Artykuł z magazynu ITwizRynekPolecane tematy

Sprawdź o czym przeczytasz w najnowszym numerze ITwiz

Efektywność a innowacyjność; cyfrowa transformacja biznesu; cloud computing jako czynnik pozwalający na stałe zmniejszenie kosztów zarządzania zasobami IT, czy aktualne zagrożenia wynikające z ataków socjotechnicznych to niektóre z tematów, jakie poruszamy na łamach najnowszego wydania Magazynu ITwiz. O czym jeszcze piszemy?

Sprawdź o czym przeczytasz w najnowszym numerze ITwiz

Wstępniak

Cyfrowa transformacja i chmura obliczeniowa to dwa hasła przewijające się dziś non stop podczas spotkań i konferencji, w których bierzemy udział. Swoją strategię chmurze podporządkował m.in. Oracle. Podczas Oracle OpenWorld 2015 cloud computing był odmieniany na wszystkie sposoby i przypadki. Wsparcie zaś dla zarządzania chmurą – zwłaszcza hybrydową – oferuje VMware. Jak podaje IDC, w tym roku aż 65% działów IT największych przedsiębiorstw zdecyduje się bowiem na budowę chmur hybrydowych.

Jak wynika z badania IDC CloudView Survey, przedsiębiorstwa dostrzegają potencjał chmury obliczeniowej i – jak pokazują statystyki – coraz chętniej w nią inwestują. Cloud computing to jednak nie tylko korzyści, ale i wyzwania, które można podsumować w dwóch słowach: regulacje i bezpieczeństwo. W kontekście chmury nic nie wywołuje większych obaw szefów IT, jak to czy jej stosowanie będzie zgodne z prawem. Mowa zarówno o zarządzaniu danymi, procedurach zamówień publicznych, jak i zaleceniach regulatora. CIO często mówią, że najbardziej krytycznym aspektem rozwiązań cloud computing jest brak jasnej wykładni ze strony departamentu prawnego, co może zostać zrobione, co nie, dlaczego i w jaki sposób. Jak wskazał jeden z szefów IT reprezentujący instytucję finansową: „Jedyne, czego potrzebujemy, to banku, który pierwszy przeniesie się do chmury i nie zostanie ukarany za to przez regulatora. Jeśli tak się stanie, uruchomi to lawinę migracji do modelu usługowego”.

Rosnąca liczba CIO przyznaje jednak, że – w kontekście cloud computing – natychmiastowe obniżenie kosztów licencji lub serwerów nie ma aż tak dużego znaczenia, jak stałe zmniejszenie kosztów zarządzania zasobami IT – zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Istotne jest to, aby codziennie można było wpływać na niższe TCO.

Obok cloud computing to oprogramowanie przekształca dziś niemal każdą branżę, pozwala firmom wyróżnić się i bardziej efektywnie konkurować z pomocą aplikacji i usług, które zapewniają klientom nowe doświadczenia. Zmienia też modele biznesowe. Ta cyfrowa transformacja jest okazją dla CIO i zespołów IT do wsparcia organizacji, aby stała się ona bardziej zwinna. Wymaga to tworzenia i dostarczania aplikacji, zarówno w modelu tradycyjnym, jak i w chmurze, aby dokonywać tego szybciej i taniej. Niezbędne jest jednak stworzenie nowej architektury aplikacji, architektury natywnie dostosowanej do chmury, opartej na rozwiązaniach open source, mikroserwisach, kontenerach.

Do takiego podejścia dostosowuje się m.in. Microsoft. „W przypadku Windows 10 komunikat jest bardzo prosty – jedna aplikacja na wszystkie możliwe platformy sprzętowe i programista piszący jeden kod. Mimo że mamy do czynienia z różnymi kategoriami sprzętu, to z punktu widzenia programisty tworzy on jedną, uniwersalną aplikację, na podstawie jednego pakietu SDK, może też korzystać z jednego środowiska dystrybucji oprogramowania. Ten sam kod oprogramowania można bez żadnych zmian uruchomić na każdym urządzeniu. Nic jednak nie zwalnia programistów od myślenia o tym, w jaki sposób wykorzystać specyficzne możliwości każdego z rodzajów urządzeń” – mówi Tomasz Kopacz, Principal Technical Architect w Microsoft Polska.

Zmieniają się także narzędzia IT dostosowywane do potrzeb tzw. Millenialsów, wchodzącej właśnie na rynek pracy Generacji Y. W 2020 roku stanowić będą oni 50% wszystkich zatrudnionych. Tradycyjnie oprogramowanie dla przedsiębiorstw opiera się na procesach transakcyjnych, co oznacza, że proces rozłożony jest na indywidualne, niepodzielne operacje, zwane transakcjami. Nowe rozwiązania – jak SAP Fiori UX – zrywa z tym podejściem i koncentruje się na użytkownikach i ich celach. Dostarcza tylko istotnych z ich punktu widzenia aktywności, tylko tych niezbędnych do wykonania powierzonych im zadań.

Wg Forrester Research w 2016 roku firmy będą jeszcze bardziej musiały skupić się na potrzebach konsumentów. Taki cel właśnie mają projekty realizowane w Grupie Energa, w tym wdrożenia nowych systemów BSS/CRM oraz urządzeń smart metering. Polecamy także materiał na temat tego, w jaki sposób polskie firmy dostosowują się do cyfrowej transformacji. Do nowych potrzeb przedsiębiorstw dostosowywać się muszą także platformy bazodanowe.

Adam Jadczak,
redaktor naczelny ITwiz

W numerze m.in.:

• Cyfryzacja to nie informatyzacja!
• 10 czynników determinujących sukces biznesu w 2016 roku
• Jak z każdego przestoju wyciągać wnioski
• Jak zostać liderem cyfrowej transformacji
• Praktyczne porady wdrażania beaconów 24
• Jak działa Promeheus: najszybszy superkomputer w Polsce
• 18 tys. pracowników AmRest ma korzystać z chmury
• Efektywność a innowacyjność pracowników branży IT
• Kierunki rozwoju środowisk bazodanowych
• Ataki socjotechniczne wciąż aktualnym zagrożeniem
• Serwisant, konto podwyższonego ryzyka
• Jak poprawić o 85% bezpieczeństwo IT
• Grupa Energa zintegrowała systemy wsparcia sprzedaży
• Zmiana podejścia do tworzenia aplikacji na platformy Microsoftu
• Aplikacje Fiori: nowe podejście do interfejsu w SAP
• Open World 2015: chmura, chmura i jeszcze raz chmura
• VMworld: wirtualizacja pod znakiem chmury obliczeniowej
• SUSECon 2015 pod znakiem sojuszy
• VeeamON: zwiększona dostępność wsparta usługami z chmury

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *