StartupyRynek

AIP Seed przeznaczy 100 mln zł na młode startupy

Fundusz zamierza kreować globalne spółki z Polski i być pierwszym inwestorem dla najbardziej rokujących europejskich startup’ów. W ciągu najbliższych trzech lat na ich wsparcie przeznaczy wspomniane 100 mln zł całkowicie prywatnego kapitału. Rocznie sfinansować chce ponad 30 takich startupów.

AIP Seed przeznaczy 100 mln zł na młode startupy

Przypomnijmy, że AIP Seed założył, ponad dziesięć lat temu, Dariusz Żuk – jeden z twórców ekosystemu startupowego w Polsce.

“Na rynku polskim stworzyliśmy 10 lat temu nową kategorię, czyli inwestycje preseedowe. W ciągu najbliższych trzech lat wspólnie z prywatnymi koinwestorami przeznaczymy 100 mln zł i stworzymy unikalny model w skali europejskiej” – zapowiada Dariusz Żuk, CEO AIP Seed. “Oczywiście na naszym rynku funkcjonuje wiele funduszy VC, oceniamy jednak, że finansowanie preseedowe jest dzisiaj bardzo potrzebne w Polsce i CEE. Inwestujemy bowiem kapitał na poziomie do 1 mln zł na wczesnym etapie, kiedy de facto nie ma wielu funduszy, wspierających startupy, ponieważ jest to zarówno ryzykowne, jak i trudne. Sądzimy, iż będzie to duża wartość dla rynku, zwłaszcza że kończą nam się powoli środki unijne z tej perspektywy” – dodaje.

Fundusz kierowany przez Dariusz Żuka sfinansuje rocznie ok. 30 ponad wybranych startupów i chętnie przyjrzy się projektom wstępnie zwalidowanym na rynku. Co istotne, jako fundusz w pełni prywatny, nie jest ograniczony przez partnera publicznego, a to oznacza, że AIP Seed 2.0. będzie inwestował w całej Europie.

“Maksymalnie urościliśmy formułę zgłaszania projektów i to nas zdecydowanie wyróżnia na rynku. Każdy projekt można do nas zgłosić przez formularz na naszej stronie internetowej. Przeanalizujemy i ocenimy każdy startup w ciągu tygodnia. Kluczowy jest dla nas impakt i nowa wartość, jaką wnoszą na rynek nasze projekty. Myślenie takie towarzyszy nam od początku. Dla przykładu: dzięki Plenti używamy elektroniki zamiast jej posiadania; Foodsi ratuje kilka ton jedzenia miesięcznie; Glov daje już kobietom na całym świecie ekologiczny i prosty demakijaż; opaska Sidly ratuje zdrowie i życie seniorom, itd. Od dziesięciu lat uważamy, że startup powinien nieść nową wartość i mieć dobre liczby – dla nas to nierozłączne warunki” – podkreśla Dariusz Żuk.

Nowy model AIP Seed zakłada, że fundusz wspólnie z koinwestorami inwestuje środki na poziomie do 1 mln zł na wczesnym etapie. Pomaga także swoim startupom w pozyskaniu kolejnej rundy finansowania, wykorzystując swoje relacje z inwestorami VC. Fundusz bierze jednocześnie udział w kolejnych rundach finansowania swoich projektów portfelowych (follow-on). Co istotne, w odróżnieniu od funduszy z kapitałem publicznym, AIP Seed 2.0. ma możliwość finansowania dłużnego.

“Na każdym etapie projektu angażujemy koinwestorów, którzy prócz kapitału wnoszą swoją wiedzę. Dla przykładu: w Plenti zaangażowaliśmy twórców Allegro czy twórców Qpony Blix – jednej z naszych pierwszych inwestycji i większych exitów. Aktualnie współpracujemy z grupą ok. 100 top koinwestorów. Są to eksperci w konkretnych dziedzinach i branżach. Dodatkowo, stworzyliśmy Competence Hubs wspierające startupy w obszarach jak: growth, people&culture, finanse i prawo. Współpracujemy z topowymi ekspertami w Polsce, którzy mogą pomóc startupom na początkowym etapie” – tłumaczy Dariusz Żuk.

Przez ostatnie dziesięć lat AIP Seed zainwestował w ponad 110 startupów. Największe dotychczas exity to Qpony–Blix (ponad 10–krotny zwrot początkowego kapitału) czy CallPage (ponad 20–krotny zwrot początkowego kapitału). Obecnie, każdy projekt z portfela funduszu wyceniany jest na kilkadziesiąt milionów złotych. Są to m.in. startupy takie jak: Glov, Sidly, Plenti, Foodsi, Emenago, Audiomagic, Saloner czy Kangur.

Dariusz Żuk kreował system startup’owy w Polsce. W 2004 roku zakładał Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), które powołały ponad 16 tys. startupów, stworzyły 160 tys. miejsc pracy oraz unikalny globalnie model startu i rozwoju biznesu bez rejestracji firmy. W 2011 menedżer założył pierwszą w CEE sieć coworkingową – business.link, która szybko przerodziła się w lidera coworkingowego w CEE. A kilka lat później, w 2015 roku, wraz z Rafałem Brzoską stworzył fundusz VC bValue, do którego dołączyli wiodący polscy przedsiębiorcy: Marian Owerko, Tomasz Misiak, Marek Dziubiński i Maciej Balsewicz. Fundusz ten ma na swoim koncie ma ponad 30 inwestycji w takie projekty, jak: Tidio, Your KAYA, Landingi czy Senuto.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *