Rynek

Francja forsuje ideę cyfrowego podatku

Podczas niedawnego Forum Ekonomicznego w Davos wśród omawianych tematów po raz kolejny pojawiła się koncepcja wprowadzenia obowiązującego globalnie podatku, który płacić by miały firmy działające w Internecie. Zdaniem Bruno Le Maire’a, szefa francuskiego resortu finansów, szanse na zrealizowanie tej idei są coraz większe i jeszcze w tym roku możemy poznać projekt nowych przepisów.

Francja forsuje ideę cyfrowego podatku

“Widać wyraźnie, że idziemy w dobrym kierunku” – powiedział minister w rozmowie z dziennikarzami agencji Reutera, dodając, że Francja jest coraz bliżej zawarcia porozumienia w tej kwestii z rządem Stanów Zjednoczonych (który jeszcze nie dawno był jednym z głównych krytyków koncepcji globalnego podatku cyfrowego). La Maire wyjaśnił, że prezydenci USA i Francji dyskutowali o tym niedawno telefonicznie i wszystko wskazuje na to, że osiągnięcie porozumienia jest coraz bliższe. Jest to znacząca zmiana, ponieważ jeszcze niedawno amerykańskie władze reagowały negatywnie na wszelkie sugestie dot. wprowadzenia takich regulacji – prezydent Trump wręcz groził Francuzom wprowadzenie odwetowych podatków i zaporowych cen na niektóre z francuskich towarów popularnych w USA.

Wiadomo jednak, że rządy obu krajów nie spierają się już o sensowność wprowadzenia rozwiązania zakładającego stworzenie sprawnie działającego modelu opodatkowania globalnych firm „cyfrowych”, działających i osiągających przychody w różnych krajach, jednak wciąż nie mogą zgodzić się co do tego, w jaki sposób ów nowy podatek miałby zastąpić tradycyjny system naliczania podatków, opierający się na realnych granicach państw i stref ekonomicznych.

Problem ten próbuje już od kilku lat rozwiązać Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD – Organisation for Economic Cooperation and Development), której reprezentanci również byli obecni w Davos. Angel Gurria, sekretarz generalny OECD, poinformował w Davos, że prace and tym zagadnieniem są już w dalece zaawansowanym stadium i że organizacja powinna do lipca br. przedstawić ogólny zarys nowych regulacji, które obowiązywać miałyby w ponad 130 krajach na całym świecie.

Warto dodać, że forsowana przez Francuzów idea nie jest jednym pomysłem na rozwiązanie problemu opodatkowania firm, które działają głównie w przestrzeni wirtualnej – niektóre kraje próbują np. rozwiązać ów problem na poziomie lokalnym, wprowadzając swoje regulacje do lokalnego prawa (forsują to np. Włochy oraz Zjednoczone Królestwo). Zdaniem Bruno Le Maire’a, koncepcja globalnego uregulowania tej kwestii jest znacznie lepszym rozwiązaniem, ponieważ wdrażanie rozwiązań na poziomie lokalnym zaowocuje stworzeniem „kakofonii regionalnych, niezależnych regulacji”, które radykalnie utrudnią firmom prowadzenie działalności na poziomie globalnym.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *