CDOBiznesPolecane tematy

Gartner: Niektórzy pracownicy będą pracować zdalnie już na stałe

Aż trzy czwarte dyrektorów finansowych po wygaszeniu epidemii koronawirusa planuje skierować co najmniej 5% pracowników zatrudnionych w ich organizacjach do stałej pracy zdalnej. Przeniesienie części pracowników na home office wynika m.in. z chęci obniżenia kosztów poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na powierzchnie biurową. Takie wnioski płyną z analiz firmy Gartner.

Gartner: Niektórzy pracownicy będą pracować zdalnie już na stałe

Szacunki Gartnera pokazują, że tryb pracy, która dotychczas był swego rodzaju dodatkiem dla wybranych, powoli staje się kołem ratunkowym dla organizacji zmagających się z występującymi obecnie rynkowymi turbulencjami. To również przykład świadczący o tym w jak trwały sposób kryzys spowodowany pandemią koronawirusa będzie miał wpływ na dalszy sposób prowadzenia biznesu przez firmy.

„Dyrektorzy finansowi, znajdujący się pod presją ograniczania kosztów, wyczuli szansę na uzyskanie oszczędności dzięki możliwości wykonywanie pracy zdalnie. W rzeczywistości prawie jedna czwarta respondentów stwierdziła, że na pracę zdalną przekieruje co najmniej 20% załogi” – powiedział Alexander Bant, wiceprezes ds. badań w Gartner Finance Practice. Rzeczywiście, trzeba zaznaczyć, że niektórzy respondenci ankiety Gartnera przyznali, iż chcieliby na stałe przenieść znacznie więcej niż wspomniane 5% pracowników do pracy zdalnej. I tak, około 4% ankietowanych stwierdziło, że zostawiłoby nawet 50% pracowników pracujących zdalnie, a 17% respondentów pozostawiłoby poza miejscem pracy 20% kadry.

Gartner: Niektórzy pracownicy będą pracować zdalnie już na stałe

Praca zdalna jest teraz bardziej opłacalna niż kiedykolwiek wcześniej

Praca zdalna stała się jednym z przykładów kreatywnych oszczędności, które starają się wprowadzać dyrektorzy finansowi chcąc uniknąć poważniejszych cięć i zminimalizować negatywny wpływ kryzysu na działalność firmy, uważają analitycy Gartnera. „Większość dyrektorów finansowych zdaje sobie sprawę, że technologia i społeczeństwo ewoluowały, dzięki czemu praca zdalna jest bardziej opłacalna na wielu różnych stanowiskach niż kiedykolwiek wcześniej” – stwierdził Alexander Bant.

Środki zaoszczędzone dzięki stałej pracy zdalnej można także przeznaczyć na te dziedziny, które już dotknęły finansowe cięcia lub dopiero je dotkną. Z badania Gartnera wynika, że 20% respondentów odroczyło lokalne wydatki na technologię, a dodatkowe 12% planuje to zrobić w przyszłości. Z kolei 13% badanych stwierdziło, że obniżyło już koszty nieruchomości, a kolejne 9% planuje podjąć działania w tym obszarze w nadchodzących miesiącach.

Badanie Gartnera przeprowadzono 30 marca 2020 roku wśród 317 dyrektorów finansowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Gartner: Niektórzy pracownicy będą pracować zdalnie już na stałe”

  1. Pierwsze zatajone przypadki zakażenia koronawirusem w Chinach, były już w połowie listopada. W grudniu informowali o tym lekarze, a także niezależni blogerzy w internecie. Jednym z lekarzy, który pierwszy poinforował o koronawirusie był lekarz Li Wenliang. Za to partia komunistyczna, aresztowała lekarza i poddała go torturom – aby zaprzeczył istnieniu koronawirusa. 30 Stycznia bohaterski lekarz Li Wenliang umiera, właśnie na koronawirusa. W swoim testamecie przytacza słowa św. Pawła, “W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem.” 2 List do Tymoteusza 4, 7-8
    Petycja o ukaranie komunistycznych Chin, za ukrywanie prawdy o koronawirusie. https://tiny.pl/tbb4g