RynekPolecane tematy

Czy Intel kupi konkurencyjnego producenta procesorów?

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że władze koncernu Intel są zaangażowane w rozmowy dotyczące zakupu specjalizującej się m.in. w produkcji programowalnych układów dla telekomunikcji, przemysłu i wojskowości firmy Altera. Wartość potencjalnej transakcji może przekroczyć 10 mld USD.

Czy Intel kupi konkurencyjnego producenta procesorów?

Amerykańska firma Altera specjalizuje się w projektowaniu i produkcji – zoptymalizowanych m.in. pod kątem zastosowań typowych dla infrastruktury GSM, wojskowości, czy przemysłu – programowalnych układów logicznych oraz systemów mikroprocesorowych. Ewentualne przejęcie firmy Altera pozwoliłoby na rozszerzenie oferty koncernu Intel i zdobycie udziałów w nowych segmentach rynku. Intel zyskałby również dostęp do programowalnych układów, które – uzupełnione o wyspecjalizowane algorytmy – coraz częściej znajdują zastosowanie w centrach danych, gdzie są wykorzystywane do obsługi określonych rodzajów danych. Transakcja wpisywałaby się też w obecną strategię rynkową koncernu Intel. Wprowadzona przez Briana Krzanicha, dyrektora generalnego koncernu strategia zakłada dywersyfikację oferty i wzmacnianie pozycji rynkowej m.in. w segmencie rozwiązań mobilnych.

Intel zyskałby również dostęp do programowalnych układów, które – uzupełnione o wyspecjalizowane algorytmy – coraz częściej znajdują zastosowanie w centrach danych, gdzie są wykorzystywane do obsługi określonych rodzajów danych.

Agencja Reuters donosi przy tym, że zakup firmy Altera mógłby być największą tego rodzaju transakcją w historii firmy Intel. Dotąd najdroższym zakupem firmy Intel jest sfinalizowane w 2011 roku przejęcie firmy McAfee. Działająca dziś pod marką Intel Security kosztowała koncern z Mountain View niemal 8 mld USD. Tymczasem na dzień przed ujawnieniem informacji o potencjalnej fuzji kapitalizacja firmy Altera wynosiła niecałe 10,5 mld USD. Na wieść o prowadzonych rozmowach wartość udziałów spółki wzrosła do ponad 13 mld USD. Przedstawiciele obu firm nie komentują doniesień o ewentualnej fuzji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *