InfrastrukturaRynekPolecane tematy

ATM sprzedane za 530 mln zł, nowy właściciel zapowiada rozwój w regionie

Fundusze MCI.EuroVentures i Mezzanine Management uzgodniły sprzedaż 100 proc. akcji ATM SA wspieranej przez Goldman Sachs amerykańskiej spółce Global Compute Infrastructure. Łączna wartość transakcji sięga 533 mln zł. Plany zakładają, że umowa zostanie sfinalizowana do końca 2020 roku. Wcześniej transakcja musi jednak uzyskać m.in. zgodę właściwych regulatorów i kluczowych klientów ATM.

ATM sprzedane za 530 mln zł, nowy właściciel zapowiada rozwój w regionie
Centrum danych ATM F5, źródło: ATM

Nowym właścicielem ATM będzie spółka Global Compute Infrastructure kierowana przez Scotta Petersona, amerykańskiego inwestora związanego w przeszłości m.in. z firmą Digital Realty Trust oferującą usługi centrów danych, kolokacji i platformy komunikacyjne w skali świata. Pod koniec ubiegłego roku spółka ta posiadała udziały w ponad 220 centrach danych na całym świecie. Uczestnikiem transakcji jest również oddział Goldman Sacha wyspecjalizowany w inwestycjach kapitałowych m.in. w projekty infrastrukturalne. Przedwstępna umowa sprzedaży udziałów w kapitale zakładowym akcjonariusza większościowego oraz akcji w kapitale zakładowym ATM została podpisana w piątek, 17 października.

Scott Peterson zapowiada, że przejęcie ATM będzie podstawą rozwoju Global Compute Infrastructure w regionie. “Początkowo przyciągnęła nas możliwość przejęcia wiodącej firmy zajmującej się centrami danych na szybko rozwijającym się rynku w Polsce, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że światowej klasy zespół zarządzający kierowany przez Piotra Sieluka i Daniela Szczęśniewskiego będzie w stanie zrealizować nasze ambitne plany ekspansji w regionie. Wierzymy, że wyjątkowe połączenie ATM, Goldman Sachs i Global Compute przyniesie ogromne korzyści naszym klientom i partnerom, ponieważ zapewniamy kreatywne rozwiązania stosowne dla ich potencjału i potrzeb rozwojowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej” – mówi Scott Peterson, dyrektor generalny Global Compute. Przedstawiciele stron zaangażowanych w umowę podkreślają, polski rynek usług centrów danych notuje systematyczne wzrosty, dodatkowo napędzane wskutek pandemii COVID-19, zaś Polska staje się kluczowym rynkiem dla największych klientów centrów danych na świecie.

“ATM był do tej pory naszą największą inwestycją, dlatego włożyliśmy wiele wysiłku w pozyskanie doskonałego zespołu zarządzającego złożonego z ekspertów pod kierownictwem Piotra Sieluka i Daniela Szcześniewskiego, który przekształcił ATM z lidera technologicznego w dobrze działający i efektywny biznes. EBITDA firmy podwoiła się w trakcie naszej inwestycji dzięki sprawnym procesom sprzedaży i rozważnemu podejściu kosztowemu” – zapewnia Maciej Kowalski, partner MCI Capital zarządzający funduszem MCI.EuroVentures i członek rady nadzorczej ATM. “Wychodzimy z tej firmy zostawiając ją w bardzo dobrej kondycji finansowej i operacyjnej oraz na dobrej drodze do utrzymania pozycji lidera na polskim rynku centrów danych” – dodaje Przemysław Głębocki, co-managing partner i dyrektor inwestycyjny w Mezzanine Management.

Firma ATM, według szacunków PMR, kontroluje ok. 12% polskiego rynku data center i jest największym dostawcą takich usług w Polsce oraz trzecim w Europie Środkowo-Wschodniej. Jako operator sieci Atman, firma ATM jest też znaczącym operatorem sieci światłowodowych w Polsce. Przedstawiciele MCI podkreślają również, że ATM jest obecnie jedynym dostawcą centrów danych w Polsce zdolnym do świadczenia usług centrów danych w formacie hyperscale.

MCI Capital wraz z firmą ATM sprzedaje także jej większościowego udziałowca – spółkę AAW III. Posiada ona obecnie pakiet 98,33% udziałów w ATM. Jak donosi Money.pl, akcje ATM zostaną wycofane z obrotu na głównym rynku GPW z dniem dzisiejszym. Zapowiedziana transakcja ma zostać zamknięta jeszcze w tym roku, z zastrzeżeniem maksymalnego terminu wynoszącego 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Jej finalizacja jest uzależniona od uzyskania zgody organów antymonopolowych oraz braku sprzeciwu na zawarcie i wykonanie umowy ze strony dwóch kluczowych klientów ATM. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie największą w dotychczasowej historii MCI. Wedle zapowiedzi, środki pozyskane ze sprzedaży ATM pozwolą MCI na zwiększenie dynamiki nowych inwestycji w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *