CIOAgilePolecane tematy

6. Kongres itSMF: DevOps zastąpi ITIL?

Termin ten nawiązuje do zespolenia rozwoju (Development) i operacji (Operations) oraz zapewnienia jakości (Quality Assurance). Został on spopularyzowany przez serię konferencji DevOps Days. Pierwsza z nich odbyła się w 2009 roku w Belgii. Rozwijają się grupy robocze i stowarzyszenia, powstają liczne blogi poświęcone DevOps.

Koncepcja ta jest najbardziej odpowiednia dla firm, w których częstotliwość kolejnych wydań oprogramowania jest relatywnie duża. Serwis internetowy Flickr rozwinął zdolność DevOps do wspierania wymagań biznesowych na poziomie 10 wdrożeń dziennie (w projektach prowadzonych zgodnie z ITIL idealnie, gdyby dokonywać jednej, dużej zmiany raz na pół roku, albo raz w roku). Dzienny cykl wdrożeń (Deployment Cycle) może być jeszcze większy, np. w organizacjach produkujących aplikacje wielofunkcyjne lub o wielu ukierunkowaniach. Nazywa to się ciągłym wdrażaniem (Continuous Deployment) lub ciągłym wydawaniem (Continous Delivery) i często kojarzone jest z metodyką Lean Startup.

Jak dziś usłyszałem, kilka firm w Polsce, w Onet.pl i Polkomtel, wprowadzają już koncepcję DevOps u siebie. W tym roku na 6. Kongresie itSMF Polska mają być konkretne przykłady zastosowania DevOps w Polsce. ITwiz objął patronat nad Kongresem.

Ubiegłoroczny kongres stowarzyszenia IT Service Management Forum (itSMF) w Polsce pokazał, że głównymi kierunkami jest Lean (odchudzenie procesów, bo teraz forma i procedury często przerastają treść, a na pewno są nazbyt drogie) i Agile (uzwinnienie wsparcia biznesu, który sam jest coraz bardziej zwinny). Gdzieś w tych okolicach pojawia się właśnie DevOps. Dlaczego? Bo to co najczęściej nie gra, to współpraca tych dwóch tradycyjnie rozdzielonych obszarów. Dopóki rozwój był sformalizowany, ten styk dało się porządkować procedurami, teraz gdy rozwój jest zwinny, trzeba podejść inaczej i wszyscy rozwiązania upatrują w DevOpsie. Jego wdrożenie wiąże się jednak ze zmianą kulturową, bo utrzymanie musi oddać całe władanie w ręce rozwoju, a robi to niechętnie, bo przez cała dekadę próbował zrobić dokładnie odwrotnie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *