Rynek

Redge Technologies przejmuje spółkę Vestigit

Redge Technologies, firma zajmująca się rozwojem technologii dla streamingu, nabyła od założyciela spółki oraz funduszu Venture Capital RKKVC, większościowy pakiet udziałów w startupie Vestigit. Organizacje będą wspólnie rozwijać rozwiązania przeciwdziałające problemowi nielegalnego transmitowania treści cyfrowych, co ma pozwolić ograniczyć straty firm tworzących własność intelektualną.

Redge Technologies przejmuje spółkę Vestigit

Jak wynika z danych firmy doradczej Deloitte Polska, z pirackich serwisów wideo korzysta 43% internautów oglądających treści wideo w sieci. Użytkownicy z Polski odwiedzają platformy udostępniające tego typu content 129,3 mln razy miesięcznie. Co prawda liczba użytkowników korzystających z nielegalnych serwisów spadła z 8,2 mln w 2016 roku do 7,3 mln w roku 2023 roku, mimo to, w tym samym okresie odnotowano znaczący wzrost przychodów serwisów pirackich – odpowiednio z 263 mln do 355 mln zł. Analitycy Deloitte Polska szacują, że łączna wartość konsumpcji treści audiowizualnych pochodzących z nielegalnych źródeł wynosi około 7,36 mld zł.

Firmy z branży technologicznej już kilka lat temu dostrzegły problem nieuprawnionego rozpowszechniania contentu audiowizualnego w internecie. Przykładem może być polski startup Vestigit, powstały w 2018 roku, który jest pionierem w dziedzinie opartego na sztucznej inteligencji znakowania wodnego treści A/B. Firma specjalizuje się w identyfikacji nielegalnych kanałów dystrybucji dla klientów na całym świecie i dostarcza narzędzia umożliwiające twórcom treści odzyskanie kontroli nad ich własnością intelektualną. Korzystając z zaawansowanych rozwiązań opartych na edge computingu i sztucznej inteligencji, a także Generative Adversarial Network (GAN), rozwiązanie Vestigit oferuje skuteczność w lokalizowaniu treści audiowizualnych udostępnianych w sposób nielegalny.

Na początku czerwca 2023 roku, firma Radge Technologies nabyła dodatkowe udziały od funduszu RKKVC oraz od założyciela Vestigit, przejmując kontrolę nad spółką.

“Problem niezgodnego z prawem rozpowszechniania treści, z którym mierzą się serwisy streamingowe, wciąż narasta. Według prognoz, platformy tego typu mogą stracić do 2027 roku nawet 113 miliardów dolarów. Aspekt finansowy świadczy o wysokiej potrzebie tworzenia skutecznych rozwiązań zwalczających nielegalne udostępnianie treści, pozwalając chronić przychody twórców i dystrybutorów. Z tego właśnie powodu – widząc duży potencjał rozwojowy i chłonność rynku – postanowiliśmy w Redge Technologies realizować strategię „Beyond DRM”, a rozwiązanie Vestigit doskonale się w nią wpisuje” – skomentował Przemysław Frasunek, CEO w Redge Technologies.

“Wykorzystując doświadczenie Redge Technologies w OTT i edge computingu i łącząc je z rozwiązaniami Vestigit w zakresie znakowania wodnego treści A/B, opartymi m.in. na sztucznej inteligencji, jesteśmy gotowi zrewolucjonizować branżę. Synergia działań pozwoli nam na rozszerzenie naszego zasięgu o rynki, na których Redge Technologies jest już obecne. W rezultacie przełoży się to na nasz szybszy, dalszy wzrost” – podsumował Rafał Radawiec, współzałożyciel i CEO Vestigit.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *