Rynek

Accenture rozwinie ofertę usług dla sektora przemysłowego

W rozszerzeniu oferty skierowanych m.in. do przedsiębiorstw produkcyjnych usług Industry X z obszaru analityki danych oraz transformacji cyfrowej pomóc ma przejęcie niemieckiej firmy umlaut. Przedstawiciele Accenture zapewniają, że transakcja zwiększy konkurencyjność Accenture w wielu obszarach istotnych dla sektora przemysłowego i nie tylko.

Accenture rozwinie ofertę usług dla sektora przemysłowego

Wedle oficjalnych informacji zakup umlaut zwiększy skalę możliwości Accenture w zakresie wspierania klientów z sektora przemysłowego we wdrażaniu technologii cyfrowych takich jak sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa czy 5G. Z kolei projekty realizowane przy zaangażowaniu konsultantów oraz inżynierów wywodzących się z niemieckiej spółki mają koncentrować się m.in. na zmianach biznesowych w obszarze projektowania produktów, ich wytwarzania, a także wdrażania reguł funkcjonowania opartych na zrównoważonym rozwoju.

Oferta firmy umlaut obejmuje obecnie m.in. tradycyjne i cyfrowe usługi inżynieryjne, testowanie i walidację produktów, doradztwo strategiczne i organizacyjne, a także rozwój sprzętu i oprogramowania. Niemiecka spółka zatrudnia ponad 4 tys. inżynierów i konsultantów wyspecjalizowanych m.in. w obsłudze klientów z sektorów przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego i obronnego, a także telekomunikacji, energetyki oraz utilities. Po zamknięciu transakcji zostaną oni zaangażowani w realizację oferowanych przez Accenture usług Industry X. Usługi te opierają się na połączeniu kompetencji branżowych i inżynierskich z technologiami z obszaru analityki danych oraz cyfryzacji. Zdaniem przedstawicieli Accenture, realizowane w ramach tej oferty usługi pozwalają na poprawę wydajności produkcji, umożliwiają optymalizację specyficznych procesów biznesowych, a także – przyspieszają proces transformacji przemysłu z kierunku usług i produktów opartych na oprogramowaniu. „Przewidywaliśmy, że cyfryzacja obejmie ostatecznie każdy obszar działalności biznesowej przedsiębiorstw, także sposobu projektowania i wytwarzania produktów. Od blisko 10 lat budujemy w Accenture ekosystem partnerstw oraz zasoby, które pozwolą nam połączyć technologie cyfrowe z tradycyjnymi usługami inżynierskimi” – mówi Julie Sweet, dyrektor generalna Accenture. „Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces transformacji cyfrowej w obszarze kluczowych procesów, a usługi umlaut w obszarze inżynieryjnym na najwyższym poziomie pozwolą nam odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie na doradztwo i usługi oraz potrzebę wprowadzania innowacji naszych klientów z sektora przemysłowego” – dodaje.

Jednocześnie, jak wynika z analiz Accenture, statystycznie tylko 4 na 10 przedsiębiorstw przemysłowych zrealizowało dotąd co najmniej jeden projekt z zakresu cyfrowej transformacji prowadzonej działalności. Tymczasem, jak podkreślają eksperci Accenture, technologie cyfrowe mogą efektywnie wesprzeć firmy z sektora produkcyjnego w minimalizacji zakłóceń wpływających na kluczowe procesy biznesowe, przykładowo, za sprawą łatwej migracji do modelu pracy zdalnej, kompleksowej optymalizacji łańcuchów dostaw czy zapewnieniu bieżących informacji na temat zmieniających się potrzeb rynku. Nowoczesne rozwiązania IT sprawdzają się też w kontekście projektów związanych z implementacją proekologicznych i zrównoważonych modeli funkcjonowania sektora produkcyjnego. “Firmy, które wykorzystują potęgę danych i rozwiązań cyfrowych w celu budowania wartości, staną się, i pozostaną liczącymi się, odpornymi i odpowiedzialnymi – Począwszy od obsługi klientów, przez działy badań i rozwoju, łańcuchy dostaw, na halach fabrycznych kończąc” – podkreśla Nigel Stacey, dyrektor zarządzający zespołem Industry X w Accenture.

Szczegółowe warunki transakcji zakupu firmy umlaut przez Accenture nie zostały ujawnione. Warto jednak dodać, że zakup firmy umlaut to kolejna tego typu transakcja, ogłoszona przez Accenture w ostatnich latach. Od 2017 roku firma przejęła bowiem 22 podmioty, w tym dostawców technologii operacyjnych oraz usług robotyki i automatyki przemysłowej, a także firmy konsultingowe z obszaru technologii i operacji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *