RynekPolecane tematy

Dlaczego nie zadziałał system Państwowej Komisji Wyborczej

Po tylu latach, wyborach i wdrożeniach systemów informatyczny obsługujących PKW system mógł jeszcze nie zadziałać? Tym bardziej, że PKW kierują te same osoby od lat? Przedstawiamy ciekawą dyskusję na ten temat z Grupy IT Professionals in Poland na LinkedIn.

Dlaczego nie zadziałał system Państwowej Komisji Wyborczej

Powodem opóźnień w zliczaniu głosów oddanych w wyborach samorządowych w roku 2014 były błędy w działaniu systemu informatycznego. System zliczania głosów nie zadziałał, nie drukuje protokołów i nie przyjmuje danych. „Mamy jedynie bardzo cząstkowe wyniki głosowania. Nie ustalono w ogóle wyników do rad powiatów i do sejmików” – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na pierwszej po wyborach konferencji prasowej.

Miłosz Ignatowski, JEE App Srv Chief Specialist w T-Mobile Polska
Czy system tworzony był przez osoby mające doświadczenie w dużych systemach? Czy utrzymanie składa się z takich ludzi? Czy są dyżury 24h? I ile może budżetówka zapłacić IT? 😉 To są banalne, ale podstawowe pytania. Patrząc na to, co się od lat z PKW dzieje możemy się domyśleć, jakie są odpowiedzi 😉

Jacek Błocki, niezależny konsultant, IT Service Management Expert, PMP, właściciel firmy Jacek Błocki Doradztwo
Kilka dni temu słuchałem wywiadu z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Twierdził, że system informatyczny od lat nie był modernizowany z braku środków i wymaga znaczących inwestycji. Zmiany w przepisach wymagają dostosowania systemu, bez którego przeprowadzenie kolejnych wyborów będzie wręcz niemożliwe. Środki na system PKW przydziela Sejm uchwalając na wniosek rządu budżet państwa…

Miłosz Ignatowski
@Jacek – To bardzo ciekawa informacja. Wg szefa IT PKW system jest budowany… od 3 miesięcy. Musiał być gruntownie przetestowany 😉

Piotr Waszczuk, zastępca redaktora naczelnego ITwiz
NIK właśnie zapowiedział kontrolę systemu informatycznego. Co ciekawe, rzekomo o dużym ryzyku niedziałania systemu wiedziano przynajmniej od czwartku. Zresztą, jak to możliwe, żeby na niektórych kartach do głosowania i protokołach “nie wydrukowały się” niektóre pozycje?

Miłosz Ignatowski
Możliwe, możliwe 😉 Wychodzi na to, że system pisała firma Nabino. Teraz mają gateway time out na stronie 😉 I wychodzi na to, że jest to zabawka zrobiona w PHP…

Adam Cezary Borguński, prezes w SEP Szczecin
Nie po raz pierwszy i nie ostatni, realizacja systemu do głosowania 3 miesiące przed wyborami to kpiny z Obywateli. Na “żywym organiźmie” testowano nowy system do wyborów Prezydenta Kraju (wybory Prezydentów Miast) i wybory do Sejmu (wybory do Sejmików).

Miłosz Ignatowski
Co do kwot, o których wspominałem wcześniej… 400tys na napisanie, przetestowanie i późniejsze utrzymanie (administrację). Litości…

Maciej Gajewski, trener, wykładowca, konsultant ds. bezpieczeństwa
@Miłosz To uzasadnienie jest bardzo ciekawe: 30% przyznaje się za wstępny projekt oprogramowania i 21% za wstępny projekt modułu wprowadzenia, przyjmowania danych (49% za cenę oferty). Termin roztrzygnięcia 4 sierpnia (wybory za 3 miesiące z ogonkiem). Nie wiem, może w SIWZ jest dokładnie opisane jak weryfikowano te wstępne projekty, ale czytając literalnie uzasadnienie wynika, że jak ktoś złozył wstępny projekt to dostał 30% za jedno i 21% za drugie. A to są tylko wstępne projekty? A gdzie i kiedy reszta? I dlaczego tylko jedna oferta? To za ochronę MŚ w siatkówce zapłacono miliony złotych, a tu 429 270 brutto? Trochę lat już pracuję i chyba mi wstyd za sektor publiczny.

Śmiesznie i straszno to brzmi, ale Rzeczpospolita napisała tekst o systemie KBW, którym tosystemem interesuje sie ABW, na podstawie doniesień portalu Zaufana Trzecia Strona. Kolejna sprawa to kontrola NIK- też oczywiście na podstawie wyżej wymienionych doniesien. A co najważniejsze fragment kodu systemu dostępny był w Internecie.

To są jakieś po prostu, przepraszam za słowo, jaja. Rozumiem, że wszyscy korzystają z białego wywiadu, ale skoro słuzby specjalne zaczynaja działać, jak portale branżowe o czymś poinformują, to są już kpiny. Może powinni stworzyć referat do analizowania treści najważniejszych portali o bezpieczeństwie polskich i drugi zagranicznych (w obcych językach czytać nie jest łatwo).

Jacek Kuroś, COO w firmie New GO
Jak zima drogowców, tak wybory najwyraźniej zaskoczyły Państwową Komisję Wyborczą. Przy czym drogowcy śpią jeszcze spokojnie 🙂

Michał W., członek Grupy IT Professionals in Poland
Ktoś się, delikatnie mówiąc, nie zna. 3 miesiące to powinno trwać testowanie systemu a nie cały proces od zera. Ciekawe czy ktoś był zdziwiony jak zobaczył tylko jedną firmę, która pisze o sobie, że istnieje od 2009 roku i ma wielkie doświadczenie… No i ciekawe czyj to sistrzeniec, bratanek itd. 😉

Miłosz Ignatowski
Zobaczcie, jakie projekty ta firma ma na koncie (są na stronie). Sam sektor publiczny 🙂 Do tego “innowacyjny” system obiegu dokumentów finansowany z dotacji 🙂 Ktoś miał pomysł na biznes 🙂 Tłuką po kolei apki w CakeCMS PHP i kasują 😉

Bogdan Pieńkowski, kontraktor w T-Mobile Polska / HAYS
Oj tam, oj tam. Ktoś wstawił feature if(_PiS>_Po) then core_dump; Tylko student, który wie gdzie tego szukać wyjechał na wymianę do Liberii.

Miłosz Ignatowski
No to rzeczywiście klops. Coś wyjątkowo wolne te wybory latoś 😉

Przemysław Jatkiewicz, ICT Manager w GZNK SZB
Bez względu na to czy błąd leżał po stronie oprogramowania, sprzętu czy ludzi to obowiązujące wszystkie instytucje publiczne Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności określa minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych z uwzględnieniem zabezpieczeń takich jak środowiska testowe oraz działania związane z zarządzaniem ryzykiem jak również zarządzaniem ciągłością działania. Bardzo chciałbym zobaczyć odpowiednie procedury opracowane przez PKW. Mamy nie najgorsze prawo ale czy potrafimy je egzekwować?

Jacek Kuroś
Tego żałosnego teatrzyku (przetargowego) jest i kontynuacja, PKW ogłosiła i …już unieważniła postępowanie na “Rozbudowę i wykonanie modułów do wyborów samorządowych w toku kadencji i referendów lokalnych wraz administrowaniem i utrzymaniem”. Większość z nas ma do czynienia z przetargami, zatem jeśli z ciekawości zerkniecie do SIWZ (tego zamówienia co dostało zawału i tego odwołanego) to albo się uśmiechniecie albo Wam ciśnienie skoczy 😉

Bogdan Pieńkowski
Tak gadacie jakbyście nie wiedzieli jak to wszystko funkcjonuje 😉

Cała dyskusja na Grupie IT Professionals in Poland na LinkedIn.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *