InfrastrukturaRynek

Operatorzy telekomunikacyjni budują nowe centra danych w Warszawie

Aby zapewnić użytkownikom dostęp do bezpiecznych i niezawodnych rozwiązań ICT, operatorzy telekomunikacyjni inwestują w kolejne nowoczesne obiekty przetwarzania danych. O planowanym wybudowaniu data center poinformowały niedawno T-Mobile Polska oraz Orange Polska. Oba obiekty powstaną w Warszawie i zostaną oddane do użytku w 2021 roku.

Operatorzy telekomunikacyjni budują nowe centra danych w Warszawie

Centrum przetwarzania danych, które na zlecenie T-Mobile wykona Strabag, będzie miało łączną powierzchnię przekraczającą 4300 m2, z czego na powierzchnię komercyjną przeznaczono 1700 m2. Obiekt spełniać ma wysokie standardy bezpieczeństwa. Projekt uznano już, przez niezależną jednostkę certyfikacyjną, za zgodny ze standardem ANSI/TIA 942 na poziomie Rated-3, co oznacza, że wszystkie obszary działania data center zostały ocenione na wysokim poziomie niezawodności. Kolejnym potwierdzeniem jakości nowego centrum danych będzie następna certyfikacja, tym razem już jako działającego obiektu w 2021 roku – wskazują specjaliści T-Mobile. Planowana jest również certyfikacja zgodnie z europejską normą EN 50600.

Jak informują przedstawiciele operatora, obiekt będzie niezwykle energooszczędny. Jego współczynnik PUE (ang. Power Usage Effectiveness) określający proporcje całkowitej energii elektrycznej zużywanej na zasilanie centrum danych do energii elektrycznej zużywanej przez urządzenia informatyczne, wyniesie 1,3, co stawia go na równi z  najbardziej nowoczesnymi obiektami przetwarzania danych. Cała energia, która zasila obiekty Data Center T‑Mobile Polska pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Przypomnijmy, że T-Mobile dysponuje już kilkunastoma centrami przetwarzania danych w całej Polsce. W ostatnim czasie operator rozbudował obiekty tego typu we Wrocławiu i Krakowie, a na Dolnym Śląsku wprowadzono usługę biura zapasowego. Jak tłumaczą eksperci firmy, umiejscowienie obiektów data center w różnych regionach Polski pozwala klientom na podzielenie swoich zasobów na kilka obiektów, które są połączone poprzez Data Center Network Fabric w technologii VxLAN. Co więcej, T‑Mobile dysponując własną infrastrukturą sieciową i centrów danych, umożliwia swoim użytkownikom budowę bezpiecznych systemów w modelu Disaster Recovery, które zapewniają ciągłość działania ich biznesu.

Orange wybuduje Warsaw Data Hub

Nowe centrum przetwarzania danych Orange Polska, o powierzchni 1600 m2 i nazwie Warsaw Data Hub, powstaje w granicach aglomeracji warszawskiej (w Łazach) – blisko najważniejszego węzła biznesowego i logistycznego w Polsce. To już czwarty budynek tego typu. Jak informują przedstawiciele spółki, będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce pod względem zastosowanych technologii, standardów bezpieczeństwa i rozwiązań proekologicznych, jak np. stacje ładowania samochodów elektrycznych. Projekt i budowa Warsaw Data Hub również podlegała będzie certyfikacji zgodnie z normą EN 50600 klasa 3. I podobnie jak T-Mobile, także Orange pamięta o środowisku – zamierza wyposażyć obiekt w instalację fotowoltaiczną o mocy 0,5 MW.

Warsaw Data Hub stanie się kluczowym dla regionu i jednym ze strategicznych obiektów Orange Polska, przekonują przedstawiciele operatora. Zostanie on wyposażony w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa fizycznego, przeciwpożarowego oraz technicznego. Zasilany będzie z dwóch niezależnych przyłączy energetycznych. Każda z komór posiadać będzie własny agregat z zapasem paliwa, pozwalającym na 72h nieprzerwanej pracy – będzie też stanowić niezależny „byt” technologiczny, z własnymi systemami: zasilania energetycznego, wentylacji i klimatyzacji precyzyjnej. Z kolei dla zagwarantowania najwyższego bezpieczeństwa przeciwpożarowego wykorzystane zostaną zaawansowane systemy wczesnej detekcji pożaru oraz system gaszenia gazem. Jak informują specjaliści Orange, budynek chroniony będzie przez systemy bezpieczeństwa wykorzystujące m.in. technologie laserowe i biometryczne, ochronę fizyczną, a całość infrastruktury technicznej nadzorowana przez system monitorowania środowiska technicznego i dyżurnych centrum utrzymania, nadzorujących Warsaw Data Hub w trybie 24/7. Obiekt, którego generalnym wykonawcą jest Warbud SA, ma być gotowy do użytku jesienią 2021 roku.

„Zapotrzebowanie rynkowe na nowoczesne data centers stale rośnie. Naszym zdaniem ten trend będzie się utrzymywał, zwłaszcza w kontekście przyspieszonej cyfryzacji wielu dziedzin biznesu i radykalnego wzrostu transferu danych w sieci, któremu sprzyja także wprowadzanie standardu 5G” – podsumowuje Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Potwierdzają to także prognozy wydanej w maju br. dziewiątej edycji raportu PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”, które mówią o podwojeniu jego zasobów do roku 2025.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *