definiuje środowisko biznesowe. Praca coraz częściej określana jest poprzez dostęp do firmowej infrastruktury w dowolnym momencie a nie istniejące fizycznie biuro. Dzięki tej niezależności powstają nowe modele pracy, w których firmy mogą zapewnić pracownikom i kadrze zarządzającej znacznie większą swobodę.

Dla branży IT trend ten jest nie bez znaczenia, gdyż wymaga od niej stałego ulepszania swojej oferty rozwiązań i reagowania na potrzeby rynku. Mobilność zyskuje dla wielu pracowników bardzo wysoką wartość, zaciera się granica między życiem prywatnym a zawodowym. Pracownik jutra to osoba wychowana w świecie techniki cyfrowej. Tzw. pokolenie Digital Natives również od pracodawcy oczekuje wyposażenia IT, które umożliwia mobilny dostęp do wszystkich kanałów nowoczesnej komunikacji. Dla wielu firm spełnienie tych potrzeb, może stanowić atut w walce o zatrudnieni i utrzymanie utalentowanych pracowników.

By umożliwić pracę niezależnie od lokalizacji i urządzenia istotne jest zatem to, by firma udostępniła im w pełni funkcjonalne, elastyczne, niezależne od lokalizacji środowisko pracy, określane przez Citrix pojęciem miejsca pracy zdefiniowanego przez oprogramowanie (eng. Software-Defined Workplace). Takie środowisko opiera się na technologiach wirtualizacyjnych i mobilnych, dostarczanych w formie usługi. „Zdefiniowane przez oprogramowanie miejsce pracy, można stworzyć za pomocą szerokiej gamy rozwiązań Citrix, takich jak platformy do wirtualizacji aplikacji i desktopów (XenApp i XenDesktop), rozwiązania sieciowe (NetScaler, CloudBridge), rozwiązania do pracy grupowej (GoToMeeting, GoToWebinar, GoToTraining, ShareFile) a także rozwiązania do całościowego zarządzania treściami i urządzeniami mobilnymi (XenMobile, aplikacje mobilne Worx). Pozwalają one przekształcić tradycyjne biuro oraz zasoby IT na w pełni cyfrową wirtualną przestrzeń, która jest tak samo funkcjonalna jak tradycyjne środowisko, jednocześnie zapewniając taki sam a często nawet wyższy standard pracy” – podkreśla Dirk Pfefferle z firmy Citrix.

Wraz ze wzrostem mobilności w przedsiębiorstwach warto jednak zwrócić uwagę na takie kwestie, jak zarządzanie oraz bezpieczeństwo użytkowników mobilnych i ich urządzeń, które dla niektórych specjalistów IT wciąż pozostają niejasne. Dla wielu organizacji głównym rozwiązaniem tych problemów było do niedawna stosowanie systemów do zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM). Jednakże coraz większa różnorodność zatrudnianych osób szybko wykazała, że środek ciężkości powinien zostać przełożony na proces zarządzania aplikacjami mobilnymi (MAM). By im sprostać należy stosować rozwiązania klasy Enterprise Mobility Management (EMM), łączące w sobie zarówno zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM), zarządzanie aplikacjami mobilnymi (MAM) oraz EFSS czyli Enterprise File Synchronization & Sharing. Rozwiązaniem, które spełnia wszystkie te wymagania jest np. Citrix XenMobile. Ponadto zawiera ono cały zestaw aplikacji, które są przydatne w codziennej pracy, takich jak np. poczta elektroniczna (WorxMail), przeglądarka internetowa (WorxWeb), czy notatnik (WorxNotes). Uzupełniają one standardowe środowisko smartfonu czy np. tabletu o oprogramowanie dedykowane do bezpiecznego wykorzystania w codziennej pracy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *