Branża ITRynek

ArchiDoc planuje wykorzystać sztuczną inteligencję do obsługi dokumentów i danych

Wykorzystanie sieci neuronowych i dużych modeli językowych ma umożliwić zautomatyzowanie procesów rozpoznawania informacji znajdujących się w różnego rodzaju dokumentach, a także generowania treści na potrzeby wybranych procesów biznesowych, także tych, realizowanych na rzecz klientów firmy ArchiDoc.

ArchiDoc planuje wykorzystać sztuczną inteligencję do obsługi dokumentów i danych

Nowe narzędzie znajdzie zastosowanie m.in. w rozpoznawaniu informacji zapisanych w dokumentacji, którą firma ArchiDoc przetwarza na zlecenie klientów, z zachowaniem kontekstu. Przedstawiciele firmy ArchiDoc podkreślają, że wykorzystanie sieci neuronowych i dużych modeli językowych pozwoli na przyspieszenie przebiegu procesów związanych z obsługą dokumentów. Zapewni także możliwość zautomatyzowania najbardziej powtarzalnych i żmudnych operacji. “Na własne potrzeby budujemy rozwiązania, które ułatwiają codzienną pracę naszych zespołów. Są to zarówno urządzenia, np. automatyczna szafa sortująca dokumentację, jak i oprogramowanie. W ArchiDoc funkcjonuje zaawansowany dział robotyki. Dlatego naturalnym krokiem jest wykorzystanie najnowszych technologii AI, żeby jeszcze bardziej ulepszyć naszą pracę” – mówi Bartosz Terlecki, wiceprezes firmy ArchiDoc.

Jednym z obszarów wykorzystania rozwiązań AI w zastosowaniach związanych z obsługą dokumentacji będzie automatyczna analiza ich treści, przykładowo, zawartych w umowach okresów obowiązywania umów. “W zależności od dokumentu czas trwania może być nieokreślony, może być wskazana data albo może być podany okres, jaki upłynie od danego zdarzenia. Obecnie, żeby to ustalić, taką umowę musi przeczytać człowiek. Mamy nadzieję, że już niedługo zrobi to za niego sztuczna inteligencja” – podkreśla Bartosz Terlecki. W podobny sposób zautomatyzowane mogą zostać także procesy związane z obsługą korespondencji, w tym generowania treści odpowiedzi na otrzymywane wiadomości czy pisma, przykładowo, zgłoszenia reklamacyjne. Przedstawiciele ArchiDoc podkreślają, że firma korzysta już z dokumentów generowanych maszynowo, jednak wyłącznie w korespondencji seryjnej. W przyszłości możliwe będzie natomiast generowanie takich treści w sposób bardziej indywidualny.

Wedle zapewnień, obecnie firma ArchiDoc testuje rozwiązania globalnych dostawców, takich jak Microsoft i Google. Planowane jest bowiem wykorzystanie istniejących modeli i algorytmów, a następnie – dostosowanie ich do specyfiki potrzeb firmy ArchiDoc. “Jesteśmy na etapie testów poszczególnych elementów nowego narzędzia i sprawdzania, w jaki sposób możemy je zastosować w realizowanych procesach. Widzimy duży potencjał w narzędziach opartych o AI, które z czasem będą się rozwijać” – dodaje Bartosz Terlecki. Na potrzeby trenowania wybranego modelu AI użyte zostaną fikcyjne dane. Z kolei w zastosowaniach produkcyjnych, według planów, rozwiązanie oparte na AI będzie zasilane danymi pozyskiwanymi z dokumentów za pomocą istniejących rozwiązań, w tym: OCR i ICR, robotów aplikacyjnych czy narzędzi automatycznej kategoryzacji dokumentów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *