InfrastrukturaRynekPolecane tematy

Bezpłatna platforma do zdalnego nauczania – wspólny projekt Microsoft, Operatora Chmury Krajowej i T-Mobile

Microsoft, Operator Chmury Krajowej i T-Systems (spółka technologiczna T-Mobile) – odpowiadając na ogromne zapotrzebowanie szkół, uczelni oraz edukatorów na narzędzia do nauczania zdalnego – ogłosiły wspólny projekt, który zapewnia bezpłatny dostęp do skonfigurowanej platformy umożliwiającej pracę w trybie zdalnym wszystkim instytucjom edukacyjnym w Polsce.

Bezpłatna platforma do zdalnego nauczania – wspólny projekt Microsoft, Operatora Chmury Krajowej i T-Mobile

Do egzaminów maturalnych zostało niewiele ponad miesiąc. Zgodnie z obostrzeniami wprowadzonymi przez polski rząd dzieci i młodzież nie wrócą do szkół, przynajmniej do Świąt Wielkanocnych. Każdy dzień może jednak zostać wykorzystany na naukę. Dlatego też wspomniane wcześniej firmy połączyły siły, aby umożliwić uczniom, studentom, nauczycielom i wykładowcą w Polsce jej kontynuację, przy wykorzystaniu technologii – udostępniając bezpłatnie usługi Office 365 oraz Microsoft Teams. Co ważne, wspólny projekt nie tylko zakłada pomoc we wdrożeniu rozwiązań technicznych. Pomysłodawcy zobowiązują się również do wyszkolenia nauczycieli i wykładowców w kwestiach obsługi technicznej oraz wsparcia tzw. kompetencji miękkich z zakresu nauki za pomocą technologii.

Obecnie z usługi Microsoft Office 365 korzysta ponad 5000 szkół i największe uczelnie w Polsce. Cel jest jednak taki, by równy dostęp do edukacji mieli wszyscy, a żaden uczeń nie został w jakiś sposób wykluczony.

Dostępne funkcjonalności obu usług

W ramach bezpłatnych usług Office 365 i Microsoft Teams możliwe jest swobodne uczenie się i przekazywanie wiedzy. Jak zapewniają przedstawiciele Microsoft, wszystkie materiały i zadania mogą być udostępniane w trybie online, a użytkownicy obu usług mogą współpracować ze sobą korzystając z czatu, który pozwala zarówno na pracę grupową, jak i indywidualną. Rozwiązania te dają także możliwość udostępniania prezentacji i tablicy cyfrowej. Ponadto, podczas wirtualnej lekcji, zarówno uczniowie, jak i nauczyciel mogą komunikować się za pomocą teksu pisanego, audio lub wideo.

„Pobudzenie aktywności ucznia w trakcie lekcji online jest zdecydowanie największym wyzwaniem. Z powodu przeniesienia przestrzeni zajęć, zmienia się dynamika grupy i zarządzanie zespołem, a to powoduje nowe wyzwania i może wprowadzać nieobecny dotychczas chaos komunikacyjny” – mówi Justyna Szczypek, nauczyciel języka angielskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. „W zależności od tematu staram się różnicować sposoby prezentacji i używam również zasobów online poprzez udostępnianie ekranu. Moi uczniowie, zwłaszcza maturzyści, są zachwyceni płynnością i łatwością udostępniania zawartości mojego komputera oraz materiałów online. Nie wyobrażam sobie zajęć bez tej funkcji” – dodaje Justyna Szczypek, która należy jednocześnie do grupy Microsoft Innovative Educator Expert, a szkoła, w której uczy, to Microsoft Showcase School.

Pomoc w zdobywaniu nowych kompetencji

Współpraca Microsoft, Operatora Chmury Krajowej oraz T-Systems ma nie tylko stworzyć możliwości techniczne czy umożliwić przekazanie materiałów szkoleniowych, wsparcia merytorycznego oraz scenariuszy zastosowań. Celem wspólnego działania na rzecz edukacji ma być przede wszystkim pomoc edukatorom w zdobyciu nowych umiejętności. Dzięki nim bowiem możliwe będzie zainteresowanie ucznia czy studenta siedzącego już nie w ławce w szkolnej klasie czy sali wykładowej, ale będącego w domu przed ekranem komputera.

Aby otrzymać bezpłatną pomoc wystarczy wejść na stronę https://biznes.t-mobile.pl/pl/naukazdalna, wypełnić formularz i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami. Więcej materiałów, porad technicznych oraz poradników w postaci prostych kroków do zdalnego nauczania, znajduje się także na stronie Microsoft aka.ms/zdalnanauka.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *