Praca

W jakich branżach pracownicy mogą liczyć na 20% podwyżki wynagrodzeń?

Z badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że w 2024 roku niemal połowa firm w Polsce deklaruje podniesienie pracownikom pensji o co najmniej 7%. Choć wzrost wynagrodzeń objąć ma niemal wszystkie sektory, niektórzy odczują go bardziej wyraźnie od pozostałych – 3% przedsiębiorstw planuje bowiem podwyżki rzędu 16-19%. Kto może liczyć na największe korzyści? 

W jakich branżach pracownicy mogą liczyć na 20% podwyżki wynagrodzeń?

Zestawienie opracowane przez ekspertów z platformy edukacyjnej Preply, pokazuje, że jednym z najbardziej uprzywilejowanych pod względem finansowym sektorów będzie SSC (Shared Service Center) i BPO (Business Process Outsourcing), czyli branża nowoczesnych usług dla biznesu. Nawet 31% firm działających w tym obszarze planuje rekrutację nowych pracowników. Przewidywany wzrost zatrudnienia w całym sektorze na 2024 rok wynosi 400 tysięcy osób. Według Raportu Płacowego Antal, już w ubiegłym roku pensje specjalistów i menadżerów skoczyły średnio o 7%. Na ich wysokość duży wpływ miał poziom znajomości języków obcych.

“Na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby znające kilka języków obcych. Angielski to obecnie branżowy standard, ale już niemal co druga firma szuka pracowników posługujących się biegle francuskim lub niemieckim, zwłaszcza w sektorze finansów i obsługi klienta” – zauważa Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Dobre zarobki w branży IT i sektorze finansowym

Choć w 2023 roku całościowo branża IT odnotowała zaledwie 1% wzrost wynagrodzeń, w niektórych sektorach zapotrzebowanie na specjalistów wciąż jest ogromne, a to przekłada się na wysokość pensji.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć zwłaszcza specjaliści z obszaru cross-functional z kompetencjami programowania i zarządzania projektami, a także na stanowiskach związanych z przetwarzaniem danych. W 2023 roku podwyżki w tych specjalizacjach wyniosły średnio 22%. Wyraźnie wyróżnia się także sektor cyberbezpieczeństwa.

Pozycję lidera wzrostu wynagrodzeń w Polsce w ubiegłym roku zajęła branża prawnicza. Zarobki specjalistów poszybowały w górę o 11% – warto zaznaczyć, że tę wartość wyliczono, sumując pensje prawników pracujących w kancelariach oraz prawników korporacyjnych (na różnych stanowiskach i szczeblach kariery). Prawnik in-house zatrudniony przez przedsiębiorstwo mógł liczyć na pensję nawet do 25 tysięcy złotych brutto. Według prognoz, w najbliższych miesiącach pensja ta najpewniej wzrośnie o kolejne 10-15%.

Obiecująco wygląda też kariera powiązana z kontrolą finansową. Preply, powołując się na dane prezentowane przez Trenkwalder, podkreśla, że większość firm deklaruje dalszy wzrost wynagrodzeń osób w tym sektorze.

W marketingu liczy się online

W branży marketingowej na podwyżki mogą liczyć pracownicy specjalizujący się w bardzo konkretnych, wąskich dziedzinach marketingu online. W ubiegłym roku podwyżki rzędu nawet 20% otrzymali eksperci od digital marketingu i e-commerce. W cenie byli też traffic managerowie i specjaliści od mediów społecznościowych, SEM, SEO, UX oraz UI.

Zestawienie zamykają sektory farmacji i HR. Ten pierwszy w ubiegłym roku odnotował średni wzrost wynagrodzeń specjalistów i menadżerów o 8%. W przypadku HR wzrost pensji jest bezpośrednio związany z odwilżą w innych sektorach. Firmy poszukują nowych pracowników, więc doświadczeni specjaliści zajmujący się rekrutacją są na wagę złota.

Wszystko wskazuje na to, że ta dobra passa się utrzyma, szczególnie w przypadku ekspertów w zakresie marketingu cyfrowego, e-commerce i social mediów, a także specjalistów w obszarze badań klinicznych.

Trendy na rynku pracy w 2024 roku

Sylvia Johnson podkreśla, że, wybierając ścieżkę kariery lub planując przebranżowienie, warto patrzeć na ogólne trendy i tendencje rynkowe – i na tej podstawie dobierać kompetencje, które chcemy rozwijać.

“W 2024 roku istotnymi trendami na rynku będą wdrażanie cyfrowych rozwiązań, rozwój sztucznej inteligencji i otwarcie się na nowe rynki zagraniczne. Polskie przedsiębiorstwa będą szukać pracowników z innych kontynentów, takich jak Azja, Ameryka Południowa czy Afryka. Znajomość dodatkowego, mniej popularnego języka będzie kluczowa w znalezieniu dobrze płatnej pracy z perspektywą częstych podwyżek. Kompetencje lingwistyczne w zakresie języków obcych to wspólny mianownik dla wszystkich profesji, które znalazły się w naszym zestawieniu” – podsumowuje ekspertka Preply.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *