StartupyRynek

64% startupów działających w Ukrainie opiera swój biznes na rynku globalnym

Tak wynika z najnowszego badania przygotowanego przez zespół Polish-Ukrainian Startup Bridge we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie i Ukrainian Startup Fund. Niemal wszyscy respondenci wskazali zdecydowanie negatywny wpływ działań wojennych w kraju na możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, większość liderów ukraińskich startupów ocenia swoją obecną sytuację jako złą, a 12% tamtejszych firm, poinformowało, że zakończyło działalność wskutek inwazji rosyjskiej.

64% startupów działających w Ukrainie opiera swój biznes na rynku globalnym

Powody zamykania startupów na Ukrainie są różnorodne. W przypadku 1/3 powodem wycofania się z działalności był spadek sprzedaży produktów i usług na rynku ukraińskim. Z kolei u około ¼ badanych o zakończeniu działalności przesądził brak możliwości wyjazdu za granicę (który w ich przypadku był niezbędny do utrzymania działalności) oraz utrata kapitału, który pozwoliłby firmie zachować płynność finansową.

Spośród wszystkich badanych przedsiębiorstw, ponad połowa (56%) zetknęła się z koniecznością służby co najmniej jednego z członków zespołu w składzie Sił Zbrojnych Ukrainy. To wskazuje na znaczny udział startupów w  aktywnej obronie kraju przed inwazją rosyjską.

Prawie połowa badanych przedsiębiorstw zlokalizowana jest w Kijowie. Obwody lwowski, charkowski i winnicki to także ważne punkty na startupowej mapie Ukrainy. Szczególnie docenić należy dużą frekwencje odpowiedzi z regionu charkowskiego – z uwagi na bezpośrednią bliskość frontu i zniszczenia wojenne.

Dostęp do gospodarki światowej szansą na przetrwanie

Jak już wspomniano, większość ukraińskich firm działa globalnie (64% respondentów wskazało na międzynarodowy charakter sprzedaży usług i produktów), przy czym koncentruje się zarówno na rynku lokalnym, jak i za granicą. Około 13% zadeklarowało, że kieruje swoje usługi i produkty wyłącznie na rynki zagraniczne, nie licząc rynków lokalnych. Stan taki udowadnia jak duży wpływ na przetrwanie młodych, skalowalnych przedsiębiorstw ma bezpośredni dostęp do gospodarki światowej.

Przeczytaj również
Rosjanie próbują obejść sankcje nałożone na zakup sprzętów IT

Problemy w funkcjonowaniu startupów z Ukrainy odbijają się na rynkach daleko poza granicami kraju i stanowią przeszkodę dla wszystkich podmiotów z nimi współpracujących lub kupujących ich usługi oraz produkty – wskazują twórcy raportu. Wynika to z utrudnień w pracy przedsiębiorstw z powodu utraty dostępu do źródeł energii, komunikacji telefonicznej i internetowej, oraz oczywistych trudności operacyjnych z nimi związanych.

Jednocześnie dla części analizowanych przedsiębiorstw fakt pracy dla klientów zagranicznych i współpraca z nimi jest szansą na przetrwanie bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, politycznej i społecznej w kraju. Wiele firm upatruje w tym podstawowy czynnik który pozwala im nadal się rozwijać.

Wśród respondentów, którzy odpowiedzieli na pytanie o plany przeniesienia swoich startupów po zakończeniu wojny i zwycięstwie Ukrainy, największy odsetek wskazał, że planuje wrócić na rynek ukraiński lub na nim pozostać (43%). Jednak prawie 1/3 próby to osoby, które chcą przenieść swoją firmę na rynek Unii Europejskiej, rzadziej (5%) do Stanów Zjednoczonych. Poza tym część firm znajdowała się już poza Ukrainą na etapie wypełniania ankiety (16%). Ma to szczególne znaczenie dla przyszłości Ukrainy, którą – według autorów raportu – należy chronić przed drenażem talentów kluczowych w odbudowie powojennej gospodarki.

3 cele raportu

Jak wskazują twórcy raportu, ma on na celu przypomnieć, że wiele ukraińskich startupów nadal działa w kraju i za granicą i pracuje na rzecz nie tylko własnego rozwoju, ale także dla zwycięstwa Ukrainy. Ponadto ma on również zachęcić obywateli Polski i Europy do korzystania z usług ukraińskich przedsiębiorców, którzy wciąż mają możliwość wysyłania swoich produktów, rozwiązań i własności intelektualnej na cały świat. Każde euro wydane na produkty ukraińskich przedsiębiorców to mały krok do zwycięstwa Ukrainy.

Przeczytaj również
Wyzwania nowoczesnego zarządzania procesem rekrutacyjnym w przypadku równoległego zatrudnienia

Ostatnie, najważniejsze przesłanie tego badania jest takie, że wojna kiedyś się skończy i świat powinien zrobić wszystko, aby Ukraina nie została pozbawiona swoich największych talentów, zwłaszcza ludzi przedsiębiorczych. Szacunek dla ukraińskiego dorobku intelektualnego i walki społeczeństwa o wolność powinien znaleźć odzwierciedlenie w pomocy w odbudowie i wzmocnieniu ukraińskich elit na miejscu oraz w staraniach o to, by jak najwięcej kapitału napłynęło z powrotem na Ukrainę – podsumowują autorzy analizy.

Pełną treść raportu można pobrać pod tym linkiem. 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *