AplikacjeCDOPolecane tematy

Firmy chcą inwestować w robotyzację procesów

5 mln USD to średnia kwota, którą w bieżącym roku duże firmy planują zainwestować w rozwiązania z dziedziny RPA (Robotic Process Automation), czyli Zrobotyzowaną Automatyzację Procesów – informuje firma konsultingowa Protiviti. W przypadku największych organizacji kwoty te sięgać mają nawet 20 mln USD.

Firmy chcą inwestować w robotyzację procesów

Eksperci z firmy Protiviti zwracają uwagę, że jeszcze kilka lat temu Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów traktowana była raczej jako ciekawostka technologiczna niż rozwiązanie, które może realnie wspomóc pracę firmy i być masowo wdrażane przez biznes. Okazuje się jednak, że w ostatnich latach sytuacja radykalnie się odmieniła i firmy dostrzegły tkwiący w niej potencjał – dlatego teraz dość powszechnie planują inwestowanie w rozwiązania typu RPA.

Raport Protiviti zatytułowany “Taking RPA to the next level” przygotowano na podstawie ankiet wypełnionych przez menedżerów z 450 dużych firm z całego świata. Z publikacji wynika m.in, że jeszcze w bieżącym roku fiskalnym średnia wysokość inwestycji w RPA u wszystkich ankietowanych wyniesie ok. 5 mln USD, zaś w przypadku największych firm kwota wydatków zamykać się będzie zwykle pomiędzy 10 a 20 mln USD. Co więcej, ankietowani sugerują, że wydatki na zrobotyzowaną automatyzację procesów będą w kolejnych latach stale rosły – wdrożenie tych rozwiązań przez część firm sprawi bowiem, że zyskają one realną przewagę nad konkurencją… co z kolei zaowocuje wdrożeniem oprogramowania i usług RPA przez ich rywali, którzy nie będą chcieli pozostać w tyle. „Już za dwa lata organizacje, które uznajemy za liderów we wdrążaniu rozwiązań RPA będą używały programowych botów w praktycznie każdym aspekcie ich funkcjonowania. Pozwoli im to działać sprawniej i szybciej reagować na zmiany – co z kolei zaowocuje zwiększeniem konkurencyjności, wydajności oraz poprawą wyników finansowych” – wyjaśnia Tony Abel z Protiviti.

Z raportu Protiviti dowiadujemy się również, że dla większości firm planujących wdrożenia rozwiązań RPA (lub dla tych, które już rozpoczęły ten proces) najważniejszym atutem tej technologii jest fakt, iż pozwala ona na zwiększenie produktywności (powód ten wskazało 22% respondentów). Inne cenione zalety RPA to zapewnienie wyższej jakości produktów (16% głosów), zapewnienie silniejszej pozycji konkurencyjnej (15%), zwiększenie satysfakcji klientów (12%) oraz możliwość szybszego wprowadzania produktów na rynek 11%).

Oczywiście, sam proces wdrażania zrobotyzowanej automatyzacji procesów nie zawsze przebiega bez zakłóceń. Wśród głównych komplikacji związanych z wdrożeniami narzędzi tej klasy firmy wymieniają problem z wybraniem priorytetowych obszarów funkcjonowania organizacji (w których RPA powinna zostać wdrożona w pierwszej kolejności), a także obawy o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa informatycznego oraz konieczność zachowania zgodności z wytycznymi regulatorów. Poważnym problemem jest również brak odpowiednio wykwalifikowanego personelu – ok. 25% ankietowanych przyznało, że mają problemy z pozyskaniem kompetentnych specjalistów z zakresu RPA.

Więcej informacji o raporcie znaleźć można na stronie firmy Protiviti.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *