CDOBranża ITProgramowaniePolecane tematy

Microsoft usprawni i zautomatyzuje pracę programistów. Co jeszcze pokazano podczas Build 2022?

Wśród nowości ogłoszonych podczas Microsoft Build 2022 znalazły się m.in. rozwiązania usprawniające tworzenie i modernizowanie oprogramowania, budowanie aplikacji wieloplatformowych oraz wdrażanie nowoczesnych architektur. Łatwiejsze ma być też budowanie oprogramowania wykorzystującego sztuczną inteligencję i usługi chmurowe, a także – współpraca deweloperów z użytkownikami. Nie zabrakło również rozwiązań wspierających analizowanie i wykorzystywanie danych.

Microsoft usprawni i zautomatyzuje pracę programistów. Co jeszcze pokazano podczas Build 2022?
Satya Nadella, dyrektor generalny koncernu Microsoft podczas sesji keynote otwierającej konferencję Build 2022.
Źródło: Microsoft

Nowe rozwiązania Microsoft dla programistów mają pozwalać na tworzenie bardziej zwinnych, nowoczesnych i wieloplatformowych aplikacji, które świetnie wpisują się w aktualne potrzeby użytkowników. Automatyzując konfigurację środowiska deweloperskiego mają również ułatwiać prace związane z tworzeniem oprogramowania, pozwalając deweloperom w jeszcze większym stopniu skupić się na kodowaniu. Narzędzia oferowane przez Microsoft mają też lepiej wspierać współpracę między różnymi zespołami deweloperskimi, a także – ułatwiać ich skalowanie w miarę zmieniających się potrzeb. „Chodzi o zmaksymalizowanie możliwości każdego dewelopera na świecie i zerwanie z odgórnymi ograniczeniami w rozwoju aplikacji, aby łatwiej docierać do każdego potencjalnego użytkownika” – mówi Satya Nadella, dyrektor generalny firmy Microsoft.

Co jednak ważne, zaprezentowana podczas sesji otwierającej tegoroczną konferencję Microsoft Build wizja rozwoju środowisk aplikacyjnych zakłada m.in. rosnącą popularność wzajemnie skomunikowanych urządzeń końcowych, wyposażonych w procesory przeznaczone do obsługi obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją i posiadających łączność z chmurą obliczeniową. Oprogramowanie tego rodzaju infrastruktury, poniekąd opartej na połączeniu koncepcji Internetu Rzeczy, przetwarzania brzegowego i cloud computing, wymagać będzie jednak nowych rozwiązań programistycznych. Rozwiązań, które Microsoft chce dostarczać już teraz. Mowa tu również m.in. o ułatwieniach w zakresie tworzenia kodu aplikacyjnego, a także budowania aplikacji mikroserwisowych, natywnych na środowisk chmurowych oraz tych, opartych na koncepcji No-Code. “Wkraczamy w świat, w którym każdy komputer z systemem Windows będzie korzystał z połączonej mocy obliczeniowej procesora, układu graficznego, (wspierającego obsługę sztucznej inteligencji) procesora NPU, a także dostępnych w chmurze obliczeniowej usług przetwarzania Azure Compute” – zapowiada Satya Nadella. „Nie jest dziś pytaniem, jakiego rodzaju rozwiązania możemy zbudować, tylko jakich rozwiązań oczekuje od nas świat” – dodaje.

Nowa platforma do obsługi sztucznej inteligencji

Ciekawą nowością jest sprzętowo-aplikacyjne rozwiązanie znane pod nazwą kodową „Project Volterra”. Jest to nowa platforma, która ma pozwoli deweloperom na wykorzystanie funkcjonalności dedykowanych koprocesorów przetwarzania neuronowego NPU wspierających operacje związane ze sztuczną inteligencją. Oparte na architekturze ARM i wykorzystujące układy Snapdragon firmy Qualcomm, urządzenie ma ułatwić tworzenie, testowanie i rozwiązywanie problemów z aplikacjami.

Microsoft usprawni i zautomatyzuje pracę programistów. Co jeszcze pokazano podczas Build 2022?
Project Volterra, źródło: Microsoft

Co więcej, Microsoft zapowiada dodatkowe rozwiązania automatyzujące obsługę obciążeń typowych dla sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego. Możliwe ma być m.in. łatwe wykorzystanie architektury hybrydowej, łączącej zasoby lokalne i chmurowe tak, aby zapewnić jak najwyższą wydajność procesów przetwarzania AI oraz całych aplikacji w ramach dostępnego w danej chwili środowiska. Częściowe lub całościowe przenoszenie obciążeń między zasobami lokalnymi, a usługami dostępnymi w ramach platformy Microsoft Azure ma być realizowane w czasie rzeczywistym. W ten sposób Microsoft chce wspierać modele aplikacyjne wykorzystujące rozbudowane funkcje sztucznej inteligencji w sposób zoptymalizowany pod kątem specyfiki konkretnych aplikacji oraz zasobów dostępnych w ramach wykorzystywanego w danym momencie urządzenia końcowego.

Podczas konferencji Microsoft Build 2022 ogłoszono też szereg rozwiązań wspierających modernizację istniejących aplikacji biznesowych w oparciu o mikroserwisy, kontenery oraz usługi chmurowe. Co więcej, za sprawą nowych funkcji dostępnych w platformie Microsoft Azure możliwe ma być łatwe i bezpieczne przenoszenie do chmury nawet najbardziej wrażliwych obciążeń. W zapewnieniu zgodności tego typu obciążeń z regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony danych osobowych oraz przepisami branżowymi pomóc ma zaś szersza obsługa platformy zarządzania danymi korporacyjnymi Microsoft Purview.

GitHub Copilot – wirtualny asystent programisty

Mechanizmy sztucznej inteligencji bezpośrednio na poziomie tworzenia kodu aplikacyjnego wykorzystuje natomiast rozwiązanie GitHub Copilot. To, zaprezentowane oficjalnie podczas głównej sesji keynote rozwiązanie, ma pełnić rolę wirtualnego asystenta, które automatycznie sugeruje poszczególne linie kodu lub całe funkcje m.in. na bazie analizy tworzonego kodu aplikacji, dostępnych repozytoriów, ale także analizy treści komentarzy umieszczonych w kodzie aplikacyjnym. W efekcie, jako rozszerzenie dla środowisk Visual Studio Code, Neovim i JetBrains, GitHub Copilot ma pozwalać na znaczące uproszczenie prac związanych z kodowaniem. Co więcej, podręczne podpowiedzi mają też w dużej mierze eliminować konieczność analizowania instrukcji użycia poszczególnych bibliotek lub funkcji związanych, przykładowo, z użyciem sztucznej inteligencji. Powszechną dostępność rozwiązania GitHub Copilot zaplanowano na trzeci kwartał br. Co ciekawe, GitHub Copilot ma być dostępny bezpłatnie dla zarejestrowanych uczestników tegorocznej konferencji Build.

Kolejną nowością jest możliwość łatwego zestawienia bezpiecznych i wyposażonych w niezbędne narzędzia dla programistów, wirtualnych stacji roboczych Microsoft Dev Box. Takie, centralnie zarządzane i oparte na usłudze Windows 365, środowiska mają odpowiadać m.in. potrzebom dynamicznych zespołów deweloperskich działających w modelu zdalnym i hybrydowym.

Nowości nie tylko dla deweloperów

Ogółem, podczas konferencji Microsoft Build 2022 zaprezentowane zostanie ponad 50 nowych produktów oraz funkcjonalności, a także wiele aktualizacji dla istniejących już rozwiązań w ramach całego środowiska technologii Microsoft. Nowe rozwiązania dobrze obrazują zarówno aktualne trendy związane z tworzeniem oprogramowania, ale też – zaangażowanie firmy Microsoft w zapewnienie jak najlepszego wsparcia dla potrzeb środowiska deweloperskiego.

“Microsoft jest firmą, która oferuje platformy i narzędzia do tworzenia oprogramowania, budowane przez programistów i dla programistów. Konferencja Microsoft Build odzwierciedla nasze korzenie. Mówimy o tym, jakie rozwiązania dostarczamy programistom i w jaki sposób deweloperzy mogą je wykorzystać. W przeszłości zdefiniowaliśmy nasze ambicje związane z zapewnieniem narzędzi, które będą wspierać każdego programistę, każdą aplikację na każdym urządzeniu i dowolnej platformie. Dziś mówimy o realizacji tych planów. Nasze nowe narzędzia ułatwiają pracę deweloperów. Wiele z nich jest dostępnych już dziś, a niektóre w znaczącym zakresie wykorzystują potencjał sztucznej inteligencji, modelu chmury obliczeniowej czy funkcji automatyzujących pracę” – podkreśla z kolei Frank X. Shaw, wiceprezes Microsoft odpowiedzialny za działania komunikacyjne.

Wiele uwagi poświęcono także rozwiązaniom i usługom wspierającym rozwój kompetencji związanych z tworzeniem aplikacji w oparciu o technologie Microsoft. Oferta modułów szkoleniowych Microsoft Learn ma być bowiem rozwijana tak, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie dla deweloperów poszukujących nowych rozwiązań i sposobów tworzenia aplikacji odpowiadających na dzisiejsze potrzeby biznesu.

Bardziej samoobsługowy dostęp do danych i analiz biznesowych

Podczas sesji otwierającej tegoroczny Microsoft Build nie brakowało też przykładów realnych zastosowań technologii Microsoft w mocno innowacyjnych i unikalnych scenariuszach biznesowych, a także informacji o narzędziach w większym stopniu skierowanych do użytkowników. I tak, w uproszczeniu procesów związanych z integracją dostępnych w danej organizacji danych, ich udostępnianiem na potrzeby operacji analitycznych oraz całościowym zarządzaniem pomóc ma zaś platformy Microsoft Intelligent Data Platform. Jest to rozwiązanie, które łączy funkcjonalność bazy danych, rozwiązań analitycznych i zautomatyzowanych narzędzi administracyjnych w sposób ułatwiający centralizację rozproszonych zasobów danych oraz ich wykorzystanie na potrzeby budowania wartości dodanej dla biznesu. Platforma Microsoft Intelligent Data Platform ma usprawniać m.in. pracę użytkowników biznesowych oraz inżynierów danych.

Nowe rozwiązania ułatwiające użytkownikom tworzenie tematycznych zbiorów danych biznesowych (datamart) na potrzeby wykrywania i analizowania korelacji w ramach indywidualnie tworzonych i niezależnych zestawów danych, zyska też platforma Microsoft Power BI. Zdaniem przedstawicieli firmy Microsoft funkcjonalność ta stanowi punkt zwrotny w rozwoju usług analityki biznesowej i eksploracji danych dla milionów użytkowników platformy Power BI. Jej samoobsługowy charakter pozwalać ma bowiem na istotne skrócenie czasu potrzebnego na uruchomienie analiz biznesowych na zbiorach typu datamart, zwiększenie możliwości wykorzystania potencjału posiadanych danych i powszechności użycia tego rodzaju analiz. Zapowiadana funkcjonalność ma też odciążyć lokalne zespoły IT angażowane dotąd w tworzenie zbiorów datamart oraz konfigurację narzędzi analitycznych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *