Rynek

Grupa Asseco Poland miała 3,3 mld zł przychodów w I półroczu 2015 r.

Rok wcześniej Grupa miała przychody na poziomie 2,9 mld zł. Jej zysk netto to 232 mln zł (252 mln zł). Samo Asseco Poland odnotowało spadek przychodów o 6% do 763 mln zł (812 mln zł rok wcześniej). Sprzedaż rynków zagranicznych to już 77% przychodów Grupy.

Grupa Asseco Poland miała 3,3 mld zł przychodów w I półroczu 2015 r.

Spadek w Polsce spowodowany jest mniejszą sprzedażą sprzętu i na rynku instytucji publicznych” – komentuje Marek Panek, wiceprezes zarządu Asseco Poland. „Jeśli chodzi o sprzedaż na rynku rosyjskim to gdyby nie bardzo mocna dewaluacja rubla mielibyśmy 19 proc. wzrost sprzedaży” – dodaje.

Największy udział w przychodach Grupy Asseco ma rynek izraelski – 1,77 mld zł i wzrost o 29% (ponad dwukrotnie większy niż polski), a w dalszej kolejności zachodnioeuropejski – 274 mln zł (16%), środkowoeuropejski – 236 mln zł (6%), południowo-wschodniej Europy – 220 mln zł (bez zmian) oraz wschodnioeuropejski – 42 mln zł (-7%). „Na rynku Europy Zachodniej wzrosty wygenerował głównie rynek hiszpański, kilkudziesięcioprocentowe wzrosty, a spadki rynek działając na rynku niemieckim firma Matrix24” – komentują przedstawiciele Asseco Poland.

Jeśli chodzi o podział na segmenty to największy w sprzedaży udział mają przedsiębiorstwa (1,45 mld zł), bankowość i finanse (1,16 mld zł) oraz instytucje publiczne (0,69 mld zł).

W sierpniu 2015 roku portfel zamówień na ten rok Grupy Asseco wynosi ok. 6 mld zł i był wyższy o 16% niż w sierpniu 2014 r.

W pierwszym półroczu dokonano dwóch działań związanych z optymalizacja struktury Grupy Asseco. Pierwszym było wydzielenie Insseco i sprzedaż tej spółki zajmującej się rozwiązaniami na rynku ubezpieczeń do izraelskiej spółki Sapiens. „Firma ta będzie koncentrować się na rynku rozwiązań ubezpieczeniowych. Dodatkowo nasze produkty mają szansę zaistnieć wśród klientów amerykańskich Sapiensa” – wyjaśnia Marek Panek.

Jednocześnie Asseco Poland chce stworzyć holding Asseco Western Europe będącym właścicielem wszystkich spółek Grupy w Europie Zachodniej i na Litwie. Łączne przychody tego holdingu w roku 2014 to było ok. 500 mln zł i 1000 pracowników. Asseco Western Europe ma zacząć działać od początku roku 2016.

Drugim była decyzja o powołaniu Asseco Data Systems, która powstała z połączeniu sześciu spółek Grupy Asseco Poland. Firma będzie miała siedzibę w Gdyni i powstanie z połączenia: ADH-Soft, CK Zeto Łódź, Combidata Poland, Z.U.I Otago, PI Zeto Bydgoszcz i Unizeto Technologies.

Połączenie tych spółek ma spowodować, że nowa spółka będzie rosnąć znacznie szybciej niż gdyby wciąż działały osobno” – komentuje Andrzej Dopierała, prezes zarządu Asseco Data System. „Asseco Data Systems będzie koncentrować się na firmach średniej wielkości, podczas gdy Asseco Poland koncentruje się na firmach dużych” – dodaje.

Prognozowane na ten rok przychody Asseco Data Systems to ok. 230-240 mln zł (w roku 2014 było to ok. 244 mln zł), EBIDTA to ok. 30 mln zł, a zatrudnienie 900 osób.

 

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *