BiznesCIOPolecane tematy

Jak nowe realia gospodarki zmieniają rolę IT w biznesie?

Styczniowe, organizowane po raz pierwszy, spotkanie HPE Innovation Club było okazją do poznania koncepcji gospodarki opartej na pomysłach, związanych z nią, nowych potrzeb biznesu, a także – odpowiadającym im rozwiązaniom firmy Hewlett Packard Enterprise.

Jak nowe realia gospodarki zmieniają rolę IT w biznesie?

Sukcesy wielu młodych organizacji dowodzą, że w obliczu globalizacji i powszechnej dostępności licznych rozwiązań technologicznych to koncepcja modelu działalności staje się czynnikiem wpływającym na powodzenie biznesu w stopniu większym niż pozostałe, tradycyjne aspekty ekonomiczne. Wśród przykładów przedsiębiorstw, które zwyciężają w konkurencji z organizacjami opartymi na klasycznych założeniach biznesowych, przedstawiciele HPE wymieniają m.in. firmy: Facebook – największego dostawcę treści na świecie, który sam żadnej treści nie produkuje, Etsy – znanego dystrybutora rękodzieła, Kiva – „społecznościowy” fundusz inwestycyjny oraz firmę Uber, powszechnie wskazywaną jako spółka, która stała się przyczyną szerokich zmian na rynku, na który weszła ze swoimi usługami.

Ich działalność opiera się głównie na pomysłowym wykorzystaniu dostępnych rozwiązań informatycznych i procesowych. „Tym, co zasila te firmy są aplikacje – oprogramowanie stworzone po to, aby jak najszybciej skapitalizować pomysł na biznes” – mówi Artur Kamiński, HPE Cloud Sales Manager. „Ważny jest też fakt, że praktycznie żaden z elementów składowych działalności tych podmiotów nie był innowacją. Innowacyjne było połączenie istniejących rozwiązań i sposób wprowadzenia w życie idei biznesowej” – dodaje. Takie realia oznaczają jednak szereg nowych wymagań względem wykorzystywanych w firmie środowisk IT. Dotyczy to w szczególności większych firm, zmuszonych do aktywnej konkurencji z mniejszymi, bardziej zwinnymi podmiotami.

Strategia skupiona na nowej roli IT

„Powstaje pytanie jak odnaleźć się w świecie, w którym działa bardzo wielu konkurentów, a kolejni pojawiają się jak grzyby po deszczu w każdym miejscu świata” – zauważa Krzysztof Kowalczyk, HPE Servers Sales & Business Unit Manager w HPE Polska. Według niego kluczową rolę dla efektywnego prowadzenia biznesu w takich realiach ma być szybkość działania – w wielu wymiarach. Niezbędne staje się szybkie analizowanie zjawisk rynkowych i szybkie dostosowywanie do nich własnego modelu biznesowego, a także sprawne zarządzanie ryzykiem i efektywne prowadzenie działalności w modelu powszechnej pracy zdalnej.

Organizacje prowadzące działalność w oparciu o rozwiązania pozwalające na łatwe dostosowywanie sposobu działania infrastruktury IT oraz powiązań pomiędzy poszczególnymi zasobami do bieżących potrzeb biznesu – zyskują dodatkowe źródło przewagi.

Tego rodzaju oczekiwana biznesowe wymagają jednak także zmiany funkcji i sposobu działania IT w organizacjach. „Struktury IT muszą przełączyć się z roli reaktywnej do proaktywnego wspierania biznesu, które pozwoli efektywnie poszukiwać nowych obszarów rozwoju. Aby było to realne IT musi stać się podstawą dla bardzo szybkiego tworzenia nowych usług biznesowych. Powinno też, przykładowo, przestać koncentrować się na przechowywaniu danych – dane to tylko źródło informacji, a rolą IT jest bardzo szybkie przetwarzanie danych w informacje” – dodaje Krzysztof Kowalczyk.

Na tego rodzaju zmianach roli IT koncentrować ma się też strategia firmy Hewlett Packard Enterprise, która formalnie powstała w listopadzie ubiegłego roku z podziału koncernu HP. Rozwiązania i usługi HPE mają stanowić wsparcie m.in. w obszarze transformacji środowisk IT w kierunku modelu hybrydowego, a także obszarze bezpieczeństwa IT, w działaniach mających na celu budowanie elastycznych środowisk pracy, a w szerszym ujęciu – za sprawą technologii ułatwiających analizę, przetwarzanie i przechowywanie informacji w celu uzyskania konkretnego efektu biznesowego – wdrażania modeli biznesowych opartych na danych.

Lokalnie, ale jak z chmury

Zdaniem przedstawicieli HPE wraz z popularyzacją modelu cloud computing nastąpiło upowszechnienie świadomości w zakresie możliwości dynamicznego modyfikowania sposobu prowadzenia biznesu. Nadal jednak większość organizacji bazuje na tradycyjnych, lokalnych modelach wykorzystania rozwiązań IT. „Badania pokazują, że większość osób decyzyjnych w zakresie IT spodziewa się, że tradycyjne rozwiązania będą stopniowo zastępowane środowiskami chmury prywatnej. Tylko w co czwartym przypadku mają to być środowiska chmury publicznej. Jednak niezależnie od indywidualnego podejścia do chmury obliczeniowej wszyscy oczekują możliwości wykorzystania pewnych cech, które pozostają charakterystyczne dla tego modelu” – uważa Artur Kamiński.

Oczekiwania w zakresie – typowej dla modelu cloud – elastyczności w zakresie dysponowania zasobami IT znajdują uzasadnienie biznesowe: organizacje prowadzące działalność w oparciu o rozwiązania pozwalające na łatwe dostosowywanie sposobu działania infrastruktury IT oraz powiązań pomiędzy poszczególnymi zasobami do bieżących potrzeb biznesu – zyskują dodatkowe źródło przewagi. „Jeszcze całkiem niedawno wyrafinowane rozwiązania IT generalnie dostępne były tylko dla największych organizacji. Dziś nawet mała firma dysponująca niewielkim budżetem może, za pośrednictwem chmury obliczeniowej, sięgnąć po technologie z całego świata i szybko wprowadzić na rynek swój innowacyjny pomysł stając się pewnego rodzaju konkurentem dla większych graczy” – podkreśla Krzysztof Kowalczyk.

Przewagą środowisk opartych na architekturze HPE Synergy jest fakt, że poszczególne zasoby sprzętowe całej infrastruktury są dostępne jako jeden zasób, bez ograniczeń fizycznych.

Potrzebna staje się więc infrastruktura pozwalająca konsumować usługi IT w sposób analogiczny do tego, jak jest to możliwe za sprawą modelu cloud computing, ale w oparciu o lokalne zasoby sprzętowe. Odpowiedzią HPE na tego rodzaju oczekiwania jest platforma HPE Synergy. Architektura tego rozwiązania opiera się na podejściu zakładającym wyeliminowanie ograniczeń tradycyjnej infrastruktury IT. „Im bardziej silosowe, podzielone IT wykorzystuje organizacja, tym trudniej jest jej wykorzystać dostępne zasoby” – mówi Artur Kamiński. Według niego przewagą środowisk opartych na architekturze HPE Synergy jest fakt, że poszczególne zasoby sprzętowe całej infrastruktury są dostępne jako jeden zasób, bez ograniczeń fizycznych. Założeniem takiej koncepcji było zapewnienie bardzo wysokiej skalowalności rozwiązań IT. Dzięki temu dostępne w ofercie HPE Synergy rozwiązania sprzętowe pozwalać mają m.in. na łatwe i szybkie uruchamianie nowych środowisk aplikacyjnych.

Z kolei ciekawym przykładem hiperkonwergencji infrastruktury IT jest możliwość wykorzystania kompletnego – wyposażonego w prekonfigurowane i preintegrowane elementy sprzętowe oraz oprogramowanie – rozwiązania HPE ConvergedSystem250-HC pełniące rolę centrum danych „in the box”. Ma to być, zdaniem przedstawicieli HPE, rozwiązanie proste we wdrożeniu i łatwe w obsłudze, a jednocześnie zapewniające wszystkie – oczekiwane po centrum danych – funkcjonalności bez potrzeby budowania kompleksowej infrastruktury. Sprzętowo-aplikacyjne rozwiązanie HPE ConvergedSystem250-HC jest oferowane m.in. wraz z preinstalowanymi rozwiązaniami VMware vSphere, bądź Microsoft Cloud Platform System.

Podczas spotkania HPE Innovation Club omawiano także m.in. kwestie związane z konieczności zapewnienia najwyższej dostępności – także w przypadku systemów opartych na architekturze x86, a także szczegóły koncepcji Object Storage. ITwiz był patronem medialnym HPE Innovation Club.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Jak nowe realia gospodarki zmieniają rolę IT w biznesie?”

  1. Zgadzam się w stu procentach, że aplikacje it wspierające biznes są przyszłością. Liczą się pomysły i kreatywność, bo ograniczenia technologiczne są coraz mniejsze.