Polecane tematy

Przeczytaj nowy numer magazynu ITwiz

W numerze piszemy m.in. o tym jak wykorzystać social media w biznesie, o umowach dla projektów zwinnych oraz o umowach licencyjnych, architekturze korporacyjnej państwa, wyrokach KIO w zamówieniach publicznych, a także o projektach open source, refaktoringu i aktualnych potrzebach bezpieczeństwa IT. Nowy numer magazynu ITwiz już do nabycia.

okladka-wieksza_9

Wstępniak

Obecnie każda firma stara się opracować własną strategię social media. Jak się jednak okazuje, ta najczęściej wykorzystywana – Facebook i zbierane za jego pośrednictwem „lajki” – jest najmniej skuteczna. Okazuje się także, że „lajkowanie” już nie działa, co oficjalnie zaczął przyznawać Facebook. Nikt bowiem w serwisie społecznościowym nie jest zainteresowany wprost firmą i jej ofertą. Można wręcz wysnuć wniosek, że inwestowanie we własny fanpage nie ma sensu.

Choć oczywiście są i wyjątki. Jak niedawno usłyszałem w radiu, szef jednej z firm przegrał zakład ze swoją pracownicą. Ta miała w ciągu miesiąca zebrać 2000 „lajków” na firmowym fanpage’u. Teraz szef, przez dwa miesiące, musi parzyć jej kawę. Niemniej, jak wynika z analizy serwisów społecznościowych, zwłaszcza Facebooka, aż 80% naszych tam działań to „podglądactwo”.

Jak jednak w wywiadzie dla ITwiz mówi prof. Mikołaj Jan Piskorski, nie ma czegoś takiego, jak strategia społeczna bez strategii firmy. Największy wpływ na to, ile otrzymasz na koniec z projektu w social media, ma nie to, co zrobisz w mediach społecznościowych, lecz to, w którym „miejscu” strategii Twojej firmy to włożysz. Strategia social media musi być bardzo blisko sprzedaży albo pozyskiwania nowych klientów. Jeśli tak nie jest, to nawet największy ruch w social media nie wpłynie na wzrost przychodów.

Zależy też jak się szeroko lub wąsko myśli o mediach społecznościowych. Jeśli ograniczamy się wyłącznie do powszechnie dostępnych serwisów – Facebook, Twitter, Pinterest – to zapewne w pewnych branżach trudno je będzie wykorzystać. Ale jeśli myślisz o tym szerzej, rozważasz stworzenie własnych mediów społecznościowych, to pewne ograniczenia znikają, o czym przekonało się Cisco, tworząc – zrzeszającą dziś 2,5 mln osób – społeczność wokół Cisco Learning Network.

Dla nas taką społecznością jest Grupa IT Professionals in Poland na LinkedIn, która ma już ponad 1600 członków. W tym numerze publikujemy dwie najciekawsze dyskusje na temat roli IT oraz relacji IT-biznes, a także powstającej w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji architektury korporacyjnej państwa, ze szczególnym zwróceniem uwagi na: zagadnienie długu technologicznego, ewolucję ról KRMC/MAiC oraz kwestie przywództwa i federacyjnego podejścia do transformacji.

W tym wydaniu polecam również teksty poświęcone: refaktoringowi, który prowadzi zwykle do szeroko pojętego zwiększania jakości rozwiązania IT; koniecznej zmianie w podejściu do bezpieczeństwa i rezygnacji z ochrony „końcówek” na rzecz ochrony „brzegu organizacji”; umowom licencyjnym okiem prawnika i technologa. Zachęcam także do zapoznania się z trzecią częścią cyklu tekstów o umowach na projekty IT realizowane w modelu agile oraz również z trzecią częścią artykułu na temat obowiązującego w Polsce Prawa zamówień publicznych. Z kolei Sebastian Christow, p.o. dyrektora Departamentu Informatyzacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, zastanawia się, czy możliwe jest wprowadzenie zarządzania portfelem projektów w administracji publicznej.

Adam Jadczak
Redaktor naczelny ITwiz

W numerze:

• Jak wykorzystać social media w biznesie – rozmowa z prof. Mikołajem Janem Piskorskim.
• Jak wpisać w umowy dla projektów IT w modelu agile role zespołów projektowych, cz. III naszego cyklu.
• Nowa ustawa o prawach konsumenta to koniec marketingu bezpośredniego?
• Refactoring, czyli zwiększanie jakości rozwiązania.
• Wizja architektury korporacyjnej państwa.
• Skąd bierze się projekt open source jaki jest cykl jego życia?
• Szybka ocena portfela projektów w administracji.
• Zamówienia publiczne: wyroki Krajowej Izby Odwoławczej.
• Umowy licencyjne okiem prawnika.
• Umowy licencyjne okiem technologa.
• Wykorzystanie kodu open source w administracji publicznej na przykładzie projektu openPKW.pl.
• Dyskusja członków Grupy IT Professionals in Poland na LinkedIn na temat roli IT i relacje IT-Biznes.
• Wywiad: trzeba zwiększyć nasycenie gospodarki technologiami IT.
• SAP otwiera się na partnerów tworzących aplikacje.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *