Branża ITRynek

W 2021 roku wydatki na centra danych wzrosną i osiągną poziom 192 mld dolarów

Globalne wydatki na centra danych osiągną wartość 192 mld dolarów w 2021 roku, wynika z prognoz Gartnera. Oznacza to wzrost o 7,4% rok do roku. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na informacje, a także popycie na kolokację i możliwości chmury, rynek data center nastawiony jest na dalszy wzrost w ciągu najbliższych kilku lat. Według analityków, w 2022 roku wydatki w tym sektorze przekroczą 200 mld dolarów.

W 2021 roku wydatki na centra danych wzrosną i osiągną poziom 192 mld dolarów

W zeszłym roku wydatki na data center wyniosły około 178 mld dolarów – co oznacza ponad 13% spadek w porównaniu z 205 mld w roku 2019. Co więcej, COVID-19 zablokował ponad 60% planowanej budowy nowych obiektów. Jednak pomimo ograniczonych wydatków na infrastrukturę centrów danych, wynikających z cięć budżetowych, obecnie dochodzi do silnego odbicia wartości nakładów finansowych.

“Pandemia z jednej strony spowodowała, że zarządzający firmami wstrzymali wiele decyzji i czekali na rozwój sytuacji, z drugiej zmusiła firmy do inwestycji w technologie. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ złożoność środowisk IT jest coraz większa, a dostęp do kompetentnych specjalistów umiejących je obsługiwać jest utrudniony. Gdy dodamy do tego zakłócenia w łańcuchach dostaw i braki sprzętu, który trudno teraz kupić “od ręki”, to centra danych stają się dla firm naturalnym wyborem w cyfryzacji” – uważa Tomasz Mrozowski, prezes Grupy 3S.

Boom w nabywaniu lokalizacji pod nowe inwestycje

Zdaniem analityków, technologiami, które wpłyną na wzrost wydatków w branży centrów danych, będą przede wszystkim przetwarzanie brzegowe, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Swoją cegiełkę dołoży również adaptacja rozwiązań takich jak 5G i IoT, a zmniejszenie opóźnień w sieci i ulepszona orkiestracja usług będzie wspierać postępującą automatyzację.

Rok 2021 ma być przełomowy dla budowy centrów danych, ponieważ nastąpił boom w nabywaniu lokalizacji pod nowe inwestycje. W miarę jak rynek osiąga nowy etap dojrzałości, będziemy świadkami kontynuacji inwestycji na tradycyjnych rynkach FLAP (Frankfurt-Londyn-Amsterdam-Paryż), ale także dalszego wzrostu i inwestycji na wschodzących rynkach centrów danych, takich jak Warszawa, Berlin, Mediolan, Madryt i Wiedeń – donosi badanie Turner & Townsend.

“Wymuszona pandemią rynkowa niepewność, a jednocześnie szybki wzrost płac i kosztów zachęca firmy do poszukiwania alternatywnych modeli wdrażania i utrzymywania zasobów IT. Coraz częściej okazuje się, że stopniowe przekazywanie zarządzania infrastrukturą IT w ręce profesjonalnych dostawców gwarantuje większą przewidywalność i kontrolę nad kosztami. Brak konieczności ponoszenia istotnych, jednorazowych inwestycji na sprzęt, czy cyklicznych opłat za licencje oprogramowania oraz energię elektryczną stanowiącą coraz większą pozycję w budżetach IT, to czynniki sprzyjające rozwojowi rynku centrów danych” – podsumowuje Tomasz Mrozowski.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *