Cyberbezpieczeństwo

Połowa Polaków obawia się ataku hakerskiego

Ponad połowa Polaków martwi się o to, że stanie się celem ataku hakerskiego. To wynik bardzo zbliżony do innych krajów naszego regionu, ale podejście Polaków do cyberbezpieczeństwa jest pełne paradoksów. Chociaż 55 proc. rodaków obawia się, że ich urządzenia mogą stać się celem cyberataku, to zarazem prawie tyle samo (57 proc.) często wykorzystuje urządzenia osobiste do wysyłania e-maili służbowych, a co trzeci ankietowany łączy się z publicznymi sieciami Wi-Fi w celu wykonywania zadań służbowych. Takie wnioski płyną z najnowszych analiz Cisco Secure.

Połowa Polaków obawia się ataku hakerskiego

Co ciekawe, prawie połowa badanych uważa, że dla zadbania o bezpieczeństwo w sieci najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Jednocześnie aż 7 na 10 z nas do pracy używa przeważnie osobistego telefonu, a 90 proc. współdzieli w domu przynajmniej jedno urządzenie podłączone do sieci, np. z dziećmi czy partnerami. Co więcej, 44 proc. Polaków przyznaje się do tego, że pracuje na służbowych dokumentach, korzystając z prywatnych urządzeń (mimo że zapytani potwierdzili, iż dysponują odpowiednimi urządzeniami służbowymi). Z kolei niemal sześciu na dziesięciu respondentów (57 proc.) wysyła e-maile służbowe z osobistych smartfonów, tabletów czy komputerów. Co trzeci Polak nie przywiązuje uwagi do bezpieczeństwa Wi-Fi, z którym się łączy i wykorzystuje w tym celu sieci publiczne zarówno do zadań podstawowych (takich jak sprawdzenie skrzynki e-mail), jak i bardziej złożonych (takich jak logowanie do zabezpieczonych dokumentów).

“W publicznej sieci Wi-Fi nigdy nie wiadomo, kto jeszcze korzysta z połączenia, jakie są jego motywacje ani ile wysiłku właściciel sieci włożył w jej zabezpieczenie. Korzystanie z funkcji hotspotu w telefonie (z silnym hasłem) zawsze będzie bardziej bezpieczne niż używanie sieci publicznej, zaś połączenie poprzez VPN zawsze będzie bardziej bezpieczne, niż transmisja otwartymi kanałami” – podkreśla Martin Lee, EMEA Lead w Cisco Talos, organizacji Cisco zajmującej się badaniem i analizą zagrożeń.

Jak zapobiegamy atakom hakerskim i skąd czerpiemy informacje?

Najłatwiejszym krokiem do zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa w warunkach domowych jest regularna zmiana haseł do sieci. I tak zgodnie z przeprowadzonymi analizami blisko połowa Polaków (49 proc.) twierdzi, że aktualizowała swoje hasło do Wi-Fi w ciągu ostatniego półrocza. Co piąty (22 proc.) zrobił to ponad rok temu, a 15 proc. przyznaje, że nigdy nie podjęło próby zmiany hasła. Jeszcze niższa świadomość dotyczy uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) – 35 proc. Polaków nie zna lub nie korzysta z rozwiązań MFA. Z kolei 65 proc. korzysta z tych mechanizmów na co dzień, ale zdecydowanie częściej w pracy niż na użytek prywatny.

“Przepisy dążą do tego, aby wykorzystywanie MFA było obligatoryjne w przypadku niektórych usług. Już teraz na mocy prawa unijnego jest to obowiązkowe przy logowaniu do usług płatniczych, gdzie samo hasło nie wystarczy do potwierdzenia tożsamości użytkownika – konieczne jest np. wpisanie kodu przekazanego SMS-em” – przypomina Przemysław Kania, dyrektor generalny Cisco w Polsce. “Organizacje również mają możliwość wykorzystania tej technologii, która już znajduje się w kieszeniach pracowników, aby stymulować większą adopcję MFA w pracy. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe to bardzo prosta metoda na dodanie dodatkowej, silnej warstwy ochrony dostępu do systemów firmowych” – dodaje Przemysław Kania.

Jeśli chodzi o poszukiwanie informacji na temat bezpieczeństwa w sieci, to prawie połowa respondentów (47 proc.) ma poczucie, że może polegać na swoim zdrowym rozsądku – należy jednak podkreślić, że dotyczy to szczególnie starszych pokoleń. Kolejnym źródłem wiedzy w tym obszarze są dla Polaków bliscy – tj. na rodzinę i przyjaciół wskazało 36 proc. zapytanych. Organy władzy publicznej to z kolei źródło wiedzy z obszaru cyberbezpieczeństwa zaledwie dla 8 proc. Polaków.

W wyniku pandemii i masowego przejścia na pracę zdalną albo hybrydową granica między pracą a domem zatarła się, a nawyki wykorzystywane do aktywności osobistej są coraz częściej stosowane w pracy, co stanowi ogromne zagrożenie dla organizacji. Chociaż świadomość zagrożeń i korzystanie z dostępnych rozwiązań antyhakerskich nie może nigdy do końca wyeliminować ludzkiego błędu, to z pewnością może złagodzić jego konsekwencje.

Badanie Cisco zostało przeprowadzone na grupie ponad 1 tys. respondentów z Polski i było częścią szerszej ankiety obejmującej 8 tys. osób z regionu Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *