CyberbezpieczeństwoPolecane tematy

Bezpieczna chmura w rozwiązaniach Sophos Promocja

Promocja
Ochrona systemów IT w przedsiębiorstwie to skomplikowane zadanie. Większość oferowanych na rynku rozwiązań to złożone systemy, które wymagają od administratorów przejścia wielu szkoleń, a od firmy zapewnienia większych zasobów sprzętowych i ludzkich. Z reguły są one także dość kosztowne. Odpowiedzią na te problemy są usługi Sophos Security-as-a-Service.

Bezpieczna chmura w rozwiązaniach Sophos<span class=sponsorowany> Promocja</span>Kliknij, aby poznać szczegóły Sophos Cloud

Małe i średnie firmy najczęściej mają niewielkie kilkuosobowe zespoły IT, gdzie brak jest specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa IT (security officer). W takich warunkach wdrożenie bardziej złożonych rozwiązań oznacza długi czas realizacji projektu. Mając to na uwadze, Sophos oferuje wiele usprawnień i możliwości optymalizacji, bazujących głównie na stosowaniu tych samych zasad polityki bezpieczeństwa dla różnych rozwiązań. Są to np. raz ustawione w systemie UTM zasady dostępu, które mogą być wykorzystane zarówno w systemie Endpoint, jak i w rozwiązaniu Sophos Mobile Control.

Nadciągają bezpieczne chmury

Wychodząc naprzeciw wyzwaniu częstego braku w małych i średnich firmach zasobów, które można by wykorzystać do przygotowania lub wdrożenia rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa IT, Sophos dodatkowo oferuje większość swoich systemów w postaci usługi Security-as-a-Service. Dzięki temu korzystanie z oferowanych rozwiązań – zarówno Endpoint, jak i Mobile Control – nie wymaga żadnych zasobów serwerowych w infrastrukturze klienta. Wszystko udostępniane jest bowiem w modelu cloud computing. Usługi są proste w instalacji, zarządzaniu, utrzymaniu, ale przede wszystkim zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa danych w czasie rzeczywistym.

Bogata funkcjonalność usług chmurowych firmy Sophos umożliwia stosowanie ich praktycznie w każdym środowisku, zarówno do ochrony komputerów z systemami Windows i Mac OS, jak i urządzeń mobilnych. Z kolei administratorzy mają ułatwione zadanie zarządzania bezpieczeństwem oraz polityką ochrony danych i globalnego wprowadzania zmian konfiguracyjnych. Dzięki temu, że oprogramowanie oferowane jest w postaci usługi, jego wdrożenie w firmie praktycznie nie zabiera czasu. Sophos proponuje też wiele różnych sposobów licencjonowania, więc każdy znajdzie rozwiązanie optymalne dla jego firmy.

Jaki UTM, taka wydajność

Dostarczanie rozwiązań bezpieczeństwa w modelu Security- as-a-Service to nie jedyna nowość firmy Sophos. Wiele małych i średnich przedsiębiorstw ma problemy z wydajnością systemów brzegowych UTM, które stanowią podstawę ich zabezpieczeń. Dlatego Sophos oferuje bardzo wydajne rozwiązania nowej serii SG (Security Gateway). Potrafią one sprostać rosnącym potrzebom w zakresie wydajności, wynikającym ze stosowania wielu obciążających sieć protokołów komunikacyjnych (połączeń głosowych i wideo, prezentacji online, wymiany plików przez serwery FTP), a także wymiany ogromnej ilości danych każdego dnia. Rozwiązania UTM Sophos dla małych i średnich firm zapewniają też przepustowość firewalla na poziomie 11 Gb/s. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najnowszych procesorów i szybkich dysków SSD. Poza tym Sophos, jako jedyny producent na rynku, oferuje możliwość wyposażenia urządzeń dla firm z sektora MSP w dwa interfejsy 10 Gb/s.

Podczas projektowania i tworzenia produktów Sophos realizuje politykę „prostsze zabezpieczenia – to większe bezpieczeństwo”. Dotyczy to wszystkich rozwiązań firmy – od systemów firewall i UTM, poprzez mechanizmy ochrony stacji końcowych i szyfrowanie, aż po narzędzia do zarządzania i ochrony urządzeń mobilnych. Takie podejście zjednuje firmie klientów wśród małych i średnich przedsiębiorstw.

Jak widać, projektanci firmy Sophos nie czekają aż konkurencja wyznaczy standardy rozwoju UTM, tylko sami je kształtują. Jednym z przykładów jest centralizacja usług bezpieczeństwa w rozwiązaniu UTM. Dzięki temu klient zyskuje możliwość zarządzania politykami dla agentów na urządzeniach końcowych. Również jako jedyny producent, Sophos zintegrował politykę bezpieczeństwa urządzeń mobilnych właśnie w konsoli UTM.

W najnowszej wersji oprogramowania UTM znajdują się również zupełnie nowe funkcje, takie jak: silnik kontroli aplikacji i zachowania użytkowników, czasowy dostęp do stron internetowych we wskazanych przez administratorach kategoriach, specjalne mechanizmy autoryzacji przeznaczone do urządzeń mobilnych i zintegrowany system WAF zapewniający bezpieczeństwo aplikacji webowych oraz serwerów aplikacyjnych. Bardzo ciekawy jest bezagentowy dostęp VPN przez przeglądarkę.

Chmura i wirtualizacja

Oferta UTM firmy Sophos jest także zgodna z aktualnymi trendami technologicznymi. Rozwiązanie to może bowiem funkcjonować w postaci wirtualnej. Firma wspiera wszystkie powszechnie stosowane platformy wirtualizacji. Jest również oferowane na platformie Amazon Web Services. Możliwe jest oczywiście zastosowanie rozwiązania Sophos UTM w prywatnych chmurach, z czego korzysta wiele przedsiębiorstw. Zapewnia im to bezpieczny dostęp do wyniesionych serwerów i zlokalizowanych na nich danych.

Jak widać, Sophos potrafi dostrzegać zmiany rynkowe i podążające za nimi potrzeby klientów. Dzięki temu mechanizmy użyte w systemach zabezpieczeń tego producenta rozwijają się tak, jak tego oczekują nabywcy. Jego podejście do optymalizacji procesów, ułatwianie implementacji i zarządzanie rozwiązaniami ochronnymi. Wpływa także na zmniejszenie wydatków związanych z zakupem zabezpieczeń, ich utrzymaniem i zarządzaniem nimi.

Więcej informacji o Sophos Cloud na stronie
www.sophos.com/cloud

Wybrane funkcje Sophos Cloud
Zunifikowane zarządzanie bezpieczeństwem – ten sam poziom kontroli i ochrony dla komputerów z systemem Windows i Mac OS oraz urządzeń mobilnych (smartfony, tablety), co zapewnia pracownikom bezpieczne
korzystanie w pracy z kilku urządzeń.
Zarządzanie, raportowanie i licencjonowanie przypisane do użytkownika – reguły dostępu są definiowane dla użytkownika tylko raz i automatycznie dystrybuowane do wszystkich urządzeń, z których on korzysta. Licencjonowany jest użytkownik, a nie urządzenia.
Prekonfigurowane ustawienia – możliwość wcześniejszego przygotowania poszczególnych zasad polityki, aby łatwiej było konfigurować wybrane systemy zabezpieczeń z oferty Sophos.
Wbudowane filtrowanie stron – ze względu na to, że ponad 90% ataków pochodzi ze stron internetowych, Sophos zintegrował moduł ich filtrowania we wszystkich produktach z zakresu bezpieczeństwa. Dostęp do zainfekowanych stron jest więc natychmiast blokowany, niezależnie od tego, czy pracownik jest podłączony do firmowej sieci, czy znajduje się poza nią.
Skoordynowana polityka filtrowania stron – wszystkie dostępne w chmurze rozwiązania zarządzane przez Sophos mogą mieć wspólne zasady polityki dotyczące dostępu do stron, zgodne z ustawieniami skonfigurowanymi na Sophos UTM w siedzibie przedsiębiorstwa. Reguły działają niezależnie od platformy, na której użytkownik jest zalogowany – w systemie Windows i Mac OS czy na urządzeniu mobilnym. Zasady polityki mogą być zróżnicowane w zależności od pory dnia (np. w godzinach pracy, w celu zagwarantowania większej produktywności).
Szybkie wdrożenie – ponieważ rozwiązania chmurowe Sophos nie muszą być instalowane na serwerze, ich wdrożenie może być dokonane w ciągu kilkunastu minut. Mając dostęp do centralnej konsoli, łatwo zarządzać takim rozwiązaniem, gdyż nie trzeba się martwić o kwestie bieżącej administracji, aktualizacje i utrzymanie środowiska.

Źródło artykułu – AKBIT

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *