PracaBranża ITRynek

Raport No Fluff Jobs: Ponad połowa Polek w IT zarabia 3,1-7 tys. zł netto

Raport „Kobiety w IT 2022”, przygotowany przez portal No Fluff Jobs, wskazuje m.in. różnice między obecnymi zarobkami, a oczekiwaniami pracujących w tym sektorze Polek. Okazuje się, że gdy ponad połowa z nich zarabia w granicach 3,1-7 tys. zł netto, prawie co piąta respondentka deklaruje wyższe oczekiwania finansowe. Co ciekawe, ponad połowa kandydatek IT decyduje się wejść do branży, ponieważ lubi wyzwania zawodowe.

Raport No Fluff Jobs: Ponad połowa Polek w IT zarabia 3,1-7 tys. zł nettoJak wynika ze wspomnianego badania, ponad 20% specjalistek IT w Polsce zarabia między 7,1 a 11 tys. zł netto, zaś tylko nieco ponad 10% otrzymuje wynagrodzenie powyżej 11 tys. zł netto. W odpowiedzi na pytanie o preferowane zarobki co piąta specjalistka IT wskazywała na wyższe oczekiwania finansowe. Największy odsetek badanych wskazało w tym przypadku przedział 9,1-11 tys. zł netto.

Analiza pokazała również, iż kobiety, które chcą pracować w IT, cenią sobie stabilizację. Ponad 80% kandydatek do pracy w sektorze tech chciałaby być zatrudniona w oparciu o umowę o pracę. Jedynie 15% wskazało kontrakt B2B, 3% umowę zlecenie, a zaledwie 0,5%. umowę o dzieło. Jak jednak pokazują dane wewnętrzne portalu No Fluff Jobs, w branży IT najczęściej proponowana jest współpraca w oparciu o umowę B2B. W 2021 roku tę formę umowy można było znaleźć w aż ¾ ogłoszeń opublikowanych na stronie.

Raport No Fluff Jobs: Ponad połowa Polek w IT zarabia 3,1-7 tys. zł netto

Co pomaga, a co utrudnia kandydatkom wejście do branży IT?

Według wspomnianego raportu ponad połowa specjalistek weszła do IT po procesie przebranżowienia, co pokazuje, że kierunkowe studia, choć pomocne, nie są jedyną drogą do podjęcia pracy w tym sektorze. Zebrane dane tylko potwierdzają determinację kobiet i ich chęć do rozwoju – nieco ponad 43% kandydatek IT deklaruje, że planuje rozpocząć pracę w branży po etapie samodzielnego kształcenia, a 34% po ukończeniu specjalistycznych kursów. Jedynie niecałe 8% wskazało, że studiuje w tym celu kierunek informatyczny.

Co pomaga kobietom w podjęciu decyzji o wejściu do branży IT? Blisko 71% wskazało na zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów IT. Przekonuje je także duża ilość materiałów edukacyjnych dostępnych w sieci, w tym artykułów i blogów (65%). Co ciekawe, w pierwszej trójce powodów przebranżowienia znalazł się fakt, że kandydatki IT lubią wyzwania (54%). Dużą motywację stanowią dla nich inne osoby, które już podjęły pracę w branży (50%).

Raport No Fluff Jobs: Ponad połowa Polek w IT zarabia 3,1-7 tys. zł netto

A co z kolei sprawia kandydatkom trudność we wkroczeniu na ścieżkę IT? Jak się okazuje, największą przeszkodą jest znalezienie odpowiedniej oferty pracy (42%). 40% respondentek nie wie od czego zacząć, a prawie jedna trzecia nie wie, jaką specjalizację wybrać. Tylko jedną piątą blokuje zbyt duża ilość nauki, a 22% zbyt wysokie koszty nauki programowania.

“Z badania przeprowadzonego przez No Fluff Jobs i Uniwersytet SWPS wynika, że kobiety stanowią obecnie w IT już niemal 38% – dla porównania, w roku 2019 odsetek ten wahał się pomiędzy 8 a 10%. Obecny odsetek Polek w branży cieszy, ale wciąż pokazuje, że wiele przed nami, by liczba kobiet i mężczyzn w niej wyrównała się” – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, współzałożycielka i COO w No Fluff Jobs. “Zdarza się, że kobietom niekiedy brak odwagi, by porzucić dotychczasową pracę i przebranżowić się na ścieżkę nowych technologii. Badanie „Kobiety w IT” pokazało, że warto. 55% specjalistek z IT podjęło pracę w sektorze po przebranżowieniu się, a ponad 70% czuje się w pracy spełniona. Branża IT daje wiele możliwości rozwoju osobistego i zawodowego, warto uwierzyć w siebie i spróbować w niej swoich sił” – podsumowuje.

Raport No Fluff Jobs: Ponad połowa Polek w IT zarabia 3,1-7 tys. zł netto

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *