Wdrożenia

Największy europejski producent rudy żelaza we współpracy z IFS realizuje projekt cyfrowej kopalni

Realizowany przez szwedzką firmę LKAB projekt zakłada m.in. maksymalne wykorzystanie dostępnych danych biznesowych w celu osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla podczas produkcji rudy żelaza. Koncepcja cyfrowej kopalni zakłada cyfryzację i automatyzację wielu obszarów działalności przedsiębiorstwa wydobywczego, a także oparcie kluczowych procesów biznesowych na skonsolidowanych i uporządkowanych danych przetwarzanych m.in. w ramach oprogramowania IFS – działające w modelu chmury obliczeniowej rozwiązanie będzie wspierać ponad 4 tys. pracowników grupy LKAB. Ten, jeden z największych planów inwestycyjnych w historii szwedzkiego przemysłu, zakłada również opracowanie światowych standardów w dziedzinie wydobycia opartego na danych.

Największy europejski producent rudy żelaza we współpracy z IFS realizuje projekt cyfrowej kopalni

Aby osiągnąć produkcję wolną od emisji dwutlenku węgla do 2045 r., czołowe przedsiębiorstwo wydobywcze LKAB niedawno rozpoczęło realizację jednego z największych planów inwestycyjnych w historii szwedzkiego przemysłu. W związku z tym, że cyfryzacja i automatyzacja są kluczowymi czynnikami umożliwiającymi realizację celów w zakresie zrównoważonego rozwoju i produktywności, firma wybrała IFS, globalnego dostawcę oprogramowania dla przedsiębiorstw, aby dostarczył nowoczesne rozwiązanie w zakresie zarządzania majątkiem przedsiębiorstwa (EAM), które ma pomóc LKAB w ustanowieniu nowego światowego standardu w dziedzinie wydobycia opartego na danych.

Państwowe przedsiębiorstwo wydobywcze LKAB zostało założone w 1890 roku. Produkuje 80% rudy żelaza w Europie i prowadzi największą na świecie podziemną kopalnię tego surowca. Aby osiągnąć swoje cele w zakresie produktywności i ochrony środowiska, firma rozpoczęła kompleksową transformację cyfrową, która ma zapewnić przejrzystość procesów biznesowych, konsolidację i harmonizację procesów i danych, a także dostęp do wysokiej jakości informacji w celu usprawnienia procesu podejmowania decyzji.

W ramach procesu szczegółowej oceny LKAB przeanalizował rynek w poszukiwaniu najlepszego w swojej klasie rozwiązania EAM, które mogłoby obsługiwać jego kluczową działalność wydobywczą, oferując jednocześnie otwartą architekturę umożliwiającą łatwą integrację. Innym kluczowym czynnikiem było udostępnienie pracownikom intuicyjnej, łatwej w obsłudze technologii mobilnej w celu zapewnienia komfortu użytkowania.

LKAB wybrał rozwiązanie chmurowe IFS, które zapewnia zaawansowane możliwości w najważniejszych obszarach (takich jak wsparcie techniczne i logistyka), funkcje API zgodne ze specyfikacją REST i standardem OData oraz interfejs użytkownika oparty na przeglądarce.

„Transformacja rozpoczęta przez LKAB pozwoli przekształcić globalny sektor produkcji rudy żelaza i stali oraz ustanowić nowe standardy w zakresie cyfryzacji kopalń i zarządzania nimi” — powiedział Markus Petäjäniemi, wiceprezes LKAB ds. rynku i technologii. „Aby nasze przedsiębiorstwo, jak i cała branża, mogły stosować bardziej odpowiedzialne i zasobooszczędne praktyki wydobywcze, potrzebujemy najlepszej technologii umożliwiającej naszym pracownikom i obiektom wydajne i bezpieczne działanie. IFS to otwarte rozwiązanie, które zostanie zintegrowane z naszą infrastrukturą techniczną i będzie zaspokajać nasze obecne i przyszłe potrzeby”.

Elni Kullmer, dyrektor zarządzająca IFS na kraje skandynawskie, dodała: „To przełomowa umowa dla IFS. Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani przez LKAB, by wspólnie wejść w nową erę efektywnego wydobycia. Od lat 80. wspieramy procesy EAM w branżach kapitałochłonnych i bardzo się cieszymy, że możemy wykorzystać nasze doświadczenie w tym fascynującym projekcie. Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie długa i owocna dla obu stron”.

Z rozwiązania IFS będzie korzystać około 4000 pracowników LKAB w Szwecji, Anglii i Norwegii.

Zróżnicowana działalność LKAB obejmuje relacje z klientami, wydobycie, rozwój i transport. Sprawne funkcjonowanie łańcucha wartości wymaga przejrzystych procesów i niezawodnego systemu informatycznego, który zapewnia wsparcie i ułatwia pracę pracownikom oraz osobom odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji. W związku z tym LKAB wprowadza nową platformę jako ważny element cyfryzacji swojego przedsiębiorstwa.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *