AplikacjeProgramowanieRynekPolecane tematy

Windows będzie lepiej dostosowany do dzisiejszych realiów. Microsoft pokazał Windows 11

Nowy system operacyjny Windows ma być zaprojektowany pod kątem produktywności, kreatywności i łatwości obsługi. Windows 11 to także większa integracja z usługami chmurowymi, przebudowany interfejs, nowe usługi i narzędzia dla konsumentów i użytkowników biznesowych oraz nowe modele współpracy z twórcami oprogramowania oraz unifikacja ze środowiskami Android i iOS.

Windows będzie lepiej dostosowany do dzisiejszych realiów. Microsoft pokazał Windows 11
Źródło: Microsoft

Najważniejsze informacje

  • Kolejna odsłona środowiska operacyjnego Windows ma w sposób natywny wspierać kreatywność i produktywność. Będzie zawierać także szereg usprawnień przekładających się na większą łatwość obsługi w mniej typowych zastosowaniach.
  • Nowa odsłona Windows wprowadza też rozszerzone wsparcie dla koncepcji Zero Trust. Dzięki temu możliwe ma być m.in. dokładniejsze kontrolowanie polityk, zdarzeń, a także dostępów udzielanych poszczególnym użytkownikom, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia pracującego pod kontrolą Windows 11 aktualnie korzystają.
  • Nowa wersja Windows będzie korzystać z analogicznych mechanizmów centralnego zarządzania, jak Windows 10. Wspierane będą m.in. rozwiązania, takie jak: Microsoft Endpoint Manager, Windows Update for Business oraz Windows Autopilot.
  • Windows 11 zyska także szereg funkcji wspierających efektywną pracę z wieloma aplikacjami i usługami. Pomocne mają tu być m.in. rozwiązania pozwalające na łatwe korzystanie z wielu aplikacji systemowych jednocześnie oraz grupowanie wielu aktywnych aplikacji na jednym kokpicie.
  • Przedstawiciele firmy Microsoft podkreślają, że w porównaniu do Windows 10, interfejs Windows 11 będzie nowoczesny, świeży i czysty, nastawiony przede wszystkim na intuicyjność obsługi.
  • Możliwości chmury obliczeniowej Microsoft wykorzystywać będą zapewne także różnego rodzaju dodatkowe funkcjonalności zaszyte w nowej wersji Windows. Przykładem jest tu m.in. ściślejsza integracja z funkcjami komunikacyjnymi Microsoft Teams - funkcja czatu zostanie bowiem zintegrowana bezpośrednio w ramach paska zadań Windows 11.
  • Na bazie działających w chmurze Microsoft algorytmów sztucznej inteligencji funkcjonować będą również zaszyte w Windows 11 aplikacje Microsoft ułatwiające dostęp do spersonalizowanych informacji oraz danych. Nowością będzie również wsparcie dla widgetów, które mają zapewniać m.in. spersonalizowany, łatwy i niezakłócający bieżącej pracy dostęp do kontekstowych informacji. Tego typu funkcjonalność zapewniać ma także nowe możliwości monetyzacji treści.
  • System operacyjny Windows 11 ma być powszechnie dostępny jeszcze w tym roku. Przedstawiciele producenta zapewniają, że aktualizację platformy Windows 10 do Windows 11 będzie można przeprowadzić bezpłatnie, ale tylko na kwalifikujących się urządzeniach. Z kolei wersja poglądowa Windows 11 zostanie udostępniona jeszcze w czerwcu, w ramach programu Windows Insider.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przedstawiciele firmy Microsoft oficjalnie zaprezentowali nową odsłonę środowiska operacyjnego Windows. Wprowadzenie na rynek Windows 11 ma przynieść największe w tej dekadzie zmiany w środowisku Windows. Nowy system zadebiutuje po ponad 6 latach od premiery Windows 10 która miała miejsce w połowie 2015 roku. Co ważne, nowości wprowadzone w nadchodzącej odsłonie środowiska operacyjnego Microsoft mają w szczególny sposób odpowiadać potrzebom użytkowników, które uległy trwałym zmianom wskutek pandemii COVID-19. “Windows od zawsze był areną dla światowych innowacji. Opierały się na nim globalne przedsiębiorstwa, a startupy z małych firm rosły do poziomu światowych gigantów” – podkreśla Panos Panay, wiceprezes Microsoft odpowiedzialny za rozwój produktów, w tym systemu operacyjnego Windows. “Windows to miejsce, w którym ludzie tworzą, łączą się, uczą i osiągają swoje cele – platforma, na której polega dziś ponad miliard osób z najdalszych zakątków globu” – dodaje.

Zdaniem przedstawicieli koncernu Microsoft funkcje oraz dedykowane aplikacje wprowadzone w środowisku Windows 11 odpowiadają też nowym potrzebom użytkowników, które pojawiły się w obliczu pandemii COVID-19 w życiu prywatnym, zawodowym, a także w wymiarze społecznym i gospodarczym. Zmiany następujące wskutek konieczności ograniczenia kontaktów między ludźmi wymusiły bowiem zmianę roli komputerów osobistych, które stały się nie tylko narzędziem pracy i rozrywki, ale także platformą do komunikacji społecznej oraz edukacji. “Jesteśmy świadomi odpowiedzialności za stworzenie narzędzia, z którego korzysta tak wiele osób. W ciągu ostatnich 18 miesięcy zaszła ogromna zmiana w tym, jak używamy komputerów. Startowaliśmy z punktu, w którym dopasowywaliśmy komputer do trybu naszego życia, a znaleźliśmy się w miejscu, gdzie całe życie trzeba było zmieścić w komputerze” – mówi Panos Panay.

Efektem mają być nowe potrzeby w obszarze personalizacji środowiska Windows, a także możliwości rozszerzania i dopasowywania przydatnych aplikacji, dostosowanych do własnych potrzeb i preferencji. Kolejna odsłona środowiska operacyjnego Windows ma też w sposób natywny wspierać kreatywność i produktywność. Będzie zawierać także szereg usprawnień przekładających się na większą łatwość obsługi w mniej typowych zastosowaniach. “Chcieliśmy stworzyć przestrzeń, w której poczujesz się jak u siebie i będziesz mógł tworzyć, uczyć się, bawić i łączyć się na wiele nowych sposobów” – zapewnia Panos Panay.

Lepsza ergonomia i produktywność, więcej usług z chmury, nowe możliwości komercjalizacji

I tak, nadchodząca generacja systemu opracyjnego Windows to m.in. odświeżony interfejs obsługi. Bardziej ścisła będzie też integracja z usługami chmurowymi Microsoft, w tym z platformą biznesową Microsoft 365. Wedle zapowiedzi system Windows 11 będzie korzystać z dostępnej w chmurze obliczeniowej mocy obliczeniowej m.in. na potrzeby integracji sięgającej różnych urządzeń wykorzystywanych przez konkretnego użytkownika. Dzięki temu możliwe będzie m.in. kontynuowanie pracy rozpoczętej na jednym urządzeniu z poziomu innego sprzętu, przy zachowaniu funkcjonalności dopasowanej do specyfiki konkretnego sprzętu. Integracja na potrzeby łatwego dostępu do danych ma również wykraczać poza środowisko Windows. Unifikacja w tym zakresie ma być możliwa także względem środowisk mobilnych Android i iOS.

Windows będzie lepiej dostosowany do dzisiejszych realiów. Microsoft pokazał Windows 11
Źródło: Microsoft

Możliwości chmury obliczeniowej Microsoft wykorzystywać będą zapewne także różnego rodzaju dodatkowe funkcjonalności zaszyte w nowym Windows 11. Przykładem jest tu m.in. ściślejsza integracja z funkcjami komunikacyjnymi Microsoft Teams – funkcja czatu zostanie bowiem zintegrowana bezpośrednio w ramach paska zadań. Niewykluczone, że funkcje platformy Microsoft Azure będą również łatwo dostępne dla oprogramowania instalowanego w środowisku Windows 11 poprzez odświeżoną platformę Microsoft Store.

Przedstawiciele firmy Microsoft podkreślają, że w porównaniu do Windows 10 interfejs Windows 11 będzie nowoczesny, świeży i czysty, nastawiony przede wszystkim na intuicyjność obsługi. Wedle zapowiedzi przeprojektowane zostaną wszystkie elementy graficzne znane ze środowiska Windows – od logotypu, przez ikony, czcionki, po elementy takie, jak pasek zadań i menu Start. Zmieni się nie tylko menu Start i jego możliwości, ale także lokalizacja przycisku Start – w kolejnej odsłonie Windows będzie on umieszczony centralnie na pasku zadań. Nowe będą także dźwięki systemowe.

Na bazie działających w chmurze Microsoft algorytmów sztucznej inteligencji funkcjonować będą również zaszyte w Windows 11 aplikacje ułatwiające dostęp do spersonalizowanych informacji oraz danych. Nowością będzie również wsparcie dla widgetów, które mają zapewniać m.in. spersonalizowany, łatwy i niezakłócający bieżącej pracy dostęp do kontekstowych informacji. Tego typu funkcjonalność zapewniać ma także nowe możliwości komercjalizacji treści. Przedstawiciele Microsoft podkreślają bowiem, że mechanizm widgetów w Windows 11 pozwoli na “stworzenie dynamicznego kanału dla globalnych marek i lokalnych twórców, w sposób, który przyniesie korzyści zarówno użytkownikom, jak i twórcom”.

Windows 11 zyska także szereg funkcji wspierających efektywną pracę z wieloma aplikacjami i usługami. Pomocne mają tu być m.in. rozwiązania pozwalające na łatwe korzystanie z wielu aktywnych aplikacji jednocześnie oraz grupowanie wielu działających aplikacji na jednym kokpicie. W uporządkowaniu i zoptymalizowaniu obszaru roboczego pomocne mają być m.in. funkcje Snap Layouts, Snap Groups oraz Desktops. Za ich pośrednictwem możliwe będzie m.in. tworzenie osobnych obszarów roboczych dedykowanych do różnych zastosowań – pracy, edukacji, czy rozrywki. Wprowadzone w Windows 11 usprawnienia mają dotyczyć także m.in. funkcji obsługi dotykiem i gestami, a także – rozpoznawania mowy.

Wedle zapewnień nowy system Windows zaoferuje też nowe rozwiązania dedykowane dla pracy zespołowej, a także rozrywki. Zapowiadane są m.in. nowe rozwiązania oraz usługi chmurowe pozwalające na poprawę działania gier komputerowych i wrażeń graczy. Elementem Windows 11 będzie również pakiet DirectX 12 Ultimate, a także funkcja DirectStorage.

Windows będzie lepiej dostosowany do dzisiejszych realiów. Microsoft pokazał Windows 11
Źródło: Microsoft

W porównaniu do Windows 10, nadchodząca generacja systemu ma być również zgodna z wieloma rodzajami urządzeń – od typowych komputerów osobistych, po urządzenia mobilne i sprzęt dedykowany do rozrywki lub specjalistycznych zastosowań. Co więcej, na potrzeby zapewnienia jak najlepszego działania Windows 11, Microsoft współpracuje z wiodącymi producentami komputerów osobistych. W oficjalnej prezentacji wymieniono m.in. firmy: Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo i Samsung. Współpraca ma być ukierunkowana m.in. na zapewnienie szybkiego i wydajnego działania nowego środowiska na dostępnych już urządzeniach poszczególnych producentach. W tym kontekście nie zabrakło również urządzeń linii Microsoft Surface.

Zgodnie z zapowiedziami na potrzeby środowiska Windows 11 Microsoft ściśle współpracuje także z dostawcami procesorów. Oznacza to, że Windows 11 będzie wspierał m.in. unikalne funkcjonalności platform AMD Ryzen 11 oraz Intel Evo, a także rozwiązań firm Qualcomm i ARM. “Od samego początku prac nad Windows 11 ściśle współpracujemy z naszymi partnerami, aby zapewnić bezproblemową integrację oprogramowania ze sprzętem. To współtworzenie zaczyna się od innowacji w sprzęcie. Ood firmy AMD i niesamowitej głębi graficznej, jaką zapewniają procesory Ryzen, przez 11. generację procesorów Evo firmy Intel, aż po biegłość firmy Qualcomm w dziedzinie sztucznej inteligencji i obsługę 5G oraz Arm”.

Windows będzie lepiej dostosowany do dzisiejszych realiów. Microsoft pokazał Windows 11
Źródło: Microsoft

Jesteśmy świadomi odpowiedzialności za stworzenie narzędzia, z którego korzysta tak wiele osób. W ciągu ostatnich 18 miesięcy zaszła ogromna zmiana w tym, jak używamy komputerów. Startowaliśmy z punktu, w którym dopasowywaliśmy komputer do trybu naszego życia, a znaleźliśmy się w miejscu, gdzie całe życie trzeba było zmieścić w komputerze
Panos Panay, wiceprezes Microsoft odpowiedzialny za rozwój produktów

System operacyjny Windows 11 ma być powszechnie dostępny jeszcze w tym roku. Przedstawiciele producenta zapewniają, proces aktualizacji Windows 10 do Windows 11 będzie można przeprowadzić za darmo, ale tylko na kwalifikujących się urządzeniach. Z kolei wersja poglądowa Windows 11 zostanie udostępniona jeszcze w czerwcu, w ramach programu Windows Insider.

Windows 11 dla biznesu

Podczas oficjalnej zapowiedzi Windows 11 nie ujawniono wielu informacji na temat dedykowanych do zastosowań biznesowych funkcjonalności oraz przydatnych aplikacji biznesowych nowej platformy. Wiadomo jednak, że poza wspomnianymi funkcjami poprawiającymi produktywność oraz pracę zespołową, a także mechanizmami opartymi na zasobach publicznej chmury obliczeniowej Microsoft, istotne będą m.in. nowe rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa. Kompleksową ochronę danych zapewniać ma rozbudowana obsługa mechanizmów bezpieczeństwa na poziomie sprzętu, oprogramowania oraz usług chmurowych.

Elementy nowego środowiska Windows zawierają także rozszerzone wsparcie dla koncepcji Zero Trust. Dzięki temu możliwe ma być m.in. dokładniejsze kontrolowanie polityk, zdarzeń, a także dostępów udzielanych poszczególnym użytkownikom, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia pracującego pod kontrolą Windows 11 aktualnie korzystają. “Ściśle współpracowaliśmy z naszymi partnerami, aby podnieść standardy bezpieczeństwa niezbędne do sprostania potrzebom zmieniającego się krajobrazu zagrożeń i nowego hybrydowego sposobu pracy” – zapewniają przedstawiciele Microsoft. Nie bez znaczenia dla użytkowników biznesowych jest też fakt, że nadchodząca wersja Windows będzie dysponowała nowymi funkcjami wspierającymi efektywną pracę w modelu zdalnym oraz hybrydowym.

Wedle zapowiedzi nowa wersja środowiska Windows 11 będzie korzystać z analogicznych mechanizmów centralnego zarządzania, jak Windows 10. Oznacza to, że dostarczanie, wdrażanie i aktualizację Windows 11 w środowiskach biznesowych będzie można realizować przy pomocy aplikacji Microsoft i procesów sprawdzonych przy dotychczasowej wersji Windows. W tym zakresie wspierane będą m.in. rozwiązania, takie jak: Microsoft Endpoint Manager, Windows Update for Business oraz Windows Autopilot. Co ważne, Microsoft zobowiązuje się do zapewnienia wstecznej kompatybilności z aplikacjami działającymi pod Windows 10. “Gwarantujemy, że w nowym systemie będą działać wszystkie aplikacje dzięki usłudze App Assure, która pomaga klientom posiadającym 150 lub więcej użytkowników w rozwiązywaniu wszelkich problemów z aplikacjami bez dodatkowych kosztów” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Nowy Microsoft Store

Przedstawiciele koncernu Microsoft podkreślają, że w nowej odsłonie Microsoft Store dostępna będzie większa niż dotąd liczba przydatnych aplikacji. Rozwijana przez Microsoft platforma dystrybucji aplikacji ma być także wyposażona w nowe funkcje wyszukiwania, a także kontekstowego podpowiadania aplikacji i treści potencjalnie interesujących dla użytkownika. Platforma Microsoft Store ma docelowo pełnić rolę spersonalizowanej, zintegrowanej i bezpiecznej platformy aplikacji i treści do oglądania, tworzenia, rozrywki, pracy oraz nauki. Warto dodać, że Windows 11 będzie pozwalał też na uruchamianie aplikacji opracowanych z myślą o różnych wersjach systemu Android. Będzie to możliwe za sprawą wykorzystania technologii rozwijanej we współpracy z firmami Amazon oraz Intel. Aplikacje dedykowane dla systemu Android będą także dostępne z poziomu Microsoft Store.

Windows będzie lepiej dostosowany do dzisiejszych realiów. Microsoft pokazał Windows 11
Źródło: Microsoft

Co ciekawe, Microsoft zapowiada, że środowisko Windows 11 przyniesie szereg nowych funkcji przydatnych producentom oprogramowania. I tak, nowa odsłona Windows będzie wspierać różnego rodzaju architektury aplikacyjne, w tym Win32, Progressive Web App (PWA) oraz Universal Windows App (UWP). Zapowiadane są także zmiany zasad podziału przychodów ze sprzedaży oprogramowania w ramach platformy Microsoft Store.

Jakie są wymagania sprzętowe Windows 11?

Deklarowane przez producenta, minimalne wymagania sprzętowe Windows 11, różnią się od wymagań sprzętowych Windows 10, a są to między innymi:
• dwurdzeniowy, 64-bitowy procesor o taktowaniu co najmniej 1GHz;
64 GB przestrzeni dyskowej;
4 GB pamięci operacyjnej;
Wsparcie dla technologii, UEFI, Secure Boot oraz Trusted Platform Module (TPM) 2.0;
Karta graficzna zgodna z DirectX 12 i WDDM 2.0;
Ekran o rozdzielczości HD i wielkości co najmniej 9 cali.

Warto dodać, że minimalne wymagania sprzętowe Windows 11 są wyższe niż te, niezbędne do uruchomienia Windows 10. Znaczącą zmianą jest tu wymóg wykorzystania 64-bitowej architektury, karty graficznej zgodnej z DirectX 12, a także dodanie minimalnych parametrów ekranu. Co ważne, Microsoft udostępnił już aplikację PC Health Check (Sprawdzanie wydajności komputera), która pozwala zweryfikować czy wykorzystywany komputer spełnia minimalne wymagania techniczne Windows 11 i kwalifikuje się do bezpłatnej aktualizacji do Windows 11. Aplikację PC Health Check można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Microsoft. Przedstawiciele Microsoft zapewniają również, że trwająca współpraca z producentami urządzeń końcowych pozwoli zagwarantować, że obecnie sprzedawane komputery pracujące pod kontrolą Windows 10 będą zgodne także z Windows 11.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 thoughts on “Windows będzie lepiej dostosowany do dzisiejszych realiów. Microsoft pokazał Windows 11”

  1. Chciałbym aby w ramach tej poprawki – Windows 11 zyska także szereg funkcji wspierających efektywną pracę z wieloma aplikacjami i usługami – powróciła możliwość przełączania się pomiędzy oknami tego samego programu za pomocą kombinacji klawiszy Alt+Tab!