InfrastrukturaBranża ITRynek

Amazon Web Services uruchomi lokalną strefę swojej platformy chmurowej w Warszawie

Przedstawiciele AWS ogłosili lokalizacje 32 zapowiadanych wcześniej stref lokalnych. Wedle zapowiedzi polska strefa lokalna AWS powstanie w Warszawie, a jej uruchomienie ma nastąpić jeszcze w tym roku. Konkretnej daty jednak nie podano. W ramach lokalnych stref dostępności Amazon Web Services oferuje wybrane usługi chmurowe, w szczególności te, których efektywne wykorzystanie wymaga niskich opóźnień w transmisji danych pomiędzy infrastrukturą AWS lokalizacjami klientów.

Amazon Web Services uruchomi lokalną strefę swojej platformy chmurowej w Warszawie

Zgodnie z oficjalnymi deklaracjami jedna z nowych stref dostępności usług Amazon Web Services powstanie w Warszawie. Potwierdzają się zatem wcześniejsze zapowiedzi dotyczące uruchomienia infrastruktury AWS w Polsce. Plany rozbudowy globalnej infrastruktury AWS ogłoszono podczas grudniowej konferencji AWS re:Invent. Informowano wówczas m.in. o zamiarze uruchomienia 36 nowych stref lokalnych, które pozwolą na wykorzystanie usług Amazon Web Services, dla których krytyczne znaczenie mają niskie opóźnienia w transmisji danych w nowych rejonach świata. Mowa tu m.in. o zastosowaniach, takich jak: obsługa symulacji inżynierskich, zastosowań wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, wnioskowania na bazie algorytmów uczenia maszynowego działających na brzegu sieci, ale także udostępniania treści multimedialnych oraz rozrywkowych czy wsparcia dla strumieniowania wideo lub gier.

“Tysiące klientów wykorzystuje lokalne strefy AWS w celu optymalizowania aplikacji i płynnego przechodzenia do chmury. Już niedługo będzie to możliwe także dla firm w Polsce. Strefa lokalna w Polsce pozwoli głównie na lokalne przechowywanie danych oraz poprawę jakości usług realizowanych w czasie rzeczywistym. Nowe możliwości docenią firmy z praktycznie wszystkich branż” – podkreśla Przemek Szuder, Dyrektor Generalny AWS CEE.

W odróżnieniu od dedykowanych regionów platformy Amazon Web Services w strefach dostępności dostępne będą jedynie wybrane usługi chmurowe AWS, w tym m.in.: moc obliczeniowa, pamięć masowa, bazy danych, czy usługi kontenerowe. Nowe strefy dostępności pozwolą jednak na wykorzystanie zasobów AWS do obsługi obciążeń wymagających m.in. niskich opóźnień w transmisji danych, co w praktyce oznacza zwiększenie dostępności usług AWS w regionie. Co ważne, infrastruktura lokalnych stref dostępności pozwala na przechowywanie i przetwarzanie danych w konkretnej lokalizacji, zgodnie z jurysdykcją danego kraju. Może to mieć szczególne znaczenie dla zwiększenia popularności usług AWS w organizacjach działających na rynkach regulowanych, jak sektor finansowy czy telekomunikacyjny.

Jednocześnie, możliwości usług oferowanych w ramach lokalnych stref dostępności będzie można łatwo rozszerzyć za sprawą integracji z aplikacjami działającymi w poszczególnych regionach AWS. Wspólna dla stref lokalnych i regionów AWS ma być m.in. wysoka elastyczność, ale też model rozliczeń, dostępne interfejsy API i zestawy narzędzi.

Warto dodać, że Polska jest jednym z 26 krajów, gdzie powstaną lokalne strefy AWS. W Europie, poza Warszawą, będą to m.in. Amsterdam, Ateny, Berlin, Bruksela, Kopenhaga, Helsinki, Lizbona, Monachium, Oslo, Praga i Wiedeń. Łącznie w skali świata powstaną 32 strefy dostępności usług AWS, z czego 16 zostanie ulokowanych w Stanach Zjednoczonych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *