RynekPolecane tematy

HPE przejmie Juniper Networks za 14 mld USD

Zarząd HPE spodziewa się sfinalizować transakcję pod koniec 2024  roku lub na początku roku 2025 – podała spółka w oficjalnym oświadczeniu. Ogłoszenie nastąpiło dzień po tym, jak Wall Street Journal poinformował, że firmy są na późnym etapie rozmów.

HPE przejmie Juniper Networks za 14 mld USD
Antonio Neri, prezes i dyrektor generalny HPE podczas konferencji HPE Discover Frankfurt 2022

Cena zakupu w wysokości 40 USD za akcję stanowi 32% premię w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Transakcja zostanie dokonana gotówkowo. HPE stwierdziło, że transakcja przyniesie wzrost skorygowanego zysku na akcję w pierwszym roku po jej zamknięciu. “Dodanie Juniper do swojego portfolio wzmocni marże i przyspieszy wzrost” – komentują przedstawiciele firmy. HPE podało także, że połączenie firm przyniesie 450 mln USD rocznych oszczędności w ciągu 3 lat od sfinalizowania transakcji.

Przejęcie podwoiłoby istniejącą działalność sieciową HPE po latach konkurencji. Jeśli transakcja zostanie sfinalizowana, Rami Rahim, CEO Juniper, będzie kierował połączoną grupą i podlegał Antonio Neri, CEO HPE.

Przypomnijmy, Hewlett-Packard w 2015 roku kupił innego dostawcę sprzętu sieciowego – Aruba Networks. Kilka miesięcy później HP podzieliło się na dwie części, w wyniku czego powstały HPE, które sprzedaje serwery i inny sprzęt dla centrów danych, oraz HP Inc. produkujące komputery i drukarki.

Założona w 1996 roku firma Juniper przez wiele lat rywalizowała z Cisco na rynku sprzętu sieciowego. W roku 2022 jej przychody wzrosły o 12%, co było największym wzrostem od roku 2010. W ostatnim kwartale tego roku finansowego Juniper osiągnął zysk w wysokości 76 mln USD przy przychodach w wysokości 1,4 mld USD (spadek o 1%).

Z kolei dla HPE segment sieciowy był głównym źródłem zysków przed opodatkowaniem, w wysokości 401 mln USD przy przychodach w wysokości 1,4 mld USD, co stanowiło wzrost o 41%.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *