Branża ITRynek

Intel uruchamia w Europie masową produkcję procesorów z użyciem nowej technologii

Zlokalizowany w irlandzkim Leixlip zakład Intel Fab 34 rozpoczął masową produkcję procesorów przy wykorzystaniu litografii naświetlanej w technologii EUV. Jest to pierwsze w Europie zastosowanie tej metody w produkcji wielkoseryjnej. Wprowadzenie nowego procesu produkcyjnego jest częścią planu zmierzającego m.in. do zwiększenia dynamiki rozwoju procesorów kolejnych generacji.

Intel uruchamia w Europie masową produkcję procesorów z użyciem nowej technologii

Nowy proces produkcyjny – Intel 4 – wykorzystuje technologię ekstremalnego ultrafioletu (EUV). Ogłoszone niedawno uruchomienie produkcji opartej na technologii Intel 4 w irlandzkich zakładach ma otworzyć drogę do wielkoseryjnego wytwarzania zaawansowanych i wysoce wydajnych układów, zdolnych m.in. do zapewnienia sprawnej obsługi obciążeń typowych dla rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. W nowym procesie technologicznym wytwarzane będą m.in. procesory z rodziny Intel Core Ultra (kryptonim Meteor Lake).

W porównaniu z wcześniejszymi rozwiązaniami technologia produkcji Intel 4 pozwala m.in. na zwiększenie efektywności energetycznej i gęstości tranzystorów, a więc także poprawę wydajności układów obliczeniowych. “To przełomowy moment dla Intela i całej branży półprzewodników. Przeniesienie procesu technologicznego Intel 4 do etapu produkcji na dużą skalę w Irlandii jest ogromnym krokiem w kierunku umożliwienia najnowocześniejszej produkcji w Europie, a także niezwykle istotnym momentem dla naszych zespołów rozwoju technologii w Oregonie” – mówi Ann Kelleher, szefowa działu rozwoju technologii w firmie Intel.

Z oficjalnych informacji wynika, że technologia EUV odgrywa kluczową rolę w kontekście strategicznych planów koncernu Intel. Zakładają one m.in. dostarczenie pięciu procesów technologicznych w ciągu czterech lat. Warto dodać, że technologia EUV zastosowana w procesie Intel 4 jest szeroko stosowana w najnowocześniejszych procesach technologicznych stosowanych do produkcji półprzewodników, które zasilają najbardziej wymagające aplikacje obliczeniowe.

Zdaniem przedstawicieli koncernu inwestycje prowadzone na Starym Kontynencie – w tym w Irlandii, Niemczech i Polsce, przyczynią się do stworzenia pierwszego tego typu, w całości realizowanego w Europie, łańcucha produkcji półprzewodników. To z kolei ma napędzać innowacyjność Unii Europejskiej – i przełożyć się na kolejne inwestycje. “Wyspa Krzemowa zawsze była podstawą naszej długoterminowej strategii, a otwarcie Fab 34 przyczynia się do realizacji celu UE, jakim jest stworzenie bardziej odpornego i zrównoważonego łańcucha dostaw półprzewodników” – podkreśla Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *