Branża ITArchitektura ITProgramowanieRynek

Myślisz o BPM? Poznaj trzy aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Co warto wziąć pod uwagę, myśląc o wyborze systemu do modelowania i automatyzacji procesów biznesowych dzisiaj, kiedy narzędzia tej klasy są już na rynku od wielu lat, a sama notacja BPMN doczekała się wersji 2.0? O tym i jeszcze więcej na nadchodzącej, pierwszy raz w Polsce konferencji Camunda Day już 15 maja we Wrocławiu.

Myślisz o BPM? Poznaj trzy aspekty, na które warto zwrócić uwagę.

Wracając jednak do tematu tekstu, przyjrzyjmy się trzem zagadnieniom: ergonomii, low-code i feedbackowi dla użytkowników biznesowych.

Ergonomia – efektywna, wygodna praca przy modelowaniu procesów

Czytelne objaśnienia, prowadzenie “za rękę” i podpowiedzi dla rzadziej wykorzystywanych funkcjonalności – to wszystko rozpieszcza nas dzisiaj w dobrych interfejsach komercyjnych – weźmy np. bankowość czy e-commerce. I bardzo dobrze.

W tym kontekście oczekiwania wobec wygody aplikacji biznesowych, z którymi spędza się długie godziny lub wraca do nich dorywczo, aby natychmiast podjąć pracę, bez długiego przypominania sobie “jak to działało” – są dzisiaj w pełni uzasadnione.

Warto sięgnąć po łatwe w obsłudze, intuicyjne narzędzie, dzięki którym samo modelowanie będzie przyjemnością.

Zanim przejdziemy do fazy budowania POCa lub MVP, który sprawdzi możliwości systemu w pełnej rozciągłości, warto po prostu przyjrzeć się samemu edytorowi wizualnemu do procesów – czy pozwala on na modelowanie w trybie drag&drop, czy posługiwanie się nim wymaga precyzji i długiego szkolenia, czy może wybacza on błędy i pozwala rozpocząć pracę po minimalnym zapoznaniu.

Low-code, czyli samoobsługa wymagań biznesowych

Znacie to skądś? Biznes (sam lub z pomocą konsultanta) rysuje proces na kartce lub w visio, analityk przenotowuje to na BPMN, IT wdraża tak, jak potrafi najwierniej (zwykle jednak z lekkimi odstępstwami od pierwotnej idei). Jeśli po kilku miesiącach od zakończenia projektu trzeba wprowadzić zmianę, to żeby poznać, jak dany proces działa potrzebna jest analiza AS-IS – w praktyce kolejne pytanie od biznesu do IT – “powiedzcie, jak to działa”.

Oczywiście obie strony wchodzą w dialog lekko sfrustrowane, bo oznacza to odsłanianie dywanu, pod który – prawdopodobnie w ogniu wdrożenia – coś zamieciono. To tylko jeden z niefajnych, ale powtarzających się scenariuszy, jeśli porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za mapowanie i optymalizację procesów w organizacjach.

Odpowiedzią na to wyzwanie jest przekazanie możliwości modelowania i wdrożenia procesu bezpośrednio do biznesu poprzez wybór rozwiązania typu low-code, wymagającego minimalnego zaangażowania developerów gdy zachodzi potrzeba zmiany w procesie. Czyli – biznesie – adaptujesz się do wymagań rynku – obsłuż się sam. Dzięki temu IT zajmuje się bardziej ambitnymi i ciekawymi zadaniami.

Feedback dla użytkowników biznesowych

Modelowanie i wdrażanie procesów z sukcesem to podstawa. Ten, kto używa BPMa od wielu lat wskazuje, że chciałby wiedzieć, gdzie w procesach znajdują się “wąskie gardła”. Warto sięgnąć po narzędzie, które oprócz wsparcia modelowania i wdrożenia z jednego spójnego interfejsu, pozwala także optymalizować procesy w oparciu o dane.  Z pomocą przychodzą tutaj mapy cieplne, na których jednym rzutem oka można ocenić w czasie rzeczywistym, co należy usprawnić aby zwiększyć efektywność procesu. Mechanizm feedbacku bazuje oczywiście na danych pozyskanych przez integrację np. poprzez REST API z mikrousług, którymi orkiestruje BPM – ale to już temat na osobny artykuł.

Jednym z narzędzi, które dobrze radzi sobie z powyższymi wymaganiami, jest Camunda BPM. Już 15.05.2019 we Wrocławiu odbędzie się Camunda Day Wrocław, na którym będzie można poznać szczegóły najlepszych praktyk wdrażania automatyzacji procesów biznesowych. Celem Camunda Day jest szerzenie dobrych praktyk, wymiana wiedzy i doświadczenia, a także zainspirowanie się success story firm klasy enterprise, które zyskały na automatyzacji procesów biznesowych.

Program i zapisy dostępne na stronie: https://rst.software/en/camunda-day

Jacek Popko, Chief of Consulting w RST Software Masters

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *