MENU

2015 – rokiem nasilonych działań cyberprzestępców?

18 listopada 2014CSO, Polecane tematy

Doskonalsze, precyzyjnie ukierunkowane i bardziej rozbudowane ataki, większa liczba cyberprzestępców, zwiększona liczba prób wykorzystania luk w systemach open source to tylko niektóre zagrażające bezpieczeństwu IT zjawiska, które mają być obserwowane w nadchodzącym roku. Takie wnioski płyną z prognoz firmy Trend Micro.

1398073_64024590

Eksperci Trend Micro przewidują, że w 2015 roku przedsiębiorcy boleśnie odczują efekty działalności cyberprzestępców. W szczególnym stopniu ma to dotyczyć organizacji spoza Stanów Zjednoczonych. Spodziewane jest m.in. nasilenie skali ataków ukierunkowanych – wymierzonych w konkretne organizacje, kompleksowych działań zagrażających bezpieczeństwu IT. Tego typu ataki mają być obserwowane w większej niż dotąd liczbie krajów. Wzrost zagrożenia takimi atakami ma być spowodowany skalą przeprowadzonych w powodzeniem ataków ukierunkowanych przeprowadzonych w mijającym roku. „Po skutecznych atakach ukierunkowanych przeprowadzonych przez cyberprzestępców z Chin i Rosji, wielu hakerów z innych krajów uzna cyberatak za bardziej praktyczną metodę zdobycia przyczółku w systemie organizacji. Ponadto, biorąc pod uwagę nagminne przypadki naruszania bezpieczeństwa danych i incydenty, do których dochodzi prawie codziennie, możemy z dużą pewnością zakładać, że takie wydarzenia staną się dla nas stałym elementem krajobrazu” – podkreśla Raimund Genes, dyrektor ds. technologii w firmie Trend Micro.

Zdaniem ekspertów pojawią się także ataki oparte na wyspecjalizowanych technikach i wymierzone w instytucje bankowe oraz finansowe. Koniecznością stać się ma więc wprowadzenie dwustopniowej autoryzacji dostępu dla użytkowników usług online. Przybywać ma też ataków wymierzonych w nowe rozwiązania płatnicze – w tym płatności zbliżeniowe NFC.

Według analityków firmy Trend Micro wzmożona aktywność cyberprzestępców spowoduje pojawianie się doskonalszych, bardziej rozbudowanych oraz skuteczniejszych narzędzi i ataków. Wśród przestępców następować będzie też wzrost popularności platformami sprzedaży oprogramowania crimeware. W zakresie rozwiązań mobilnych na celowniku przestępców znajdować ma się głównie platforma Android. „Słabości i luki w oprogramowaniu mobilnym odgrywają coraz większą role w procesie infekowania urządzeń przenośnych” – czytamy w podsumowaniu badania Trend Micro. Zdaniem ekspertów w nadchodzącym roku będziemy też świadkami zwiększonej liczby prób wykorzystania słabości aplikacji open source.

Pojawiać będą się też nowe zagrożenia, wykorzystujące luki we wzajemnie skomunikowanych urządzeniach tworzących Internet Rzeczy. Autorzy badania spodziewają się, że w związku z silną presją rynkową i popytem na inteligentne urządzenia na rynku pojawiać będą się urządzenia wyposażone w niewystarczająco przetestowane i niepozbawione luk oprogramowanie. Oczekiwania rynku w zakresie niskiej ceny zakupu takich urządzeń mają dodatkowo wpływać na ograniczenie ich funkcjonalności w zakresie ochrony bezpieczeństwa.

The following two tabs change content below.
Piotr Waszczuk

Piotr Waszczuk

Zastępca redaktora naczelnego ITwiz. O rynku nowych technologii pisze od 12 lat. Autor publikacji, wywiadów, artykułów oraz opracowań dotyczących trendów i wydarzeń rynku IT, a także systemów wspierających biznes oraz nowych technologii. Redaktor prowadzący Raporty ITwiz poświęcone technologii in-memory oraz rozwiązaniom cloud computing. Autor licznych relacji z konferencji branżowych, publikacji analitycznych, materiałów typu case study i tłumaczeń.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »