InfrastrukturaBranża ITRynekPolecane tematy

W Polsce powstanie lokalna infrastruktura Amazon Web Services

Nie będzie to jednak osobny region, a nowa strefa dostępności AWS. Podobne strefy dostępności, poza Polską, powstaną też w 20 innych krajach, a także na terytorium USA. Zostaną uruchomione w 2022 roku. W odróżnieniu od dedykowanych regionów platformy Amazon Web Services w strefach dostępności dostępne będą jedynie wybrane usługi chmurowe AWS. Pozwolą one jednak na wykorzystanie zasobów AWS do obsługi obciążeń wymagających m.in. niskich opóźnień w transmisji danych.

W Polsce powstanie lokalna infrastruktura Amazon Web Services
Źródło: Amazon Web Services

Plany udostępnienia usług Amazon Web Services Local Zone w 21 nowych krajach ogłoszono podczas odbywającej się właśnie konferencji AWS re:Invent. Ogółem, w skali świata infrastruktura chmurowa AWS zostanie rozbudowana o 36 stref lokalnych. Wedle zapowiedzi będą one zlokalizowane w 21 krajach, w tym m.in. w Polsce, Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Niemczech, Grecji, Holandii, Norwegii oraz w Portugalii. Będą to pierwsze strefy lokalne AWS uruchomione poza terytorium USA. Kolejne 16 stref lokalnych powstanie także na terenie Stanów Zjednoczonych. Przedstawiciele firmy Amazon Web Services zapewniają, że utworzenie nowych stref lokalnych pozwolą wykorzystać usługi AWS na potrzeby realizacji usług dla użytkowników końcowych z całego świata z mniejszym opóźnieniem w transmisji danych. Nowe lokalizacje AWS mają zostać udostępnione klientom w 2022 roku.

Z oficjalnych informacji wynika, że strefy lokalne Amazon Web Services to rodzaj wdrożenia infrastruktury chmury publicznej tego dostawcy, który zakłada umieszczenie zasobów mocy obliczeniowej, pamięci masowej, bazy danych oraz wybranych usług AWS bliżej ośrodków o dużej populacji, rozbudowanej infrastrukturze produkcyjnej i licznych centrach IT, w których nie istnieje żaden region AWS. W ramach infrastruktury AWS Local Zone, poza wspomnianymi zasobami sprzętowymi, dostępne są usługi AWS, takie jak: Amazon Elastic Compute Cloud, Amazon Virtual Private Cloud, Amazon Elastic Block Store, Amazon File Storage oraz Amazon Elastic Load Balancing.

Wedle zapewnień przedstawicieli AWS usługi realizowane za pośrednictwem stref lokalnych mogą zostać z powodzeniem wykorzystane, przykładowo, do uruchamiania aplikacji, które wymagają niskich, liczonych w pojedynczych milisekundach, opóźnień w transmisji danych między środowiskiem chmury obliczeniowej, a lokalizacją użytkownika. Wśród potencjalnych scenariuszy wykorzystania takiej infrastruktury wymieniane są m.in. usługi gier w czasie rzeczywistym, strumieniowa transmisja obrazu na żywo, tworzenie treści multimedialnych i rozrywkowych, symulacje inżynierskie, usługi związane ze sztuczną i rozszerzoną rzeczywistością, a także zastosowania związane z analizą danych przy użyciu algorytmów uczenia maszynowego w czasie rzeczywistym.

Jednocześnie, każda strefa lokalna AWS stanowi rozszerzenie regionów platformy Amazon Web Services i jest zintegrowana z odpowiednim regionem AWS bezpiecznym łączem o wysokiej przepustowości. Pozwala to na uzupełnienie zasobów dostępnych w strefach lokalnych potencjalnie potrzebnymi usługami udostępnianymi w ramach platformy Amazon Web Services na poziomie regionów lub stref dostępności odpowiadającym konkretnym lokalizacjom infrastruktury AWS w danym regionie. Obecnie na platformę cloud computing firmy Amazon Web Servcies składa się 81 stref dostępności w 25 regionach geograficznych na całym świecie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *