Branża ITBiznesRynekPolecane tematy

Startupy zaangażowane w społeczną i środowiskową odpowiedzialność

Dziewięć startupów z całego świata zaprezentowało swoje dokonania podczas niedawnego Demo Day Poland Prize powered by Huge Thing, który odbył się w Google for Startups Campus Warsaw. Największą liczbę głosów publiczności zebrało rozwiązanie Greenbin dotyczące recyklingu butelek PET.

Startupy zaangażowane w społeczną i środowiskową odpowiedzialność

Podczas 7 edycji akceleratora, Huge Thing współpracowało z dwoma startupami z zakresu społecznej i środowiskowej odpowiedzialności. Były to – irlandzkie Eiravato i zwycięzca głosowania publiczności, ukraiński Greenbin. Pierwszy z nich czuwa nad zagospodarowaniem odpadów powstających podczas procesu produkcji w taki sposób, żeby można było je wykorzystać do innych celów. Drugi z kolei, jest na trochę wcześniejszym etapie – zajmuje się recyklingiem butelek PET tak, żeby producent był w stanie zlokalizować i przetworzyć odpady, za które jest odpowiedzialny.

Szeroko pojęte sustainability coraz ważniejsze

Okazuje się, że rozwiązania z obszaru szeroko pojętego sustainability są obecnie tak ważne, że kolejna, 8 edycja programu Huge Thing zostanie poświęcona im w całości. “Widzimy coraz większe zainteresowanie korporacji rozwiązaniami z zakresu sustainability. To już nie trend, a styl życia. Z jednej strony konsumenci są coraz bardziej świadomi i sami domagają się rozwiązań, które będą odpowiedzialne społecznie i środowiskowo, z drugiej pojawia się coraz więcej regulacji, które wręcz zmuszają korporacje do wprowadzania pewnych zmian, jak choćby odpowiedzialność za część wytwarzanych podczas produkcji odpadów. I tutaj właśnie pojawiają się startupy, które mogą zaadresować takie potrzeby w korporacjach” – mówi Monika Synoradzka, CEO Huge Thing.

Rozwiązaniem Eiravato zainteresował się koncern Procter & Gamble, który rozpoczął już jego testy. “Proponowane przez nas rozwiązanie otrzymało wyróżnienie w konkursie GSK Sustainability Awards 2019 za projekt „ZERO WASTE” – przekształciliśmy ponad 70% odpadów w generujące zyski, wysokiej jakości materiały. Eiravato to dowód na to, że można chronić środowisko jednocześnie czyniąc oszczędności a nawet generując zyski” – tłumaczy Marcin Kulik reprezentujący Eiravato. “Eiravato zaproponowało nam ciekawe spojrzenie na zagadnienia związane z zarządzaniem odpadami i wspólnie pracujemy nad tym, jak można by je wdrożyć w naszej fabryce” – potwierdza Małgorzata Mejer, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Środkowej.

Startupowe rozwiązania z całego świata

Podczas Demo Day Poland Prize powered by Huge Thing można było zapoznać się z prezentacjami zarówno Eiravato oraz GreenBin, ale także siedmiu pozostałych startupów, które w ramach programu zaczęły swoją działalność w Polsce. I tak, między innymi, angielski Conundrum przedstawił platformę opartą na sztucznej inteligencji, która ma pomagać firmom przemysłowym w przewidywaniu awarii sprzętu czy zapobiegać nieplanowanym przestojom. Rosyjski TimeFlip zaprezentował narzędzie IoT pomagające pracownikom (oraz firmom) w monitorowaniu ich obciążenia wykonywaną pracą. Fintechem koncentrującym się na płatnościach ratalnych dokonywanych przy pomocy kart kredytowych, bez kosztów dla klientów końcowych, była portugalska Parcela Já, a estoński WebTotem oferował monitoring i ochronę stron internetowych opartą o platformę Saas.

Partnerami 7 edycji akceleratora Huge Thing były globalne firmy: Procter & Gamble, SpeedUp Venture Capital Group, Google for Startups oraz Santander Bank Polska.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *