Programowanie

Specjalizacja w danej technologii najważniejsza w zarobkach programisty

Zarobki specjalistów IT uzależnione są od wielu czynników – na jaką technologię i jakie językid programowania się zdecydują, czy wybiorą start-up czy też może dużą korporację, i wreszcie na jakich zasadach podejmą pracę. Wszystko to będzie warunkowało zarobki w branży IT osiągane przez informatyków.

Pytanie o to, jaki kierunek obrać jest zatem niezwykle istotne i prędzej czy później pojawi się na ścieżce zawodowej każdego pracownika z sektora IT. „Rynek IT jest najbardziej elastycznym rynkiem w kontekście wynagrodzeń, na którym stawki dla poszczególnych pracowników bardzo się od siebie różnią” – komentuje Paweł Klejmont, specjalista w firmie doradztwa personalnego Experis. „W pierwszym etapie kariery pracownika IT liczą się przede wszystkim wysoko rozwinięte umiejętności analitycznego myślenia, nastawienie projektowe oraz znajomość języków obcych i tego zwykle poszukują pracodawcy. Na początku, każdy zarabia podobnie, zazwyczaj w granicach od 3000 do 3500 zł na rękę. Do tego dochodzą często dodatkowy benefity, jak np. karnet wstępu na siłownię czy też prywatna opieka medyczna” – dodaje.

Akceleratorem dalszej kariery, a co za tym idzie również wynagrodzenie w branży IT staje się połączenie umiejętności miękkich z dobrymi podstawami technicznymi.

Akceleratorem dalszej kariery, a co za tym idzie również wynagrodzenia staje się połączenie umiejętności miękkich z dobrymi podstawami technicznymi. Na dalszym etapie kariery zawodowej, wynagrodzenia poszczególnych programistów potrafią mieć już znacznie większe różnice stawek, wynoszące nawet do kilku tysięcy złotych. Dla ok. 80% osób związanych z branżą IT od co najmniej 5 lat, stawka miesięcznego wynagrodzenia dla informatyków wynosi od 10 000 zł netto wzwyż. To właśnie ta kwota rozgranicza zarobki programistów seniorów od kolegów z młodszym stażem.

Pierwszym kryterium, które decyduje o wysokości wynagrodzenia w branży IT jest rodzaj wykonywanej działalności. Przebiegające tu rozróżnienie zależy zwykle od zajmowanych stanowisk i przeważnie obejmuje podział na testera, programistę, analityka, projektanta, kierownika projektu, konsultanta biznesowego. Czynnikiem decydującym o ostatecznym wynagrodzeniu poszczególnych specjalistów jest posiadane doświadczenia oraz znajomość danej technologii.

W pierwszym okresie pracy popularną formą zatrudnienia większości informatyków jest umowa zlecenie. W późniejszym czasie dochodzą również inne formy, spośród których coraz bardziej na popularności zyskuje praca na zasadach kontraktu” – zauważa Paweł Klejmont.

Zarobki informatyka programisty na etacie, ze stażem pozwalającym na samodzielność projektową, zamykają się zwykle w granicach do 10 000 – 12 000 zł brutto. Natomiast w przypadku pracy kontraktowej doświadczonych specjalistów są to kwoty, od których negocjacje dopiero się zaczynają, kończąc zazwyczaj na płacy wynoszącej ok. 100 zł netto za godzinę.

Pierwszym kryterium, które decyduje o wysokości wynagrodzenia jest rodzaj wykonywanej działalności. Przebiegające tu rozróżnienie zależy zwykle od zajmowanych stanowisk i przeważnie obejmuje podział na testera, programistę, analityka, projektanta, kierownika projektu, konsultanta biznesowego.

Na tę formę zatrudnienia decydują specjaliści pewni swoich umiejętności w branży, dla których poszukiwanie nowego projektu nie sprawia trudności, a każdy z nich doceniają nie tylko dzięki wyższemu wynagrodzeniu ale również urozmaiceniu w wykonywanych działaniach, co umożliwione jest przez kontraktowy charakter zadań. Nie trudno się w to wdrożyć, bo na dotkniętym niedoborem talentów rynku IT, to projekty szukają programistów i czekają na ich dostępność.

Programiści pracujący zdalnie, wyspecjalizowani w popularnych frameworkach, jak Symfony2, Zend, czy Magento, mogą „sprzedać” swoją usługę na polskim rynku w rozliczeniu godzinowym. Dużym plusem tej formy pracy jest możliwość pozyskiwania klientów z różnych stron kraju, a nawet świata, niezależna od miejsca zamieszkania. Często zadań takich podejmują się programiści aplikacji mobilnych dedykowanych na smartfony i tablety. Osoby, które biegle posługują się językiem angielskim realizując projekty dla zachodnich krajów Europy czy Ameryki, mogą liczyć na stawki w dolarach lub euro. Przy projektach tego typu podstawowa stawka godzinowa programisty zaczyna się zwykle od ok. 20 USD.

Porównanie możliwości zarobkowych przy projektach nisko-budżetowych programisty Java z programistą aplikacji mobilnych czy też programistą PHP specjalizującym się w danym frameworku nie jest takie oczywiste. Decydując się na wykonywanie pracy programisty PHP na etacie, możemy spodziewać się zarobków do 20% niższych niż zarobki programisty Java. Jednocześnie jednak programista PHP o wiele łatwiej pozyska projekt, który wykona „po godzinach”, lub też jako freelancer, dzięki czemu może zwiększyć swoje wynagrodzenie. Zdobyć dodatkowe zlecenia jest trudniej programistom Java lub .NET. Pracownicy ci są bowiem zwykle angażowani w większe projekty komercyjne, o budżecie powyżej 100 tys. zł. W ostatecznym rozrachunku i oni nie są grupą poszkodowaną, bo posiadają jedne z najbardziej obecnie cenionych i pożądanych na rynku kompetencji” – wyjaśnia Paweł Klejmont.

Grupa tworząca oprogramowanie to równieżtesterzy, których specjalizacje są również w pewien sposób zróżnicowana, co nie pozostaje bez wpływu na otrzymywane wynagrodzenie. Najprostszy podział przebiega na testerów manualnych, zajmujących się sprawdzaniem funkcjonalności oprogramowania, piszących i realizujących skrypty testowe oraz osoby zajmujące się automatyzacją testów, przy których ważne są również umiejętności programistyczne. W przypadku tej pierwszej grupy, otrzymywane wynagrodzenie jest nieco niższe niż płaca programisty. Natomiast na porównywalne stawki – IT zarobki mogą liczyć osoby zajmująca się automatyzacją. Trzecią grupę testerów stanowią osoby zajmujące się testami penetracyjnymi, czyli raportujące bezpieczeństwo systemów i oprogramowania. Ich kompetencje wyceniane są średnio od 10% wzwyż w porównaniu do zarobków samodzielnego programisty.

Decydując się na wykonywanie pracy programisty PHP na etacie, możemy spodziewać się zarobków do 20% niższych niż pensja programisty Java. Jednocześnie jednak programista PHP o wiele łatwiej pozyska projekt, który wykona „po godzinach”, lub też jako freelancer.

Warto też zwrócić uwagę na osoby współpracujące z biznesem,konsultantów, których wiedza jest nie tylko z zakresu języków oprogramowania, lecz również jaką wartość biznesową spełnia system. Specjalizacje są przede wszystkim modułowe związane z finansami, logistyką, zarządzaniem zasobami ludzkimi czy projektami. Konsultanci pracują przede wszystkim przy wdrożeniach systemów, takich jak np. SAP, Oracle, czy też IBM. Zarobki konsultantów IT uważa się za najwyższe w branży, często przekraczające średnią stawkę europejską. W obecnych czasach stawka godzinowa informatyka – konsultanta chcącego zarabiać w projekcie  100 zł netto za godzinę nikogo nie dziwi, a w wielu przypadkach jest uważana za atrakcyjną dla zleceniodawcy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *