BiznesSprzętPolecane tematy

Lenovo ThinkPad P53: mobilna stacja robocza dla wymagających

Recenzja

Zamknięcie w obudowie komputera przenośnego komponentów niezbędnych do zapewnienia wysokiej wydajności – dostosowanej do najbardziej wymagających zastosowań profesjonalnych – nie jest zadaniem trywialnym. Stacja robocza Lenovo ThinkPad P53 pokazuje jednak, że jest to możliwe. Jednocześnie czerpie ze wszystkim rozwiązań, z którymi kojarzone są komputery rodziny Lenovo ThinkPad.

Lenovo ThinkPad P53: mobilna stacja robocza dla wymagających

Najnowsza odsłona stacji roboczej Lenovo ThinkPad P53 trafiła na rynek pod koniec 2019 roku. W maksymalnej konfiguracji może być wyposażona w procesor Intel Xeon lub ośmiordzeniowy układ Intel Core i9, a także do 128 GB pamięci operacyjnej DDR4 i maksymalnie 6 TB pamięci masowej w standardzie PCIe NVMe. Dodatkowo ten komputer przenośny może być wyposażony także w dedykowaną kartę graficzną aż do NVIDIA Quadro RTX 5000 oraz zintegrowaną grafikę Intel UHD Graphics 630. Redakcja ITwiz do testów otrzymała notebook wyposażony w procesor Intel Core i7-9850H, 16 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 512 GB oraz kartę graficzną NVIDIA Quadro RTX 3000.

Stacja robocza w wersji przenośnej

Konstrukcja notebooka Lenovo ThinkPad P53 nie przypomina rozwiązań powszechnych dziś na rynku konsumenckim ani stylistyką i budową, ani też wagą i rozmiarami. Z pewnością nie jest to też urządzenie z kategorii ultramobilnych. I nic dziwnego. Nie takie jest bowiem jego zastosowanie. Rodzina komputerów Lenovo ThinkPad serii P jest zaprojektowana z myślą o osobach wymagających w swojej pracy sprzętu komputerowego o najwyższej wydajności. Lenovo ThinkPad serii P to pełnoprawne stacje robocze, które – dodatkowo – można w łatwy sposób przenosić, a także pracować na nich na zasilaniu z baterii.

Lenovo ThinkPad P53: mobilna stacja robocza dla wymagających

Konstrukcja tego notebooka to również nic nowego dla wszystkich, którzy mieli do czynienia z komputerami linii ThinkPad, w szczególności serii P i W, a także komputerami tej rodziny sprzed kilkunastu lat. Lenovo ThinkPad P53 nawiązuje do nich choćby konstrukcją zawiasów ekranu czy klawiaturą. Wykonana ze stopu magnezu i polimeru wzmocnionego włóknem szklanym obudowa jest sztywna i dobrze spasowana. Trudno oczekiwać, aby było inaczej, ponieważ wzmocniona konstrukcja Lenovo ThinkPad P53 zyskała m.in. certyfikację pod kątem zgodności z wojskowym standardem wytrzymałości MIL-STD 810G.

Lenovo ThinkPad P53 to pełnoprawna stacja robocza, która dysponuje zasobami wystarczającymi do wielu zastosowań związanych m.in. z programowaniem, zaawansowanym projektowaniem graficznym, czy przetwarzaniem dużych ilości danych.

Ekran z obrazem 4K

Po uruchomieniu komputera uwagę zwraca 15.6-calowy ekran. Został on wykonany w technologii OLED i zapewniający krystalicznie ostry obraz o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) oraz jasności sięgającej 400 nitów. Nad ekranem umieszczony został m.in. zestaw kamer Windows Hello oraz standardowej kamery wideo 720p wraz z zasuwaną mechaniczną przesłoną ThinkShutter. Producent podkreśla, że ekran został profesjonalnie skalibrowany pod kątem odwzorowania barw przy użyciu oprogramowania X-Rite Pantone.

Zastosowanie topowych komponentów wymaga jednak m.in. zapewnienia rozbudowanego systemu odprowadzania ciepła. W efekcie komputer waży ponad 2,5 kg. Choć na jego wagę wpływa też zastosowanie 10-punktowego ekranu dotykowego. Umieszczona na spodzie Lenovo ThinkPad P53 klapka serwisowa ułatwia jego rozbudowę. Łącznie dostępne są 4 złącza kości pamięci RAM w standardzie SODIMM, a także 3 sloty na dyski SSD M.2.

Wydajność i ergonomia pracy

Lenovo ThinkPad P53 to mobilna stacja robocza, która może być wyposażona w jedne z najbardziej wydajnych, dostępnych obecnie na rynku komponentów. Jako taka zapewnia moc obliczeniową odpowiednią do najbardziej wymagających zastosowań. Oznacza to m.in. błyskawiczne działanie środowiska operacyjnego. Komputer jest standardowo dostarczany z systemem Windows 10 oraz typowymi aplikacjami biznesowymi i użytkowymi.

Lenovo ThinkPad P53: mobilna stacja robocza dla wymagających

Lenovo ThinkPad P53 dysponuje całym wachlarzem złączy. Dwa złącza USB 3.1 oraz pojedynczy port USB-C umieszczono po bokach urządzenia. Z tyłu urządzenia znalazło się złącze ładowania oraz pełnowymiarowy port Ethernet, a także dwa złącza USB-C Thunderbolt 3, które można wykorzystać m.in. do podłączenia dedykowanej stacji dokującej. Jest także port HDMI 2.0. Pomimo rozmiarów i z racji na konieczność wykorzystania rozbudowanego systemu chłodzenia, Lenovo ThnikPad P53 nie został wyposażony w napęd optyczny. Natomiast posiada on opcjonalnie modem LTE, czytnik kart SD i czytnik Smart Card.

Precyzja i wygoda działania

Klawiatura Lenovo ThinkPad Precision Keyboard jest typowa dla wszystkich komputerów z rodziny ThinkPad. Zapewnia wysoką precyzję działania, optymalny skok klawiszy i wygodę. Standardowo – dla większości urządzeń Lenovo ThinkPad – jest też podświetlana i odporna na zalanie. Co ważne, testowany sprzęt jest wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę z wydzielonym zestawem klawiszy numerycznych. Tradycyjnie dla urządzeń tej rodziny, w trójkącie pomiędzy klawiszami G/H/B umieszczony został TrackPoint.

Lenovo ThinkPad P53 posiada certyfikaty niezależnych producentów oprogramowania, takich jak: 3dsMax, ArcGIS, AutoCAD, CATIA, Creo, Decision Space, Inventor, Maya, Microstation, NX, PDMS, Petrel, Revit, Solid Edge, SolidWorks i Vectorworks.

Poniżej klawiatury znajduje się też gładzik, choć – inaczej niż wielu nowych laptopach – jego powierzchnia nie jest ruchoma i nie pełni roli fizycznych klawiszy. Te umieszczono poniżej gładzika. Ponad nim znalazły się natomiast klawisze dedykowane dla TrackPointa. Pod klawiaturą znalazło się też miejsce na czytnik linii papilarnych. W kontekście bezpieczeństwa należy też wspomnieć o module dTPM 2.0, który odpowiada za szyfrowanie danych przechowywanych w pamięci komputera, a także o funkcjach uwierzytelniania FIDO.

Wydajny system chłodzenia i zasilania

Omawiając ergonomię pracy warto wspomnieć o działaniu systemu chłodzenia. Mimo zastosowania wydajnej konfiguracji, przy niskim obciążeniu systemu – typowym dla pracy biurowej i korzystaniu z niewymagających aplikacji internetowych – wykorzystywane jest głównie chłodzenie pasywne, zaś wentylatory uruchamiają się jedynie okazyjnie, na niskich obrotach i w większości sytuacji są ledwie słyszalne.

Lenovo ThinkPad P53: mobilna stacja robocza dla wymagających

Z kolei przy wysokim obciążeniu – jak wykorzystane na potrzeby testów renderowanie grafiki – aktywny system chłodzenia pokazuje pełnię możliwości. Szczęśliwie odgłos wentylatorów, nawet rozkręconych do maksymalnych obrotów, nie przeszkadza, ponieważ nie generują one wysokich dźwięków. Jest to dość istotne dla osób korzystających z pełni mocy obliczeniowej tego sprzętu – stojącego na biurku, a nie jak typowe stacje robocze pod biurkiem. Przy wysokim obciążeniu występuje też zjawisko throttlingu. Podczas długotrwałego, zwiększonego obciążenia odczuwalne jest nagrzewanie urządzenia, głównie w okolicach wylotów powietrza oraz górnej części klawiatury. Przy takiej konfiguracji nie jest to jednak zaskakujące.

Lenovo ThinkPad P53 został wyposażony we wbudowany i niewymienny akumulator o pojemności 90 Wh. Wedle zapewnień producenta, pozwala on na w pełni mobilne korzystanie z komputera maksymalnie przez 16,5 godziny. Lenovo nie zdecydowało się na zastosowanie – spotykanego w niektórych starszych generacjach komputerów ThinkPad – zestawu dwóch akumulatorów: wbudowanego na stałe oraz wymiennego. Szczęśliwie, dostarczony wraz z testowym sprzętem zasilacz o mocy 230W wspiera szybkie ładowanie i pozwala na naładowanie baterii do poziomu 80% w ciągu zaledwie 1 godziny.

Notebook idealny dla wymagających, zdalnych pracowników

Lenovo ThinkPad P53 to wydajna stacja robocza i świetne rozwiązanie w realiach pracy zadanej lub konieczności zapewnienia częstej relokacji członkom zespołów deweloperskich, projektantom czy analitykom. Komputer Lenovo ThinkPad P53 posiada także szereg certyfikatów potwierdzających, że sprzęt ten zapewnia pełną zgodność, a więc wygodę i ergonomię pracy z m.in. z oprogramowaniem klasy CAD/CAM. Są to m.in. firmy takie, jak: 3dsMax, ArcGIS, AutoCAD, CATIA, Creo, Decision Space, Inventor, Maya, Microstation, NX, PDMS, Petrel, Revit, Solid Edge, SolidWorks i Vectorworks. Certyfikacja potwierdza również dostępność stabilnych sterowników umożliwiających wykorzystanie pełni możliwości sprzętu z poziomu różnego rodzaju wyspecjalizowanych narzędzi. Stanowi to dodatkowe potwierdzenie wysokiej specjalizacji komputera.

Lenovo ThinkPad P53: mobilna stacja robocza dla wymagających

Dodatkowo warto wspomnieć o dostępnym dla użytkowników stacji roboczych marki Lenovo rozwiązaniu Lenovo Performance Tuner (LPT). Jest to bezpłatne oprogramowanie, które umożliwia optymalizację wydajności i efektywności pracy stacji roboczej, tak aby jej użytkownicy mogli w pełni wykorzystać potencjał posiadanego sprzętu. W oparciu o predefiniowane ustawienia dedykowane dla konkretnych aplikacji oprogramowanie LPT pozwala na zwiększenie wydajności oraz efektywności pracy zarówno na poziomie ustawień sprzętowych, jak i systemowych. Rozwiązanie LPT może być wykorzystane z poziomu wszystkich stacji roboczych Lenovo. Szczegółowe informacje na temat możliwości optymalizacji sprzętu przy użyciu oprogramowania Lenovo Performance Tuner są dostępne na stronie: https://LenovoLPT.com

Lenovo ThinkPad P53 to również świetne rozwiązanie w realiach pracy zdalnej zespołów – np. deweloperskich czy projektowych – gdzie potencjalnie dostęp do zasobów centralnych firmy może być utrudniony. Nie jest to komputer dla każdego, jednak użytkownikom, dla których jest dedykowany zapewnia dużą wygodę pracy i mobilność. Duże wymiary i waga, a także relatywnie krótki czas pracy pod obciążeniem na zasilaniu akumulatorowym to udany kompromis względem możliwości wydajnościowych, jakie zapewnia Lenovo ThinkPad P53.

Maksymalna dostępna konfiguracja stacji roboczej Lenovo ThinkPad P53:
• procesor: Intel Xeon lub Intel Core i9, 9. Generacji,
• ekran: 15,6”, 4K (3840 x 2160), OLED, dotykowy, IPS, z Dolby Vision, HDR, 400 nitów,
• pamięć operacyjna: 128 GB pamięci DDR4,
• pamięć masowa: 6 TB PCIe NVMe,
• grafika: NVIDIA Quadro RTX 5000 oraz Intel UHD Graphics 630.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *