Rynek

Inwestycje funduszy private equity mogą osiągnąć w 2021 roku rekordową wartość

Jak szacuje firma doradcza Bain & Company, w tym roku ta grupa inwestorów wyda na przejęcia łącznie ponad 1 bln dolarów. Również w Polsce, fundusze te aktywnie poszukują ciekawych spółek i mają dużą determinację do zawierania transakcji. Jak się okazuje, ich największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim organizacje z sektora technologicznego.

Inwestycje funduszy private equity mogą osiągnąć w 2021 roku rekordową wartość

W pierwszym półroczu 2021 roku fundusze private equity zainwestowały na świecie łącznie 539 mld dolarów. Eksperci Bain & Company spodziewają się co najmniej podobnej wartości przejęć w kolejnych sześciu miesiącach. Przypomnijmy, że poprzedni rekord padł w 2006 roku, gdy wartość przejęć funduszy wyniosła 804 mld dolarów.

Jak wskazują specjaliści, wzrostowi inwestycji sprzyjają niskie stopy procentowe, relatywnie silne fundamenty gospodarcze, oraz rosnące ceny spółek giełdowych. Fundusze dysponują też rekordowymi środkami na przejęcia. Łączna pula zgromadzonych przez nie funduszy zwiększyła się na koniec czerwca do najwyższego poziomu w historii – czyli $3,3 bln z $2,9 bln w 2020 roku.

Największym zainteresowaniem cieszą się firmy technologiczne

Na polskim rynku również wiele się dzieje, jest on jednak wciąż relatywnie płytki i na to, czy w 2021 roku padnie rekord, wpłynąć może jedna lub dwie duże transakcje. Jeśli chodzi o ilość transakcji, to w pierwszym półroczu tego roku, fundusze private equity dokonały 20 inwestycji wobec 12 w analogicznym okresie ubiegłego roku, informują przedstawiciele Bain & Company.

“W szczycie pandemii mało kto spodziewał się, że fundusze tak szybko powrócą na rynek. Wyraźne przyspieszenie w zawieraniu transakcji zauważamy także w Polsce. Tempo jest imponujące i nie spodziewamy się by osłabło w drugiej połowie roku” – powiedział Jacek Poświata, partner zarządzający Bain & Company Poland/CEE.

Największym zainteresowaniem funduszy w Polsce cieszyły się przede wszystkim firmy z sektora technologicznego – poza nimi te z segmentu ochrony zdrowia, logistyki i dóbr konsumpcyjnych. Eksperci Bain & Company, oczekują, że na decyzje inwestorów będą miały wpływ rozwój nowych technologii oraz potrzeba wdrażania innowacyjnych rozwiązań w wielu sektorach gospodarki, zwłaszcza w przemyśle, handlu detalicznym czy też usługach finansowych.

“Innowacje technologiczne przenikają już do każdego sektora gospodarki. Kluczowe pytanie, jakie zadają sobie teraz fundusze, to w jaki sposób technologia wpływać będzie na przyszłość branż, w które inwestują” – stwierdził Paweł Szreder, młodszy partner w Bain & Company.

Podobnie jak w latach ubiegłych, na polskim rynku private equity nadal więcej było kupujących niż sprzedających. W porównaniu do 20 transakcji kupna, w pierwszym półroczu tego roku fundusze przeprowadziły 8 transakcji sprzedaży aktywów. Były to jednak zdecydowanie większe transakcje pod względem wartości, jak na przykład sprzedaż akcji operatora paczkomatów InPost na giełdzie w Amsterdamie przez Advent International.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *